ناكارآمدی زنگ ورزش در دبستانهای خوزستان

ناكارآمدی زنگ ورزش در دبستانهای خوزستان كنكوری: اهواز- زنگ ورزش یكی ازساعت های درسی مفرح دانش آموزان در مدرسه بخصوص در مقطع ابتدایی است اما كمبود معلم تربیت بدنی متخصص در بعضی از مدارس ابتدایی سبب شده زنگ ورزش برای دانش آموزان این مقطع به وقت گذرانی و بازی عادی سپری شود.


به قول كارشناسان ورزش برای دانش آموزان امروزی كه فعالیت جسمی كمتری دارند و با معضل افزایش وزن روبرو هستند به اندازه فراگیری درس های نظری مهم می باشد.
تحرك جسمی بر اساس اصول ورزشی نه تنها برای نشاط و شادابی دانش آموزان مهم می باشد بلكه برای سلامت جسم آنان هم تعیین كننده است.
متولیان آموزش و پرورش خوزستان كوشیده اند برای جبران كمبود معلم تربیت بدنی متخصص در مدارس ابتدایی، تعدادی از آموزگاران با تخصصهای غیر مرتبط را آموزش دهد كه جای خالی معلمان تربیت بدنی را پر كنند.
موضوعی كه در این خصوص جای نگرانی دارد خطرات ناشی ازنبود معلم تخصصی تربیت بدنی در زنگ ورزش برای سلامت دانش آموزان است، امری كه با عنایت به مرحله خاص رشد بدنی كودكان دراین مقطع سنی در مقایسه با سایر مقاطع تحصیلی اهمیت ویژه ای پیدا می كند.
یك آموزگار مدرسه ابتدایی در اهواز با گله مندی از بی كیفیت شدن زنگ ورزش دانش آموزان در سال تحصیلی جاری اظهار داشت: متاسفانه امسال به آموزگاران آموزش داده اند كه بعنوان معلم تربیت بدنی در مدارس به دانش آموزان در زنگ ورزش حركات ورزشی بدهند، این كار بسیار خطرناك می باشد چون این معلمان عموما تخصص و آگاهی لازم از حوزه تربیت بدنی ندارند و امكان دارد با دادن حركات ورزشی نامناسب سلامت دانش اموزان را به خطر بیندازند.
وی كه خواست نامش در خبر ذكر نشود بیان كرد: لازمه دادن حركات ورزشی به دانش آموزان آشنایی با وضعیت سلامتی و جسمی هر دانش آموز است كه مربی تربیت بدنی این موارد را به صورت آكادمیك فرا می گیرد.
این معلم افزود: به علت اینكه معلم آشنایی با وضعیت جسمی دانش آموزان ندارد نرمش و یا حركات ورزشی متناسب با بدن دانش آموزان را به آنها آموزش نمی دهد و زنگ ورزش به ساعتتی برای گذراندن وقت و صرفا سرگرمی سپری می گردد.

** آموزش حركات بنیادی ورزش از دوره ابتدایی
یك مربی ورزش در یكی از مدارس خوزستان هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: حركات بنیادی و اصلی ورزش را باید از دوران كودكی و آموزش ابتدایی به دانش آموزان یاد داد ولی متاسفانه امسال شاهدیم كه اغلب مدارس ابتدایی خوزستان مربی ورزش ندارند.
وی كه خواست نامش در خبر ذكر نشود درادامه این گفت وگو اضافه كرد: بسیاری ازمشكلات جسمی و حركتی دانش آموزان در دوره ابتدایی و كودكی در زنگ ورزش مشخص می شود، تربیت بدنی و ورزش یكی از دروس اصلی در دوره ابتدایی است كه اگر به درستی برای آن برنامه ریزی شود، دانش آموزان را در یادگیری تمام دروس یاری می دهد و زمینه تحقق اهداف كلی آموزش و پرورش را فراهم می آورد. درس تربیت بدنی باید با استفاده از فعالیت های جسمانی و تمرین ها و ورزش های مختلف، رشد و توسعه قوای بدنی، توانایی ها و استعدادهای ذهنی، عاطفی و اجتماعی دانش آموزان را تسهیل كند، این درس و ورزش هیچگاه نباید بعنوان یكی از دروس حاشیه ای یا ضمیمه در دوره دبستان تلقی شود.
این مربی تربیت بدنی افزود: یكسری استانداردها باید در زنگ ورزش رعایت شود همچون مناسب بودن حیاط مدرسه، استاندارد بودن پوشش دانش آموزان، مناسب بودن وسایل ورزشی و تكمیل فرم پزشكی دانش آموزان ؛ یك مربی ورزش باید به تمامی این نكات و وضعیت جسمی دانش آموزان اشراف كامل داشته باشد.
وی اظهار داشت: هر چند هم اكنون به آموزگاران آموزش هایی داده اند كه بعنوان معلم تربیت بدنی در زنگ ورزش به دانش آموزان آموزش دهند اما 40 ساعت آموزش نمی تواند آگاهی لازم را به معلمان در مورد ورزش افزایش دهد.
این مربی افزود: زنگ ورزش سبب افزایش شور و نشاط دانش آموزان می گردد و به علت گران بودن فعالیت حرفه ای ورزشی، خیلی از دانش آموزان امكان استفاده از فضاهای ورزشی را ندارند و زنگ ورزش در مدرسه برای استعداد یابی و هدایت این دانش آموزان فرصت بسیار مناسبی است.
وی اضافه كرد: دانش آموزان دوره ابتدایی نسبت به سایر مقاطع تحصیلی بیشترین شور و علاقه را به ورزش دارند.
** زنگ ورزش دانش آموزان باید مدیریت شود
رییس اداره ورزش و نوجوانان شهرستان اهواز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: یك مربی ورزش باید نسبت به اعضای بدن و اصول فیزیولوژی آشنایی كامل داشته باشند و زنگ ورزش باید توسط یك كارشناس این حوزه مدیریت ورزشی شود.
سید علی حسینی اظهار داشت: ما با اینكه یك فرد غیرمتخصص در زمان كوتاهی درمدارس دانش آموزان را هدایت كند موافق نیستیم چون كه تحصیلات آكادمی و كسب تجربه لازم در میادین مختلف لازمه كار تخصصی ورزش است.
وی اضافه كرد: این آمادگی را داریم كه در رشته های مختلف ورزشی درصورتی كه آموزش و پرورش درخواست كند، مربیان ورزشی را در اختیار این اداره قراردهیم.
حسینی بیان كرد: در بخش ورزش همگانی دانش آموزی باید بتوانیم با آموزش رشته های مختلف ورزشی، شادابی و نشاط در مدارس را ترویج دهیم ودرعین حال به استعدادیابی و هدایت ورزشی دانش آموزان اقدام نماییم.
رییس اداره ورزش و نوجوانان شهرستان اهواز بیان كرد: در ورزش حرفه ای و قهرمانی یك تفاهم نامه با اداره كل آموزش و پرورش استان امضا كردیم و مقرر شد كه اداره كل ورزش و جوانان افرادی از هیات های ورزشی بعنوان افراد متخصص در این حوزه معرفی و به نواحی مختلف آموزش و پرورش اعزام كند، در این طرح و استعدادهای برتر ورزشی در میان دانش اموزان كشف می گردد كه امكان شركت در مسابقات ملی و بین المللی را خواهند داشت.
وی با اشاره به اینكه در حوزه ورزش حرفه ای خوب عمل شده است، تصریح كرد: در بخش ورزش همگانی باید بیشتر مانور بدهیم تا شادابی و نشاط را در بخش ورزش همگانی دربین دانش آموزان ترویج نماییم.
حسینی افزود: اگر به ورزش همگانی توجه نشود نمی توانیم در بخش قهرمانی هم خوب كار نماییم.
رییس اداره ورزش و نوجوانان شهرستان اهواز بیان كرد: ورزش علاوه بر اینكه بر شادابی دانش آموزان تاثیر دارد در رشد تحصیلی دانش آموزان هم موثر است.
** آموزش 2هزارمعلم برای پركردن جای خالی مربی تربیت بدنی
رییس اداره تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی آموزش و پرورش خوزستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا دراین زمینه بیان كرد: تابستان امسال به 2هزار آموزگار خانم دوره ابتدایی آموزش تربیت بدنی عرضه شد تا بتوانند زنگ های ورزش مدارسی كه معلم تربیت بدنی ندارند را پوشش دهند، چونكه امسال كمبود نیروی تربیت بدنی در مدارس دخترانه بیشتر بوده است.
ابوذر كیانی افزود: آموزگارهای ما با زنگ تربیت بدنی ساعت موظفی خویش را تكمیل می كنند و اگر زنگ ورزش را از آنها بگیریم ساعت موظف خدمت آنها تكمیل نمی گردد.
وی اظهار داشت: آموزگاران در دوره تحصیل تربیت معلم در دانشگاه درس هایی را مربوط به تربیت بدنی فرا می گیرند.
كیانی افزود: كمبود نیروی انسانی در تمامی مقاطع آموزش و پرورش استان و معلم تربیت بدنی وجود دارد و از معلمان سایررشته ها برای پوشش مدارسی كه مربی تربیت بدنی ندارند استفاده كردیم.
رییس اداره تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی آموزش و پرورش خوزستان درعین حال استفاده ازمربیان تربیت بدنی كه به صورت آكادمیك در این حوزه تحصیل كرده اند را برای زنگ های ورزش مدارس مناسبتر دانست.
وی با اشاره به اینكه خروج نیرو و بازنشستگی سبب شده است كه با كمبود مربی تربیت بدنی مواجه شویم، اظهار داشت: امسال خوزستان بیشترین دانشجوی تربیت بدنی را در دانشگاه تربیت معلم جذب كرده است كه در حدود 70 نفر هستند هرچند این تعداد هم درآینده نمی تواند كمبود آموزش و پرورش را در این حوزه تامین كند.
رییس اداره تربیت بدنی و فعالیت های ورزشی آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به عامل دیگری كه در كمبود معلم تربیت بدنی مدارس ابتدایی موثر بوده است تصریح كرد: با تاسیس پایه دوازدهم از پارسال، از مربیان تربیت بدنی برای پوشش زنگ ورزش این دوره استفاده شد در حالیكه قبلا پایه پیش دانشگاهی راداشتیم كه واحد تربیت بدنی نداشت.
6002/7158
گزارش: زینب فرحانی


1397/08/30
15:30:38
5.0 / 5
4569
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور