25 درصد مدارس خراسان جنوبی فاقد سامانه گرمایش مركزی است

25 درصد مدارس خراسان جنوبی فاقد سامانه گرمایش مركزی است كنكوری: مدیركل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اظهار داشت: حالا 25 درصد مدارس استان فاقد سامانه گرمایش مركزی است كه تجهیز آنها به این سامانه نیاز به 63 میلیارد تومان اعتبار دارد.


به گزارش كنكوری به نقل از ایرنا محمدعلی واقعی روز یكشنبه در نشست خبری با اشاره به اینكه 75 درصد مدارس استان مجهز به سامانه گرمایش مركزی است اضافه كرد: 25 درصد باقیمانده مدارس استان با عنایت به اهمیت امنیت دانش آموزان از بخاری های نفتی استاندارد برخوردار می باشد اما با عنایت به اعتبار محدود و حوزه وسیع، نیازمند حركت جهادی تمامی دستگاه های خدمت رسان و خیران هستیم.
وی افزود: بر اساس گزارش اداره كل نوسازی مدارس هشت میلیارد تومان برآورد تجهیز سامانه های گرمایشی مدارس امسال است اما با عنایت به افزایش جمعیت و نیازمندی بیشتر به فضای آموزشی بدون شك نیازمند اعتبارات بیشتری هستیم.
واقعی با اشاره به اینكه برخی مدارس روستایی یك یا 2 كلاسه قابلیت جاگذاری سامانه گرمایشی مركزی را ندارند اظهار داشت: در مورد دستوری كه بتازگی استاندار خراسان جنوبی در خصوص استانداردسازی سامانه گرمایشی مدارس داشته است به تمام شهرستان ها ابلاغیه ای در خصوص بازبینی مجدد سامانه ها ابلاغ گردید.

** كمبود 380 فضای آموزشی در خراسان جنوبی
مدیركل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اظهار داشت: مهمترین دغدغه آموزشی در استان كمبود 380 فضای آموزشی است كه بیشترین دغدغه با عنایت به مهاجرت بی رویه مربوط به بیرجند مركز استان است.
وی كمبود نیروی انسانی با عنایت به بازنشستگی تعداد زیادی از معلمان را از دغدغه های بعدی آموزش و پرورش عنوان و اشاره كرد: به صورت حتم اگر سهم خراسان جنوبی از ورودی های دانشگاه فرهنگیان و استخدامی های با آزمون افزایش نیابد در آینده ای نه چندان دور با مشكلات زیادی رو به رو خواهیم شد.
واقعی وضعیت 42 درصدی گرایش دانش آموزان به رشته های فنی را مطلوب دانست و اضافه كرد: با عنایت به بروز نبودن هنرستان ها از لحاظ تجهیزات سازمان فنی و حرفه ای می تواند با قوت بیشتری وارد عمل شود.
وی با اشاره به اینكه الان 151 آموزشگاه شبانه روزی در استان فعال می باشند، اشاره كرد: امیدواریم با ترغیب خانواده های روستایی به تجمیع دانش آموزان در مدارس شبانه روزی شاهد ارتقا وضعیت و كیفیت آموزشی در استان باشیم.
مدیركل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: 170 هزار دانش آموز در استان تحصیل می كنند و 2 هزار دانش آموز اتباع خارجه كه عموما مهاجران افغانی هستند از خدمات بلاعوض آموزشی بهره مند هستند.
وی در مورد مسایلی كه بتازگی در مورد انتصابات آموزش و پرورش در فضای مجازی مطرح گردیده است، توضیح داد: متاسفانه با اینكه دستگاه سیاسی نیستیم بعضی از سیاسیون از بدنه آموزش و پرورش سوء استفاده كردند.
واقعی بیان كرد: تمامی انتصابات برمبنای توانمندی و شایستگی افراد صورت می پذیرد البته افرادی كه انتخاب می شوند باید دنباله رو سیاست های دولت تدبیر و امید باشند.
وی افزود: تفكر سیاسی وظیفه ما است اما از سیاست زدگی بیزاریم و حتما مدیران سیاست زده جایگاهی در آموزش و پرورش نخواهند داشت.
مدیركل آموزش و پرورش استان اشاره كرد: دوران انتخابات نیازمند شور انتخاباتی بودیم اما امروزه آنچه نیاز جامعه را برآورده می كند رفاقت است و این مهم باید در عمل مدیران ثابت شود.
وی در ادامه اشاره كرد: زد و بند های سیاسی را قبول ندارم چونكه كلاس درس جای سیاست زدگی و سیاسی بازی نیست و نمی توان بحث اصولگرا و اصلاح طلب كرد.

** پوشش 96 درصدی سواد آموزی در خراسان جنوبی
واقعی با تبریك سالروز تاسیس نهضت سوادآموزی، گفت: با عنایت به اهمیت آموزش سواد و تلاش های انجام شده از سال 1357، سطح سواد آموزی استان به 96 درصد رسیده كه سعود 22 رتبه ای كشور را به دست آوردیم و الان جزو 10 استان برتر كشور از نظر سوادآموزی هستیم.
وی افزود: طبق سرشماری سال 1395 و طبق خوداظهاری مردم 19 هزار بی سواد در استان حضور دارند اما طبق بررسی های به عمل آمده سپس خود اظهاری ها هشت هزار بی سواد در استان داریم كه بین 10 تا 49 سال سن دارند.
مدیركل آموزش و پرورش با اشاره به اینكه الان خراسان جنوبی سپس یزد و كرمان، رتبه سوم بیشترین سطح سواد را در كشور دارد، اضافه كرد: با عنایت به پراكندگی و سختی های مربوط به سواد آموزی در رتبه قابل قبولی هستیم.
وی دوره های سواد آموزی، تحكیم سواد و انتقال را از مهمترین مراحل سواد آموزی در استان بیان كرد و اظهار داشت: سواد آموزان سپس گذراندن دوره 400 ساعته در سوادآموزی و 200 ساعتی در دوره تحكیم به دوره انتقال راه می یابند كه در این دوره موفق به كسب مدرك تحصیلی ششم ابتدایی می شوند.
واقعی طرح آموزش عملی نماز، خواندن با خانواده، حلقه های كتاب خوانی، مهارت اساسی زندگی و آموزش مقدماتی كامپیوتر را از مهمترین دوره های مكمل سواد آموزی در استان ذكر كرد و اظهار داشت: امیدواریم سواد آموزان با گذراندن این برنامه مكمل ها بتوانند مهارت خوبی در كسب دانش و به كار بردن آن در زندگی كسب كنند.
وی گفت: مراكز یادگیری محلی از سال 94 با فعالیت سه مركز شروع به كار كرد كه این مراكز در سال 97 به هفت مركز افزایش پیدا كرده است كه در این مراكز سوادآموزی همراه با آموزش مهارت های اساسی زندگی، حقوق شهروندی، و چگونگی احداث شغل آموزش داده می شود.
مدیركل آموزش و پرورش با اشاره به اینكه 305 نفر در دوره توانمند سازی نیروی انسانی موفق به كسب مدرك از جهاد دانشگاهی شدند، اشاره كرد: به منظور ارتقا دانش آموزش دهندگان و كارشناسان سوادآموزی شهرستان ها و مناطق، همه ساله كارگاه های آموزشی ضمن خدمت برگزار می گردد.
وی در ادامه دیدار با نماینده ولی فقیه، دیدار با خانواده های شهدا، انعكاس دستاورد های 40 ساله انقلاب و برگزاری كارگاه های متفاوت را از مهمترین برنامه های آموزش و پرورش در هفته سواد آموزی بیان كرد.
به گزارش كنكوری به نقل از ایرنا در سال 58 و یك سال سپس پیروزی انقلاب اسلامی به دستور امام خمینی (ره) و با هدف از بین بردن بی سوادی در كشور نهضت سواد آموزی تشكیل شد.
3215 * 6054


1397/10/02
15:54:43
5.0 / 5
4816
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور