زنگ تئاتر مدارس؛ از اراده تا عمل (7)

توفیق زنگ تئاتر در گرو تامین زیرساخت های نمایشی مدارس

توفیق زنگ تئاتر در گرو تامین زیرساخت های نمایشی مدارس كنكوری: تهران- بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون با بیان آنكه اگر نگاه وزارت آموزش و پرورش در راه اندازی زنگ تئاتر مدارس، كوشش برای همسو شدن با جریان های نوین آموزشی در جهان است، اظهار داشت: این مهم جز با عنایت به تامین زیرساخت های نمایشی در مدارس كشور محقق نخواهد شد.


خسرو احمدی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، اختصاص زنگی به نام تئاتر در مدارس را از مهم ترین فعالیت های وزارت آموزش و پرورش در دولت دوازدهم دانست و تاكید كرد: در چند سال اخیر شاهد تغییر نگرش های فرهنگی بخصوص در زمینه مسائل تعلیم و تربیت در مدارس از جانب وزارت آموزش و پرورش بودیم كه این خود نوید دهنده روزهای درخشان فرهنگی برای نسل آینده كشور است.
بازیگر نمایش های «عمو زنجیرباف» و «آهو كوچولو» با اشاره به یك قرن سابقه حضور تئاتر در مدارس كشورمان اضافه كرد: امروز اگر صرفا نگاه ما بر تاریخ صد ساله حضور تئاتر در مدارس باشد نمی توانیم به كارنامه آن یك قرن افتخار كنیم؛ اما در راه صدمه شناسی دلایل عدم توفیق این طرح، به مهم ترین اصل یعنی نبود زیرساخت های نمایشی در مدارس كشور بر خورد می نماییم.
** تلاش هدفمند فارغ از نگاه آماری
وی با تاكید بر آنكه اگر اختصاص زنگی به نام «زنگ تئاتر در مدارس» صرفا با نگاه افزودن به كارنامه و بیلان فعالیت مدیران باشد نمی توان به جریان سازی آن امید داشت تصریح كرد: مهمترین اصل در راه اجرایی شدن و اثرگذار بودن چنین طرح های كلانی در وزارت آموزش و پرورش و مدارس زیرمجموعه آن توجه به زیرساخت های هنرهای نمایشی در مدارس كشور است. این در شرایطی است كه در شكل آماری بیشتر از نیمی از مدارس كشور ما حتی از داشتن یك سالن كوچك آمفی تئاتر هم برای اجرای آثار نمایشی محروم هستند.
وی اضافه كرد: همینطور با عنایت به آنكه در معماری جدید مدارس، فضاهای محدودی در نظر گرفته می گردد و به جهت آن شاهد كوچك شدن كلاس ها و در هم فشرده بودن میزها، نیمكت ها و صندلی ها برای حضور دانش آموزان هستیم كه همین مساله اجرای آثار نمایشی در كلاس های مدارس را هم با صدمه هایی مواجه می كند.
بازیگر مجموعه های تلویزیونی «كلاه قرمزی و پسرخاله» و «النگ و دولنگ» مهم ترین راه دستیابی به بالاترین بهره وری در راه تولید زنگ تئاتر در مدارس را توجه به شیوه های تولید و اجرای آثار نمایشی با كمك دانش آموزان در مدارس دانست و خاطرنشان كرد: برای تحقق این خواسته ها لازم است زمینه حضور هنرمندان و معلمان متخصص و آموزش دیده برای تولید و اجرای تئاتر توسط دانش آموزان در مدارس فراهم گردد و در غیر اینصورت شاید نتوانیم شاهد تحقق ارتقای سطح آموزشی، تعلیمی و تربیتی مدارس كشور به واسطه «زنگ تئاتر مدارس» بعنوان یكی از مهم ترین سیاست های كلان وزارت آموزش و پرورش باشیم.
احمدی افزود: اما وقتی درباره زیرساخت های نمایشی در مدارس كشور صحبت می گردد ضرورت استفاده از معلمان و هنرمندان متخصص بیشتر از پیش به چشم می آید؛ بخصوص آنكه بدانیم در خیلی از مدارس كشور، فضایی برای اجرای آثار نمایشی چه به شكل آمفی تئاتر و چه كلاس های بزرگ برای انجام این مهم دارا نیستند، پس مهم ترین فضا برای برگزاری زنگ تئاتر در مدارس به حیاط و محیط پیرامونی مدارس بر می گردد.
** وزارتخانه ها و ضرورت همكاری های مشترك
بازیگر نمایش های «سفر ماهك» و «شاه، موش، پنیر» خاطرنشان كرد: استفاده از نیروهای متخصص در چنین مواردی است كه می تواند كارایی خویش را به خوبی نشان دهد چون كه این نیروها هستند كه می توانند تفاوت میان اجرای نمایش میدانی و محیطی در فضای حیاط مدرسه و تفاوت های آن با محیط های سربسته مانند كلاس و یا سالن های آمفی تئاتر را دریابند.
وی در ادامه با تاكید بر ضرورت همكاری مشترك نهادهای وزارتخانه ای مانند آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری هرچه موفق تر و تخصصی تر زنگ تئاتر در مدارس اضافه كرد: همكاری این دو نهاد وزارتخانه ای و یا سایر نهادهای متولی فرهنگ و هنر مانند حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با یكدیگر می تواند مُهر تاییدی بر توفیق اجرایی شدن و استمرار جریان زنگ تئاتر در مدارس باشد. در غیر این صورت باید به آن تاریخ یك قرن با كارنامه ضعیف، سال های دیگری را افزود بدون آنكه آورده ای برای فضای آموزشی و ارتقای فضای تعلیم و تربیتی وزارت آموزش و پرورش كشور داشته باشد.
به گزارش كنكوری به نقل از ایرنا، وزارت آموزش و پرورش در سال 1397 قانونی را برای تولید و افتتاح زنگ تئاتر در مدارس تصویب كرده است و بنا دارد به واسطه این اتفاق مساله آموزش دروس علمی به واسطه هنر بخصوص هنر خلاق، زنده و پویا تئاتر را در مدارس، بار دیگر احیا كند.
فراهنگ**9266** 1055


1397/08/14
13:26:52
5.0 / 5
4930
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور