شروع به کار جشنواره های بین المللی امام رضا(ع)

شروع به کار جشنواره های بین المللی امام رضا(ع) کنکوری: خراسان رضوی مراسم رونمایی از 16 پوستر جشنواره های استانی امام رضا(ع) و شروع به کار دبیرخانه این رویداد بین المللی با حضور هنرمندان برجسته کشور در زمینه هنری انقلاب اسلامی خراسان رضوی اجرا شد.


مرتضی سعیدی زاده، مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا(ع) در این مراسم که شامگاه گذشته، ۲۳ آذرماه در زمینه هنری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: جریان خدمت در بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) جریان تولید آثار فاخر بواسطه عرض ارادت هنرمندان و صاحبان هنر و رسانه در زیست بوم ایران اسلامی است و هنر عطیه ای الهی است که ایجاد و شکل ‎گیری آن بواسطه الهامی است که به قلب هنرمند می رسد.
وی با اشاره به این که برآنیم تا تمام هنرمندان ایران تولیدات هنری خودرا به ساحت امام رضا(ع) تقدیم کنند، اضافه کرد: در این دوره، ۱۶ جشنواره فرهنگی و هنری را به آستان مقدس امام هشتم تقدیم می نماییم. همین طور ما به تخصصی بودن جشنواره می اندیشیم، به این معنا که صاحبان هنر و اندیشه آنرا تأیید کنند و آحاد مردم از آن بهره مند شوند. تخصصی شدن جشنواره به این معنا است که جریان هنر و رسانه با هماهنگی رسانه رشد و تقویت شود و تولیدات این جشنواره در جریان هنری کشور توسعه یابد و فرهنگ رضوی در سراسر این زیست بوم ارتقا یابد.


«حاج قاسم، خادم الرضاست» موضوع ویژه جشنواره شعر رضوی
سید محمدجواد شرافت، دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین المللی شعر فارسی رضوی نیز در ادامه این مراسم اظهار داشت: می شود شاعر باشی و از کبوتر، آهو، گنبد، گلدسته و ضریح بسرایی اما بدانی این تمام قصه شعر رضوی نیست. امیدوار هستم بتوانیم در این دوره از جشنواره هم از نام امامان و هم از کلام و مرام آنها نیز بگوییم.
وی با اعلان اینکه شعر رضوی افق های فراوانی دارد که باید با یک نگاه جامع به آن نگریست، اضافه کرد: تمام همت، نیت و عزم در بیست و هفتمین جشنواره بین المللی شعر رضوی به میزبانی کرمان این است که شاعران جوان را با افق های معنایی وسیع و مهارت های زیادی که در زمینه شعر رضوی وجود دارد بیشتر آشنا نماییم و از زندگی، سیره، روایات و کلام امامان(ع) بگوییم.
شرافت با اعلان اینکه موضوع ویژه جشنواره شعر رضوی در این دوره «حاج قاسم، خادم الرضاست»، اشاره کرد: لباس خادمی بر قامت حاج قاسم، شکوه و جلوه بیشتری به او داد و من هم به خدمت حضرت عرض می کنم «خود را کبوتر حرمت فرض می کنم/ هیچ گاه ندیده ام ز خودم خوش خیال تر».


زیارت رودخانه جاری روایت است
مسعود نبی دوست، فعال فرهنگی و هویتی شهر مشهد، در ادامه این مراسم اشاره کرد: زیارت رودخانه جاری روایت است و کار ما این است که به روستاها و شهرستان ها برویم و نهرهایی که به این رودخانه وصل شده است را پیدا نماییم. بنده را در سالهای اخیر بیشتر به روایت گویی و آموزش روایت می شناسند و من در این سال ها همیشه به کسانی که می خواهند روایت گویی یاد بگیرند، می گویم که روایت، ابزاری برای هم فکر شدن و همزادپنداری است؛ به جهت اینکه بتوانیم زاویه دیگران را نیز در جهان ببینیم. برای همین موضوع، روایت نمی تواند انسان را کنار بگذارد و بیخیال آن شود.
وی ادامه داد: بتازگی یک ویژه نامه برای یکی از روزنامه های مشهد کار کرده ام که در آن یادداشتی است و تلاش نموده ام که روایت های انسان های مختلف را در آن بنویسم. در این ویژه نامه یک مقدمه ای در مورد مرتضی آوینی با عنوان «خدا پدرت را بیامرزد سید مرتضی» قرار دارد. همیشه فکر می کنم که اگر دوربین و یا سایر امکاناتی نظیر آن به ما دهند تا جنگ را ببینیم، احتمالاً یک نمای دور را انتخاب خواهیم کرد؛ تانک ها و محورهای عملیات را نشان خواهیم داد و روایات های جنگ را بیان خواهیم کرد، اما سید مرتضی انتخاب دیگری کرده بود که من آنرا در تیتر آورده ام؛ در ستایش آدمی که می فهمید نمای مستندش باید کلوزآپ باشد.
نبی دوست افزود: او آگاهانه انتخاب نمود که حتی مخاطب نفهمد آن عملیات چیست. او به ما کمک کرد که خط اخم و لبخند آدم ها را ببینیم و بدانیم زیستن در جنگ به چه معناست. این بسیار مهم می باشد، چونکه ما اینگونه می توانیم با آدم ها هم حس شویم.


از درهای حرم سالی ۳۰ میلیون روایت عبور می کند
این فعال فرهنگی مشهد با اشاره به این که ما در فضای زیارت نیز باید به زائر نزدیک شویم و خط اخم و لبخند آنها را ببینیم، اشاره کرد: هرساله حدود ۳۰ میلیون زائر به مشهد سفر می کنند و تا آن زمان که تبدیل به یک روایت نشود، این فقط یک عدد است. یعنی از درهای حرم سالی ۳۰ میلیون روایت می رود و می آید و ما باید آنها را ثبت و ضبط نماییم.
وی اشاره کرد: همه آدم هایی که در طول تاریخ به مشهد آمده اند، به یقین یکی از رسانه های زیارت مثل عکس حرم را با خودشان برده اند و بر روی طاقچه خانه شان گذاشته اند. آدم هایی که وقتی نزدیک حرم شدند، دست بر روی سینه شان گذاشتند و سلام داده اند. در حرم انسان های گوناگونی در رفت وآمد هستند؛ یکی ارتشی است، دیگری رییس بانک، آن یکی زنی است که با پول برنج کوبیدن به مشهد آمده است. ما باید تک تک این روایت ها را جمع نماییم و متوجه شویم که در این رودخانه جاری چه خبر است. شاید کار رسانه و جشنواره ما همین باشد.


شعر رضوی شجره طیبه است
مرتضی حیدری آل کثیر، دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی شعر عربی رضوی نیز در ادامه این مراسم اظهار داشت: می خواهم از شعر رضوی بگویم؛ شعری که شجره طیبه ایست که ریشه در معارف دینی و آموزه های قرآنی دارد. سینه شاعران رضوی کشتزار وحدت دوده و امام رضا(ع) است. گویی این شاعران در تاریخ رسالتی پیمبری گونه داشتند. قصد دارم از جشنواره ای بگویم که شاعران عرب زبان سرتاسر جهان، شعر فاخر خودشان را در مدح امام رضا(ع) به این شوق و نیت ارسال می کنند که در اختتامیه بخوانند. در حقیقت شاعران عربی که از سرتاسر جهان به خوزستان می آیند، علاقه دارند که در این استان و در کنار شاعران عرب استان خوزستان باشند.
وی ادامه داد: استان خوزستان بواسطه عمل بزرگی که در در طول تاریخ داشت و حوزه علمیه ۱۲۰۰ ساله خود، همیشه مورد توجه علمای بزرگ اسلام بوده است. همین طور نخستین قدوم حضرت علی بن موسی الرضا(ع) به ایران ابتدا از این استان صورت گرفت. ما خوزستانی ها افتخارات بزرگی نیز در طول تاریخ رقم زده ایم؛ جهاد عشایر در مقابل ارتش متجاوز انگلیس، مقاومت مردمان در هشت سال دفاع مقدس و همین طور امروز که پذیرای زوار اباعبدالله الحسین(ع) در اربعین هستیم، همگی افتخاراتی است که در تاریخ خوزستان می درخشد.
دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی شعر عربی رضوی اشاره کرد: دروازه ورود تشیع به خوزستان ما را با یاد و خاطره حضرت امام رضا(ع) به شکل ویژه ای گره زد. مگر می شود یک خوزستانی عاشق باشی و تابستان خودت را به زیارت بهشت رضا نگذرانی؟ عطر حرم برای خوزستانی ها بسیار خاطره انگیز است. همیشه خوزستانی ها زمانی که بصورت کاروانی وارد صحن امام رضا(ع) می شوند، اشعار عربی را می خوانند که بسیار تماشایی و زیباست. بطور معمول در زیارت ائمه اطهار(ع) این صحنه زیبا مشاهده می شود.


نمی توان با موسیقی رضوی تبلیغی برخورد کرد
احمد صدری، دبیر ششمین جشنواره ملی آواها و نواهای رضوی نیز در ادامه مراسم اظهار داشت: تلاش این جشنواره این بوده است که آن نوع موسیقی که در بستر فرهنگی جریان دارد را عرضه نماید و خود چیزی را به موضوع تحمیل نکند. به عبارتی امام رضا (ع) موضوعی نیست که تبلیغی با آن برخورد نماییم و فقط اینجاست که آنچه که در بستر فرهنگ اقوام مختلف ایران وجود دارد را عرضه نماید.
وی با اعلان اینکه از ۱۳ تا ۱۵ اردیبهشت ماه سال آینده این جشنواره در شهر شیراز برگزار می شود، اضافه کرد: تلاشمان این است که اجرا در آن بستری که خود هنرمندان آشنا هستند صورت بگیرد که مسلما در سالن کنسرت نخواهد بود.
در آخر برنامه نیز با رونمایی از ۱۶ پوستر جشنواره و نام بردن از دبیران آنها از سرتاسر ایران، شال خدمت و خادمیت بر گردن آنان آویخته شد.


دبیران جشنواره های امام رضا(ع)
بر این اساس کوروش زارعی دبیر شانزدهمین دوره جشنواره تئاتر رضوی به میزبانی استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز، مجید ظریف دبیر اجرائی جشنواره فیلم کوتاه رضوی به میزبانی استان خراسان رضوی، غلامرضا سپهری دبیر نوزدهمین جشنواره ملی رضوی به میزبانی استان تهران، عباسعلی سپاهی یونسی دبیر چهاردهمین جشنواره ملی شعر کودک و نوجوان رضوی به میزبانی همدان، سید جلال فیاضی دبیر دهمین جشنواره جلوه های فرهنگ رضوی در رسانه به میزبانی استان گیلان، سید مجتبی ذبیحی دبیر دوازدهمین جشنواره ملی سرود رضوی به میزبانی استان گلستان، مهدی سیم رسیز دبیر سیزدهمین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان رضوی به میزبانی استان هرمزگان، مرتضی حیدری دبیر سیزدهمین جشنواره بین المللی شعر عربی رضوی به میزبانی استان خوزستان، مهدی زابل عباسی دبیر دوازدهمین جشنواره ملی عکس رضوی به میزبانی خراسان رضوی، محمدجواد شرافت دبیر بیست و هفتمین جشنواره بین المللی شعر فارسی به میزبانی کرمان، علی محمد رادمنش دبیر دومین جشنواره تئاتر خیابانی رضوی به میزبانی استان کرمان شهر جیرفت، احمد صدری دبیر ششمین جشنواره آواها و نواهای رضوی به میزبانی استان فارس، سعید سلیمانپور دبیر هفدهمین جشنواره ترکی رضوی به میزبانی آذربایجان غربی، حمیدرضا نویدی مهر دبیر چهاردهمین جشنواره داستان کودک و نوجوان رضوی به میزبانی استان بوشهر هستند.
منبع:

1401/09/25
13:39:19
5.0 / 5
358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور