از قطع اینترنت تا ادعای خروج سؤالات از جلسه كنكور؛

نوبت اول کنکور 1402 چگونه گذشت؟

نوبت اول کنکور 1402 چگونه گذشت؟ به گزارش کنکوری، سرانجام نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ برگزار شد اما شرایط داوطلبان این کنکور زمستانی نسبت به داوطلبانی که در سالهای گذشته در آزمون ورود به دانشگاه ها شرکت می کردند، متفاوت بود. علاوه بر تغییرات شکلی کنکور سال جاری، علیرغم این که داوطلبان در سالهای گذشته بعد از برگزاری کنکور به انتظار اعلام نتایج می نشستند اما با تغییر شیوه برگزاری کنکور بر مبنای مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی، داوطلبان باید در ماه خرداد برای خود سوابق تحصیلی ایجاد کنند؛ چون که این مؤلفه ۴۰ درصد در نتیجه نهایی کنکور تأثیر دارد.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، بعد از آنکه عصر جمعه داوطلبان گروه آزمایشی هنر (به عنوان آخرین گروه آزمایشی کنکور امسال) حوزه های امتحانی را ترک کردند، پرونده فرآیند برگزاری اولین کنکور زمستانی بسته شد. در این میان، ۹۷۸ هزار و۴۶۰ داوطلب با دریافت کارت آزمون، متقاضی شرکت در نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ بودند، آزمونی که در ایام پنج شنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ دیماه برگزار شد اما بعضی از داوطلبان از حضور در جلسه آزمون صرف نظر کردند و کنکور سال جاری هم همچون سالهای گذشته حضور ۱۰۰ درصدی داوطلبان در حوزه های امتحانی را تجربه نکرد.
این مبحث از جانب دکتر عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور مورد تایید قرار گرفت. به نقل از ایشان، به صورت طبیعی ۱۰ تا ۲۰ درصد داوطلبان در آزمون ورود به دانشگاه ها شرکت نمی کنند و اعلام تعداد دقیق شرکت کنندگان این آزمون سرنوشت ساز، ۳ روز بعد از برگزاری آزمون آخرین گروه آزمایشی اعلام می شود.
به نظر می رسد با عنایت به دو نوبته شدن کنکور، تنور رقابت در نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ نسبت به کنکور ۱۴۰۱ سردتر بود. در این حوزه عبدالرسول پورعباس در آخرین نشست خبری که پیش از آغاز کنکور وصبح شنبه ۱۷ دیماه برگزار شد، اظهار نمود: حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در آزمون ۱۴۰۱ شرکت کردند و تعداد داوطلبان نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ حدود ۹۰۰ هزار نفر است.


اگرچه کاهش حدود ۶۰۰ هزار نفری داوطلبان کنکور سراسری، موضوعی قابل توجه است اما رئیس سازمان سنجش آموزش کشور بر این باور است، افزایش تعداد دفعات برگزاری کنکور باعث آسودگی خاطر بیشتر داوطلبان می شود.
به گفته وی، هرچه تعداد دفعات برگزاری آزمون ها بیشتر شود، تعداد داوطلبان کمتر می شود و از سویی با برگزاری یک نوبته کنکور، این احتمال وجود دارد که داوطلبان در زمان برگزاری آزمون گرفتار مشکلاتی مثل استرس و بیماری شوند و نتیجه آزمون تحت تأثیر استرس داوطلب قرار گیرد. اما هنگامی که تعداد دفعات آزمون بیشتر باشد، داوطلب با فراغ خیال بهتر و بیشتری در آزمون شرکت می کند.
در ادامه نگاهی به برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ می اندازیم.

نخستین روز برگزاری کنکور زمستانی چگونه گذشت؟
سازمان سنجش آموزش کشور، قرعه فال به نام ۴۵۰ هزار و ۵۷۷ داوطلب گروه علوم تجربی زد و این گروه، اولین محصلانی بودند که نشستن بر روی صندلی های نخستین آزمون زمستانی ورود به دانشگاه ها را تجربه کردند.
بر اساس اعلام قبلی مراجع ذی صلاح و برای حفظ امنیت کنکور، اینترنت از ساعات اولیه بامداد در نقاط برگزاری کنکور قطع شد.
دقایقی بعد از آغاز نوبت اول کنکور ۱۴۰۲، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم با حضور در دانشگاه علامه طباطبائی یکی از حوزه های ۲۵ گانه برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۲، بعد از بازدید از حوزه آزمون، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: سازمان سنجش آموزش کشور بعنوان متولی برگزاری آزمون ورود به دانشگاه ها موظف است برمبنای مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی کنکور را دو مرتبه در سال برگزار کند که یک بار آن در دیماه است. نوبت نخست کنکور در ایام ۲۹ و ۳۰ دیماه برگزار می گردد که حدود نیمی از داوطلبان نخستین نوبت کنکور ۱۴۰۲ امروز پنج شنبه ۲۹ دیماه بامداد و پس از ظهر در دو گروه آزمایشی علوم تجربی و زبان های خارجه به رقابت می پردازند. به علت آسودگی خاطر داوطلبان و اینکه بدانند مبحث عدالت آموزشی در کانون توجه قرار دارد اینترنت را در مدت زمان برگزاری کنکور قطع کردیم. جلوگیری از هر تخلفی شرط عقل است و به خاطر آرامش داوطلبان کنکور از شورای امنیت کشور خواستیم که اجازه دهند اینترنت محل برگزاری آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها و نقاط اطراف حوزه های برگزاری آزمون قطع شود تا تخلفی صورت نگیرد.


دکتر پورعباس هم در همان ساعات نخست برگزاری کنکور از حوزه های آزمون سراسری بازدید و اعلام نمود: همه دستگاههای اجرایی کشور برای برگزاری کنکور به پای کار آمده اند در در جهت کوشش برای حفظ امنیت کنکور، سه شبکه بزرگ عمده در ارتباط با مسئله تقلب در کنکور کشف شدند. سازمان سنجش برای اولین بار طی همکاری با پلیس فتا، وزارت اطلاعات، ضابطین قضایی و قضات کشیک موفق به کشف یک شبکه تقلب در شهر گرگان شد و یکی دیگر از این شبکه های بزرگ تقلب در یکی از شهرستان های کشور کشف شد.
دکتر پورعباس همینطور در روز نخست برگزاری کنکور ۱۴۰۲ بعد از بازدید از حوزه برگزاری آزمون در دانشگاه شریف، بار دیگر در جمع خبرنگاران حاضر شد و توضیحات کامل تری در رابطه با جزئیات افراد متخلف که در ارتباط با کنکور ۱۴۰۲ دستگیر شده اند، عرضه داد.
به گفته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، یک گروه در گرگان دستگیر شدند که مبادرت به فروش تجهیزات می کردند. محل پنهان این گروه در شهر گرگان بود اما کل کشور را زیر پوشش قرار می دادند. همینطور ۸۳۷ شبکه که توسط ۵۴ نفر اداره می شدند و مدعی فروش سؤال بودند، دستگیر شدند. دستگیری ها در ارتباط با کنکور امسال خیلی خوب است. فعالیتهای سازمان سنجش منجر به خلع سلاح شدن متخلفان شده اما این اقدامات را هیچ وقت رسانه ای نمی نماییم و این مسیر را ادامه خواهیم داد.
وی همینطور در پاسخ به ایسنا در رابطه با وضعیت برگزادی آزمون در شهرستان زلزله زده خوی اظهار داشت: سازمان سنجش در ارتباط با اختصاص سهمیه خاص مناطقی که گرفتار بلایای طبیعی شده اند تصمیم گیری نمی کند اما شورایعالی انقلاب فرهنگی با عنایت به میزان خسارات وارد شده، سهمیه ای درنظر می گیرد.

قطع اینترنت و مسئله لو رفتن سئوالات
هنگامی که بنظر می رسید ۴۵۰ هزار و ۵۷۷ داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی در آرامش کامل به رقابت بپردازند؛ با وجود قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور برخی از کانال های تلگرامی با انتشار تصاویری، از انتشار برخی سؤالات کنکور در فضای مجازی خبر دادند و مدعی شدند که سؤالات کنکور را در اختیار گرفته و برپایه آن پاسخ سؤالات را هم داده اند. این مورد با واکنش های فراوانی در فضای مجازی همراه شد تا جایی که سازمان سنجش آموزش کشور بعد از برگزاری نوبت بامداد روز پنجشنبه، اطلاعیه ای در رابطه با این مورد منتشر نمود.
در بخشی از این اطلاعیه به نقل از دکتر پورعباس رئیس سازمان سنجش اعلام شده است: یک نفر هم در یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی مبادرت به عکس برداری از سه صفحه از دفترچه آزمون خود و انتقال آن به خارج از محل برگزاری آزمون و ارسال برای پشتیبان خود کرد که این فرد هم دستگیر شد که با عنایت به زمان کوتاه این اقدام و جمع آوری پاسخنامه ها و همینطور مراقبت های انجام شده با دستگاههای آشکارساز هیچ خدشه و مشکلی در این حوزه به وجود نیامد و ادعاهایی که در بعضی کانال ها و شبکه های اجتماعی در اینباره مطرح می شود به هیچ عنوان حقیقت ندارد و قابل اعتنا نیست.


داوطلبان گروه آزمایشی زبان های خارجی، دومین گروهی بودند که شرکت در آزمون سراسری را تجربه کردند این گروه آزمایشی که ۵۹ هزار متقاضی داشت، ۶ درصد کل داوطلبان نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ را تشکیل می داد. آزمون گروه زبان های خارجی عصر روز پنج شنبه ۲۹ دیماه برگزار گردید. تعداد دفترچه های آزمایشی این گروه بر خلاف گروه آزمایشی علوم تجربی که با ۴ دفترچه بامداد همان روز برگزار شد، به همراه گروه آزمایشی هنر کمترین دفترچه بود.


دومین روز برگزاری آزمون چگونه گذشت؟
جمعه، ۳۰ دیماه دومین و آخرین روز از برگزاری نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ بود که داوطلبان ۳ گروه آزمایشی ریاضی فنی، علوم انسانی و هنر به رقابت پرداختند. تعداد داوطلبان گروه آزمایشی "علوم انسانی" ۳۰۹ هزار نفر و معادل ۳۱.۶ درصد داوطلبان بود. همینطور ۱۲۰ هزار و ۹۵ نفر هم جهت شرکت در کنکور گروه آزمایشی علوم ریاضی فنی ثبت نام کردند که ۱۲.۲۷ درصد داوطلبان را تشکیل می دادند. همینطور داوطلبان شرکت کننده در گروه آزمایشی هنر، بعنوان آخرین گروه آزمایشی نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ از ساعت ۱۴: ۳۰ دقیقه عصر امروز جمعه۳۰ دیماه رقابت خویش را برای تصاحب کرسی های دانشگاه ها آغاز کردند.
دکتر پورعباس، بامداد روز جمعه ۳۰ دیماه با حضور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز از روند برگزاری آزمون دو گروه ریاضی فنی و علوم انسانی بازدید کرد و در بین خبرنگاران حاضر شد.
به گفته وی، در سالجاری، داوطلبان در راه تقلب، کمتر گام برداشته اند. در عین حال تمام شرایط برای برگزاری یک آزمون امن در نظر گرفته شده و تمام پاسخ نامه ها بعد از برگزاری آزمون با استفاده از نرم افزارهای خاص که در اختیار سازمان سنجش است، کنترل می شوند.


رئیس سازمان سنجش آموزش کشور دوشنبه ۲۷ دیماه با حضور در ایسنا، در رابطه با ادعای مطرح شده در بعضی کانال های فضای مجازی خصوص تقلب و فروش سؤالات کنکور علوم انسانی اظهار داشته بود: سؤالات هنوز طراحی نشده و از بانک سؤال خارج نشده است. یک ماه قبل از برگزاری هر آزمون، نهاد امنیتی در رابطه با قرنطینه کردن افراد و سؤالات اقدام می کند و با دستگاههای خاص محل قرنطینه را بررسی و کنترل می کند. قرنطینه هیچ مسیر ورودی و خروجی ندارد و اجازه خروج هیچ وسیله ای ممکن نیست. سؤالات هم در بانک سوالات طراحی می شود و سپس انتخاب می شود. پس چگونه برخی ادعا می کنند سؤالات آزمون از حالا فروخته شده است؟ به فرض محال سؤالات را بسازند چگونه برای آن کلید تعریف می کنند؟ در حالیکه کلیدهای نامتعارف به آسانی قابل شناسایی هستند.
انتشار ۳ صفحه از دفترچه نخست سوالات گروه آزمایشی علوم تجربی در فضای مجازی در روز پنج شنبه ۲۹ دی با واکنش های گوناگونی همراه شد و موجی از نگرانی داوطلبانی را به همراه داشت که در یک روز بعد از این موضوع، می بایت در آزمون ورودی به دانشگاه ها شرکت می کردند.
رئیس سازمان سنجش در گفتگو با ایسنا اعلام نمود: مبحث ارسال سؤال و دریافت پاسخ آن در فرایند تقلب آزمون ها بسیار اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: تابحال هیچ برگشت پاسخی به حوزه های امتحانی در کنکور سال جاری اتفاق نیفتاده است. این مورد طی چند روز آینده به واسطه فعال شدن نرم افزارهای تخصصی سازمان سنجش اثبات می شود.
با برگزاری کنکور گروه آزمایشی هنر، پرونده برگزاری نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ برای همیشه بسته شد و داوطلبان می بایست برای اعلام نتایج اولیه به انتظار بنشینند. باآنکه این احتمال وجود دارد که داوطلبان بتوانند نتیجه مطلوبی در این آزمون کسب کنند اما دکتر پورعباس از داوطلبان می خواهد که تنها به شرکت در یک آزمون اکتفا نکنند و شانس خویش را برای آزمون دوم هم امتحان کنند.

نوبت دوم کنکور چه زمانی برگزار می شود؟
ثبت نام دومین مرحله کنکور ۱۴۰۲، روز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه سال آتی شروع می شود و فرآیند ۶ روزه ثبت نام در ۲۱ فروردین تمام می شود. کارت ورود به جلسه دومین نوبت کنکور ۱۴۰۲، روز دوشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۴۰۲ در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش منتشر می شود و داوطلبان تا ۱۴ تیر فرصت خواهند داشت که برای دریافت کارت خود اقدام نمایند. این آزمون در ایام پنج شنبه و جمعه ۱۴ و ۱۵ تیر برگزار می گردد.


نمرات خام داوطلبان و نمره کل آزمون اختصاصی آزمون نوبت دوم، مرداد ماه ۱۴۰۲ اعلام خواهد شد. برپایه برنامه ریزی های انجام شده، کارنامه نهایی تمام داوطلبان در مرداد ماه اعلام می شود و داوطلبان می توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند. نتایج نهایی کنکور نوبت دوم هم نیمه دوم شهریور ماه سال ۱۴۰۲ به اطلاع داوطلبان می رسد.
به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، با پایان کنکور گروه آزمایشی هنر در آخرین ساعات دی ماه، پرونده نخستین کنکور زمستانی بسته شدو بدین سان یک ماه متفاوت برای نظام آموزشی ایران، با برگزاری اولین نوبت از کنکورهای ۲ نوبتی در ایام پایانی آن، سپری شد. بنابر اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، ۵۱ درصد داوطلبان نوبت نخست، کنکور را برای نخستین بار تجربه می کنند و مابقی تجربه شرکت در این آزمون سرنوشت ساز را دارند.
هنچنین به علت این که ۴۰ درصد از سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور تأثیر مستقیم دارد، داوطلبان باید برای خود سابقه تحصیلی ایجاد کنند وگرنه نمره صفر در سابقه تحصیلی آنها لحاظ می شود. بعد از اعلام سوابق تحصیلی داوطلبان به سازمان سنجش از جانب آموزش و پرورش، نمره کل داوطلبان در مرداد ماه به اطلاع آنها می رسد. تمام داوطلبانی که در این آزمون شرکت کرده اند، می توانند در آزمون تیر ماه هم شرکت نمایند. نتایج هر آزمون تا ۲ سال اعتبار دارد.
به این ترتیب پرونده نخستین کنکور دو نوبته با چهره متفاوت بسته خواهد شد.
منبع:

1401/11/02
12:44:34
5.0 / 5
256
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور