وزیر علوم اعلام كرد:

حل مشكل ارز دانشجویان دكتری، كمبود بودجه دانشگاههای سطح یك

حل مشكل ارز دانشجویان دكتری، كمبود بودجه دانشگاههای سطح یك كنكوری: وزیر علوم اظهار داشت: مشكل ارز دانشجویانی كه برای فرصت مطالعاتی دكتری اعزام می شوند حل شده، بیشتر از ۵۰ درصد ظرفیت هایی كه در این زمینه برای وزارت علوم پیش بینی شده بود در ۶ ماهه اخیر اعزام شده اند.به گزارش كنكوری به نقل از مهر، منصور غلامی امروز در حاشیه برگزاری مراسم بیست و ششمین سالگرد تاسیس دانشگاه جامع علمی و كاربردی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: دانشگاه جامع علمی و كاربردی از ابتدای تاسیس به منظور تامین نیروهای ماهر به روز و مبتنی بر آموزش های دانشگاهی شكل گرفت.
وی افزود: جای چنین نیروهایی در بخش های تولیدی صنعتی در بخش های مختلف خالی بوده و به نظر من هنوز هم نیاز زیادی وجود دارد و این نیاز یك نیاز مستمر است، بنابراین جوانانی كه می خواهند وارد بازار كار شوند حتما باید مهارت هایی كه بر اساس اصول علمی شكل گرفته را آموزش دیده با فناوری های جدید و فناوری هایی كه در قسمت های مختلف صنعتی كشور به كار گرفته شده آشنا گردند تا بتوانند شغل پیدا كنند.
بهترین مسیر ورود به اشتغال از كانال آموزش های فنی و مهارتی است
وزیر علوم تصریح كرد: به نظر من بهترین مسیر ورود به اشتغال از كانال آموزش های فنی و مهارتی اتفاق می افتد كه امیدواریم این دانشگاه و دانشگاه های دیگر كه دراین زمینه كار می كنند موفق باشند.
وی افزود: تاثیر گذاری این دانشگاه در مقاطع مختلف خوب بوده اما نیاز به یك ساماندهی وجود دارد، خوشبختانه تلاش هایی كه مدیریت دانشگاه در سال های گذشته داشته، ساماندهی را خوب پیش برده و این دانشگاه اكنون نظم جدی و برنامه منظم برای تقویت و اثر گذاری بیشتر در آینده دارد.
برنامه اجرایی برای ادغام دانشگاه فنی و حرفه ای و جامع علمی و كاربردی نداریم
وی درپاسخ به این سئوال كه وزارت علوم برنامه برای تجمیع دانشگاه های فنی و حرفه ای و جامع علمی كاربردی ندارد، اظهار داشت: فعلا برنامه اجرایی برای این كار نداریم ولی هر دوی این دانشگاه ها به جهت اینكه بتوانند در زمینه های مختلف با امكاناتی كه دارند مهارت آموزی كنند حمایت خواهیم كرد.
وزیر علوم اظهار داشت: دانشگاه جامع علمی و كاربردی بیشتر متكی به استفاده از ظرفیت های غیر دولتی است دانشگاه فنی و حرفه ای با اعتبارات دولتی اداره می گردد بنابراین جایگاه استفاده از امكانات غیردولتی جایگاه ویژه ای است كه باید تلاش نماییم در خیلی از زمینه های علمی از آن استفاده نماییم.
وی درباره برنامه وزارت علوم برای پشتیبانی از دانشگاه جامع علمی و كاربردی برای جذب ظرفیت یك میلیون ۲۰۰ هزار نفری اظهار داشت: دانشگاه جامع علمی و كاربردی ظرفیت خوبی دارد و امكانات آن هم دربازنگری در سیستم مدیریت و اساسنامه های رسمی مراكز و دانشگاه ها تقویت شده و وزارت علوم حتما از این دانشگاه حمایت می كند، برای تحقق این موضوع، از یك طرف تلاش مدیریتی دراین زمینه موثر بوده و از یك طرف دیگر اقبال و آمدن داوطلبان تحصیل است كه من فكر می كنم با تبیین اثر مثبت آموزش فنی و مهارتی برای جوانان جویای شغل رویكرد خوبی برای این دانشگاه خواهیم داشت.
بودجه دانشگاه های دولتی وابسته به صندوق دولت است
وی درباره كمبود بودجه دانشگاه های سطح یك و مشكل دانشگاه ها اظهار داشت: بودجه های دولتی وابسته به صندوق دولت می باشد، دولت وقتی پولدار شود مقداری سخاوتمند می گردد هر وقت خدای نكرده كم پول شود مجبور است مقداری سخت گیری بیشتر داشته باشد هر سال رشد بودجه را برای دانشگاه ها داشته ایم. شاید مد نظر دانشگاه ها خیلی بیشتر باشد و من اعتقاد دارم نیاز دانشگاه ها بخصوص برای فعالیت علمی و پژوهشی بیشتر از این ها است امیدواریم امسال تقویت بودجه های دانشگاهی را داشته باشیم.
مشكل ارز دانشجویان دكتری برای اعزام به فرصت های مطالعاتی حل شد
وی درباره مورد حل مشكل ارز دانشجویی نیزگفت: مشكل ارز دانشجویانی كه برای فرصت مطالعاتی دكتری اعزام می شوند حل شده، بیشتر از ۵۰ درصد ظرفیت هایی كه دراین زمینه برای وزارت علوم پیش بینی شده بود در ۶ ماهه اخیر اعزام و پشتیبانی شده و بقیه سال هم پشتیبانی می شوند.
وزیر علوم افزود: برای مابقی زمینه های مورد نیاز به حمایت دولت نیاز داریم چون ما در بودجه ارز را با نرخ پیش بینی شده درقانون بودجه برای آن ریال داشته یم بعدا كه قرار شد با نرخ بیشتری ارز را استفاده نماییم باید ما به التفاوت را برای ما تامین كنند ریاست سازمان برنامه بودجه قول داده امیدواریم بتوانیم از حمایت های آنها بهره مند شویم.

1397/07/23
15:43:52
5.0 / 5
4749
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور