در همایش از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران عنوان شد؛

مدرسه علوم سیاسی محلی برای دامن زدن به مباحثات سیاسی بود

مدرسه علوم سیاسی محلی برای دامن زدن به مباحثات سیاسی بود به گزارش كنكوری یك دانشیار پژوهشكده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با اشاره به اینكه مدرسه علوم سیاسی دارای دانش آموزان نمونه بوده است، اظهار داشت: این مدرسه رشته های جدیدی را تعریف كرد.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، سید عبدالامیر نبوی در همایش «از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران» كه در پژوهشكده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، درباره مبحث بازخوانی تجربه مدرسه علوم سیاسی اظهار نمود: مدرسه علوم سیاسی در آذرماه ۱۳۱۷ هجری قمری توسط میرزا حسن خان تأسیس شد كه در زمان پادشاهی مظفرالدین شاه بود ولی ظاهراً تأسیس آن به زمان ناصری باز می گردد. منابع مالی ساخت این مدرسه هم از صادرات فیروزه به دست آمده بود.
وی افزود: ایده ساخت مدرسه این بود كه خانواده های اصیل وارد مدرسه شوند. شرط سنی ورود دانش آموزان هم ۱۵ تا ۲۲ سال بود كه در این میان ۱۴ الی ۱۷ نفر با آزمون وارد مدرسه شدند.
نبوی اضافه كرد: در آن زمان سه آموزشگاه وجود داشت. مدرسه طب قدیم، مدرسه نظام و مدرسه علمیه كه مدرسه علوم سیاسی دومین آموزشگاه مدرن در ایران پیش از انقلاب مشروطه بود. به دانش آموزان این مدرسه دیپلم علوم سیاسی هم اعطا می شد.
این دانشیار پژوهشكده مطالعات فرهنگی و اجتماعی درباره دروس عرضه شده در مدرسه علوم سیاسی خاطرنشان كرد: در آن زمان دروس منطق، فقه، اصول، علم ثروت (اقتصاد)، حقوق مدنی، علم النفس (روانشناسی)، سیاست خارجی، جغرافیای اقتصادی ایران، حقوق بین الملل عمومی و خصوصی، تاریخ معاهدات ایران با دولت های خارجی، جغرافیا، حقوق تجارت، فارسی، عربی و فرانسه تدریس می شد.
وی اظهار نمود: در این مدرسه بالاترین استانداردهای آن زمان برای انتخاب دانش آموزان رعایت می شد و افراد بزرگی هم در این مدرسه به تحصیل پرداختند كه از میان آنها می توان به محمدعلی فروغی، علی اكبر سیاسی، علی اكبر دهخدا و فرزندان مصدق اشاره نمود.
نبوی در انتها اظهار داشت: اهداف ساخت این مدرسه هم به شكل تربیت كارمند و دیپلمات روابط خارجی، تربیت فرهنگی اشخاص، حفظ زبان فارسی، تقویت هویت صنفی تشكیلاتی، افزایش سطح آگاهی و شكل گیری دیسیپلین بوده است.1397/12/18
16:08:51
5.0 / 5
4660
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تحصیل , تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور