معاون آموزشی وزارت علوم عنوان كرد

هزینه تحصیل در ایران ۲۰ درصد ارزان تر از سایر كشورها، آمار بالای بیكاری فارغ التحصیل علوم انسانی

هزینه تحصیل در ایران ۲۰ درصد ارزان تر از سایر كشورها، آمار بالای بیكاری فارغ التحصیل علوم انسانی كنكوری: معاون آموزشی وزارت علوم با تاكید بر اینكه هزینه تحصیل در ایران ۱۰ تا ۲۰ درصد ارزان تر از سایر كشورها است، اظهار داشت: متأسفانه از این محصول ما بسیار ارزان بهره برداری می شود كه باید برای آن چاره اندیشی شود.


به گزارش كنكوری به نقل از ایسنا، دكتر مجتبی شریعتی نیاسر در نشست هم اندیشی، ارتقا ۵ دانشگاه و ۵ واحد پژوهشی برتر كشور به تراز بین المللی كه امروز در وزارت علوم در حال برگزاری است، این پروژه را یكی از چهار پروژه اقتصاد مقاومتی در كشور دانست و اضافه كرد: از دو سال قبل در این خصوص طرح فعالیت های زیادی انجام شد بطوریكه برای تمام دانشگاه ها و مراكز پژوهشی برای پیوستن به این طرح دعوت نامه ارسال شد.
ایشان سپس اضافه كرد: بر طبق شاخص های موجود، ۱۶ دانشگاه و ۹ پژوهشگاه برای قرار گرفتن در این برنامه انتخاب شدند. علاوه بر دانشگاه ها و پژوهشگاه های مذكور، پژوهشگاه رویان، پژوهشگاه صنعت نفت و مؤسسه تحقیقاتی واكسن و سرم سازی رازی باز علاقه مند بودند در این طرح پژوهشگاه ها و مراكز آموزشی شركت نمایند. با آن باز موافقت شد البته اعتباری برای این مركز و مؤسسه در نظر گرفته نشده است.
دكتر شریعتی نیاسر اضافه كرد: در این رابطه تابحال ۹۰ جلسه كارگروه پروژه، ۳۰ جلسه كمیته هدایت و نظارت پروژه تشكیل شده و همین طور منابع غنی برای آن تهیه و تدوین شده است.
معاون آموزشی وزیر علوم اشاره كرد: از مراكز و پژوهشگاه های منتخب گزارش خواسته شد. تمام اعضا گزارش خودرا نمایش دادند و در سال ۹۷ كمیته نظارت و هدایت پروژه مذكور، گزارش ها را جمع آوری كرده و درباره آن اظهار نظر كردند. همین طور از دانشگاه ها درخواست شد كه یك درصد از اعتبارات هزینه ای و سه الی پنج درصد از درآمدهای اختصاصی را به پشتیبانی از این پروژه اختصاص دهند و باز سه جلسه جهت روش های ارتقای علوم انسانی در این جلسات انجام شد.
ایشان سپس تصریح كرد: معیارها و اعتبار سنجی كه برای مراكز و پژوهشگاه های منتخب مشخص شده بود، بازبینی شد و دانشگاه ها نظرات خودرا نمایش دادند و بر طبق بازبینی صورت گرفته، تعداد كل شاخص ها از ۴۲ به ۳۷ كم شد. همین طور شاخص دانشمندان با بیشتر از هزار استناد حذف شد و برای ضرایب مقالات علوم انسانی، هنر، اجتماعی افزایش یافت و چند بند دیگر باز پیشنهاد و مقرر شد مراكز آموزشی و پژوهشگاه ها بر طبق این شاخص ها در سال ۹۷ فعالیت كنند.
شریعتی نیاسر در بخش دیگری از سخنان خود به هزینه تحصیل در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: هزینه تحصیل در ایران ۱۰ تا ۲۰ درصد ارزان تر از سایر كشورهای پیشرفته دنیا است اما محصول ما ارزشی و گران قیمت است و این كالای ما بسیار ارزان به بهره برداری می رسد كه باید برای آن چاره اندیشی شود.
معاون آموزشی وزیر علوم اشاره كرد: یكی از عوامل مؤثر پیشبرد اهداف طرح مذكور، اهداف پروژه ارتقای ۵ دانشگاه و ۵ پژوهشگاه به تراز بین المللی، تأمین اعتبار كافی است. پیشنهاد ما اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان سالانه برای این پروژه بود كه بنا به دلایلی تأمین نشد.
ایشان سپس با اشاره به اشتغال دانش آموختگان گفت: دانش آموختگان علوم انسانی بیشتر از سایر حوزه ها دارای بیكاری هستند. دانش آموختگان دانشگاه های برتر بیكار نمی مانند و یا تعداد آنها بسیار كمتر است.
معاون آموزشی وزیر علوم تاكید كرد: كسانی كه محصول كار دانشگاه ها را استفاده می نمایند باید هزینه آنرا بدهند و الان هزینه ای كه برای مقصود دانشگاه ها پرداخت می شود بسیار كم است و مجلس باید چاره ای بیندیشد و ما مقرر است با معاونت مالی و اداری وزارت علوم طرحی را آماده نماییم.
او در آخر اشاره كرد: سیاست ما پشتیبانی از كالای ایرانی است و محصول دانشگاه باز از این قاعده مستثنا نیست و باید موانع پیشرفت آن رفع گردد.1397/12/06
14:40:36
5.0 / 5
4412
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , پژوهش , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور