گره گشای خلق روانه بازار شد

گره گشای خلق روانه بازار شد به گزارش کنکوری، قم دفتر اول کتاب «گره گشای خلق» در ۸۷ صفحه روانه بازار نشر شد.


دفتر اول کتاب «گره گشای خلق» اثر علی فاطمی پور، محمدصادق دهقان و سعید حیدری به همت موسسه بوستان کتاب در ۸۷ صفحه به چاپ رسید.
کتاب «گره گشای خلق» مجموعه کتاب هایی است که مباحث اخلاق معاشرت در زیست طلبگی را با بیانی رسا و کوتاه در اختیار خواننده قرار می دهد. این مجموعه به همت میز اخلاق از قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی دفتر تبلیغات اسلامی در جهت نهادینه سازی اخلاق معاشرت به سامان رسیده است.
از خصوصیت های اخلاقی و اجتماعی یک روحانی در معاشرت اجتماعی، دستگیری و گره گشایی از دیگران است. گاه گره گشایی در چارچوب کمک معیشتی به افراد مستمند بروز می کند و گاه به صورت حل مشکلات روحی، معنوی، اخلاقی، اختلافات خانوادگی، همسایگی و چالش های ارتباطی بین مردم رخ می نماید.
ساختار اثر
در دفتر اول از مجموعه «گره گشای خلق» به موضوعات احترام در رابطه، گوش شنوا (نقدپذیری)، از مسئولیت پذیری تا مسئولیت گریزی پرداخته می شود.
در مبحث احترام، بعد از بیان چیستی احترام، لزوم و آثار رعایت آن و مذمت تحقیر دیگران در اسلام، به انواع احترام (احترام به والدین، همسر، کودکان، دیگران، میهمان و کهن سالان) پرداخته شده است.
در مبحث نقدپذیری ضمن بیان لزوم و اهمیت و نتایج نقش پذیری عوارض ناپذیری تبیین شده و در ادامه راهکارهای نقدپذیر شدن در سه گام (فرد نقد شده، فرد نقد شده دارای عدم تعادل روحی، نحوه پاسخ به انتقادات) هم تشریح شده است.
در آخرین مبحث این اثر بعنوان از مسئولیت پذیری تا مسئولیت گریزی بعد از بیان مسئولیت در آموزه های دینی، انواع مسئولیت های طلاب (فردی و اجتماعی) اشاره شده و در ادامه بعد از معرفی عالمان بعنوان مسئولان فرهنگی جامعه، عوامل مسئولیت پذیری و عوامل مسئولیت گریزی تشریح شده است.
برشی از اثر
عوامل مسئولیت پذیری: چکار نماییم تا مسئولیت پذیر شویم؟ یا مسئولیت پذیری را چطور باید در خود تقویت کنیم؟
از کجا آمده ام؟ آمدنم بهر چه بود؟ باورهای انسان رفتار و زندگی او را می سازند و نقش بسیار موثری در جهت دهی به اهداف و آرمان های وی دارند. کسی که اعتقاد دارد و باور دارد که انسان و جهان برای هدفی خلق شده اند و خدای متعال و فرشتگان ناظر و مراقب رفتارهای او هستند، ملتفت است که در این عالم مسئولیت هایی دارد؛ ازاین رو می کوشد مسئولیت هایش را به بهترین وجه انجام دهد.
دوراندیشی: اگر به نقش موثر مسئولیت پذیری در سازندگی فرد و جامعه دقت کنیم، به سادگی مسئولیتمان را می پذیریم و در مقابل مسائل مختلف احساس مسئولیت می کنیم؛ اما اگر فکر نماییم که فقط دولتمردان و وزیران هستند که مسئول هستند و ما فقط مطالبه گریم، یا اگر خیال نماییم که معمولا این دیگران هستند که مسئولند و مسئولیت درِ خانه ما را نمی زند، روشن است که دیگر زیر بار هیچ کاری نمی رویم.
پاک نکردن صورت مساله: بسیاری افراد به علت اینکه اشتباهی مرتکب نشوند و در مقابل کاری که کرده اند بازخواست نشوند، از همان اول صورت مسئله را پاک می کنند و اصلاً زیر بار هیچ مسئولیتی نمی روند.
در حالیکه اگر به بازخورد کارهایمان دقت کنیم و اشتباهی که سبب ناقص از آب درآمدن کارهایمان شده را دیگر تکرار نکنیم، مطمئناً به نتایج خوبی می رسیم و از پس مسئولیتمان بر می آییم.
برنامه ریزی و نقطه زنی: برنامه ریزی و تمرکز بر روی یک برنامه (نقطه زنی) سبب می شود تا با عنایت به اهداف، وظایف و کارها، انتظارات نابجایی از خود نداشته باشیم و به اندازه توانایی مان تلاش نماییم.
همدلی: زمانی که ما خودمان را به جای دیگران می گذاریم و حالات و هیجاناتی که آنها در یک موقعیت دارند را می فهمیم (و در اصطلاح همدلی می کنیم)، در برابر دیگران بیشتر احساس مسئولیت می نماییم.
قبول کردن یک کار: یکی از روش ها اینست که کاری را هر چند کوچک، بپذیریم و به خوبی انجام دهیم. چون که وقتی شخص از پس مسئولیتی بر آمد و با موفقیت آنرا به انجام رسانید، در درونش احساس عزت نفس کرده و به این نتیجه می رسد که می تواند موثر باشد و از پس بعضی کارها برآید.
علاقه مندان برای تهیه این کتاب می توانند به نشانی اینترنتی مؤسسه بوستان کتاب به آدرس www.bustaneketab.ir رجوع کنند.
منبع:

1401/12/22
12:39:16
5.0 / 5
171
تگهای خبر: اینترنت , تبلیغات , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور