در همایش از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران تشریح شد

چگونگی آموزش دختران در ایران از نخستین مدرسه تا دانشگاه

چگونگی آموزش دختران در ایران از نخستین مدرسه تا دانشگاه كنكوری: پژوهشگر و مدرس حوزه آموزش و پرورش با بیان این كه نخستین مدرسه دختران در ایران در سال ۱۲۸۰ تاسیس شده است، اظهار داشت: در ۲۸ آبان سال ۱۲۹۰ مصوبه ای به تصویب رسید كه افرادی كه درس می خوانند، باید مدرك تحصیلی دریافت نمایند كه در همان سال فقط ۶ نفر موفق شدند تصدیق ۶ ابتدایی را دریافت نمایند.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، سعید وزیری، پژوهشگر و مدرس حوزه آموزش و پرورش در همایش "از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران" كه در پژوهشكده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، طی سخنانی با عنوان "مدارس دختران از ۱۲۸۰ تا ۱۳۱۷" اظهار نمود: دلیل انتخاب من برای سال ۱۲۸۰ این است كه نخستین مدرسه دختران در این سال تأسیس شد كه "ام المدارس" نام گرفت. دلیل انتخاب من برای سال ۱۳۱۷ باز این است كه نخستین گروه زنان كه به دانشگاه وارد شدند و لیسانس گرفتند، در این سال بودند كه تعداد آنها به ۱۲ نفر می رسد كه از این میان پنج الی ۶ نفر باز زنان نام آور شدند و به درجه استادی رسیدند.
وی افزود: در ۲۸ آبان سال ۱۲۹۰ مصوبه ای به تصویب رسید كه افرادی كه درس می خوانند، باید مدرك تحصیلی دریافت نمایند.
وزیری اضافه كرد: در سال ۱۲۹۰ فقط ۶ نفر موفق شدند تصدیق ۶ ابتدایی را دریافت نمایند.
وزیری اظهار داشت: درست است كه میرزا حسن رشدی، اولین مؤسس مدارس جدید در تبریز و دومین مدرسه در تهران، خیلی زحمت كشید، ولی با ایجاد مدارس دختران كسی موافق نبود. پس از اسلام ۲۰۰ الی ۳۰۰ مدرسه به وجود آمد كه همه آنها پسرانه بودند. شعرای آن زمان باز تا ابتدای انقلاب مشروطه از هیچ زنی تعریف نمی كردند و تنها شاعری كه از زنان بد نگفت، فردوسی بود.
پژوهشگر و مدرس حوزه آموزش و پرورش اظهار نمود: خانم مهرتاج رخشان كه خانواده ای تحصیل كرده داشت، در ۱۶ سالگی تصمیم به درس خواندن گرفت و هنگامی كه سوژه را با پدرش مطرح نمود، با مخالفت وی روبرو شد. برای اینكه در آن زمان مدرسه رفتن دختران متداول نبود. مهرتاج بعدها توانست به یك مدرسه آمریكایی برود كه خانم و آقای جردن آنرا مدیریت می كردند.
وی سپس دادن یك امتحان در كلاس چهارم ابتدایی قبول شد. این خانم بعدها در سن ۲۰ سالگی نخستین مدرسه دختران یعنی "ام المدارس" را تأسیس كرد كه با مدیریت خود و خواهرش اداره می شد.
این پژوهشگر اشاره كرد: رخشان همین طور نخستین زن دیپلمه ایران در سال ۱۲۸۴ بود. وی موفق شد پس از گرفتن دیپلم در مدرسه جردن به تدریس زبان فارسی بپردازد و ۴۰ سال فعالیت خودرا ادامه داد. این زن به شهرستان های مختلف سفر كرد تا در آنجا مدرسه ایجاد كند. همین طور تأسیس خانه امید باز از دیگر دستاوردهای اوست.
وزیری اشاره كرد: این بانو در سال ۱۳۱۱ به سبب بیماری به دماوند رفت و تا آخر عمر خودرا در انزوا زندگی كرد و همانجا باز به خاك سپرده شد. به جرأت می توان گفت افرادی كه این خانم به تربیت آنها پرداخت، به مقامات بالا رسیدند.1397/12/17
01:02:02
5.0 / 5
4440
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور