دیدار وزیر علوم و آیت الله سعیدی

وزیر علوم: به دنبال تعاملات علمی با دنیا هستیم

وزیر علوم: به دنبال تعاملات علمی با دنیا هستیم به گزارش کنکوری قم آیت الله سید محمد سعیدی در دیدار با وزیر علوم تحقیقات و فناوری که در سالن محراب حرم مطهر حضرت معصومه (س) انجام شد، با اشاره به انتظاراتی که رییس جمهور، مردم و قانون از وزارت علوم دارند، عنوان کرد: همه این انتظارات باید اولویت بندی شوند و در حد توان به این انتظارات پاسخ داده شود.


نماینده ولی فقیه در قم بابیان این که نباید مشغله های کاری موجب شود که وظایف خودرا فراموش نماییم، اضافه کرد: در شرع مقدس هم بر برنامه ریزی و محاسبه نفس پیش از این که خداوند بخواهد اعمال ما را محاسبه کند تاکید شده است بدین سبب مسئولان ما باید پیش از این که مأموریتشان تمام شود عملکرد خودرا محاسبه کنند.
مسئولان از کج روی ها چشم پوشی نکنند
وی بیان کرد: افرادی که از مسئولیت های خود شانه خالی می کنند، از کج روی ها چشم پوشی می کنند، به وعده هایی که داده اند عمل نمی کنند و وظایف خودرا به عهده دیگران می اندازند باید بدانند که روزی همه این ها محاسبه می گردد و در محضر خدا باید پاسخگو باشند.
وی بابیان این که وقتی در محضر بزرگی هستیم حتی کارهایی که وظیفه ما نیست را هم انجام می دهیم، اظهار داشت: همه ما در محضر خداوند هستیم و این شیرین کاری ها را باید در محضر خدا هم انجام دهیم و یقین داشته باشیم که خدا چندین برابر به ما پاداش خواهد داد.
سعیدی بابیان این که خداوند است که انسان را در مسندها می نشاند، اضافه کرد: اگر خدا نخواهد هیچ مسئولی بر صندلی خود نمی تواند بنشیند و افراد زیادی بر صندلی ها نشانده می شوند تا امتحان شوند.
به دنبال تعاملات علمی با دنیا هستیم
محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم تحقیقات و فناوری، نیز در این دیدار ضمن اشاره به اولویت های وزارت علوم عنوان کرد: ما پنج اولویت را در این دوره مسئولیت در نظر گرفته ایم که نخستین اولویت ما مرجعیت و دیپلماسی علمی کشور است که تلاش می نماییم اساتید و دانشگاه های کشور به مرجع علمی تبدیل شوند و تعاملات علمی با دنیا و کشورهای همسایه داشته باشیم.
وی اضافه کرد: اولویت دوم وزارت علوم تحقیقات و فناوری آموزش و پژوهش هدفمند، مهارت محور و تأثیرگذار در پیشرفت کشور و اولویت سوم ما نوآوری فرهنگی و ترویج فرهنگ نوآوری است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بابیان این که قسمتی از فرهنگ ما که از نظام ارباب رعیتی و پادشاهی به ما رسیده شایسته نیست، اظهار نمود: ما باید فرهنگ های ناشایست را پالایش نماییم بطورمثال ما کار را مقدس نمی دانیم در صورتیکه کار و کوشش برای پیشبرد اهداف شخصی و اجتماعی مهمست یا این که قانون گریزی در زمان حاکم جائر توجیه داشت ولی در نظام جمهوری اسلامی هیچ توجیهی ندارد و عدم رعایت قانون گناه است.
وی بابیان این که علم و تکنولوژی جدید همراه با خود فرهنگ جدیدی هم می آورد، اظهار داشت: تلفن همراه، اینترنت و فضای مجازی فرهنگ خاص خودرا دارند و ما در مرحله اول تلاش می نماییم خودمان علم و فناوری تولید نماییم که فرهنگش برای خودمان باشد و در مرحله دوم تلاش می نماییم فرهنگ استفاده از فناوری های وارداتی را بومی سازی نماییم.
زلفی گل افزود: اولویت چهارم وزارت علوم تحقیقات و فناوری شاگرد پروری و فناور پروری است تا به تدریج نسل ماهر و کارآمدی داشته باشیم بدین سبب دانش را باید با عمل و تجربه همراه نماییم.
وی اولویت پنجم خودرا کوشش برای خلق ثروت از فرصت های جدید دانست و اظهار داشت: در گذشته تلاش علمی ما بر محور مزیت های نسبی که در کشور وجود داشته مانند نفت، گاز، پتروشیمی، معادن مختلف، موقعیت جغرافیایی و اقلیم چهار فصل بوده است ولی ما باید هنر این را داشته باشیم که مزیت های جدیدی برای خلق ثروت ایجاد نماییم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بابیان این که ما می توانیم از کویر و انرژی خورشیدی بیشتری استفاده را داشته باشیم، اضافه کرد: تولید ثروت از دانش برنامه جدی ما است و باید تلاش نماییم اقتصاد دانش بنیان را در کشور ایجاد نماییم.
منبع:

1401/03/05
16:20:21
5.0 / 5
219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور