وزیر علوم خبر داد:

تغییر آئین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی با محوریت صنعت و جامعه

تغییر آئین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی با محوریت صنعت و جامعه كنكوری: وزیر علوم از تغییرات آئین نامه ارتقا اعضای هیئت علمی اطلاع داد و اظهار داشت: این تغییرات برای تأثیرگذاری اعضای هیئت علمی در صنعت و جامعه صورت گرفته و در سال تحصیلی جدید به دانشگاهها ارسال می گردد.به گزارش كنكوری به نقل از مهر، منصور غلامی بامداد امروز در نشست روسای دانشگاه ها، مراكز آموزش عالی، پژوهشگاه ها و پارك های علم و فناوری كه با حضور معاون اول رئیس جمهور در دانشگاه علم و صنعت در حال برگزاری است، اظهار داشت: ما در حوزه های مختلف آموزش عالی سه بخش مهم را در حوزه مدیریت مورد توجه قرار داده ایم.
وی اضافه كرد: در حوزه پژوهش و فناوری تلاشمان این است كه رویكرد گسترده تری نسبت به سالهای قبل داشته باشیم.
وزیر علوم تصریح كرد: بر این اساس ما در بحث آئین نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی تغییراتی را برای تأثیرگذاری بیشتر فعالیت اعضای هیئت علمی در حوزه صنعت و جامعه بوجود آورده ایم كه این تغییرات در حوزه ماده سه در ارتباط با فعالیت های پژوهشی در حال انجام می باشد كه در سال تحصیلی جدید به دانشگاه ها ارسال خواهد شد.
غلامی خاطرنشان كرد: ما با وزارتخانه ها و نهادهای مختلف فعالیت های مشتركی را شروع كرده ایم. یكی از نهادها سازمان حفاظت محیط زیست است كه به صورت كنسرسیوم با حضور چند دانشگاه این فعالیت ها شروع شده و به چالش های پیش روی سازمان حفاظت محیط زیست می پردازد. همكاری دانشگاه ها با این سازمان خیلی از نگرانی ها را در این حوزه برطرف خواهد نمود.
وی خاطرنشان كرد: ما همینطور با وزارت نفت هم در زمینه اكتشافات و برخی دیگر زمینه ها همكاری داریم. بعضی از دانشگاه هایی كه با وزارت نفت همكاری می كنند از دانشگاه های شهرستان هستند و این نشان از ظرفیت دانشگاه های شهرستان ما است.
غلامی در ادامه به پارك های علم و فناوری اشاره نمود و تصریح كرد: ۴۳ پارك علم و فناوری فعال می باشند كه ما حمایت های برنامه ای و پشتیبانی از این پارك ها داریم و در بودجه ۹۷ هم نگاه مثبتی به بودجه پارك ها داشتیم و امیدواریم با اختصاص این بودجه پارك ها بتوانند از آن استفاده كنند.
وی اضافه كرد: ۱۹۳ مركز رشد در پارك های علم و فناوری فعال می باشند كه اعضای هیئت علمی، دانشجویان بخصوص دانشجویان تحصیلات تكمیلی در این مجموعه ها فعالیت می نمایند.
وزیر علوم به حوزه پژوهش اشاره نمود و اظهار داشت: در حوزه پژوهش زمینه های مختلف علمی را حمایت می نماییم. در حوزه روابط بین الملل، حفظ جایگاه كشور یكی از اهداف و برنامه های ما است كه برای آن تلاش می نماییم.
وی تاكید كرد: یكی از ایراداتی كه به آموزش عالی وارد می كنند و نیاز به چاره اندیشی دارد، توسعه كمی بسیار زیاد خیلی از مراكز آموزش عالی است كه گاها بعضی از آنها فاقد استانداردهای لازم هستند. ما بیش از ۲۵۰۰ یا ۲۸۰۰ واحد آموزشی در سطح كشور داشتیم كه در شرایط فعلی این تعداد نزدیك به دو هزار واحد آموزشی در كشور رسیده است.
غلامی خاطرنشان كرد: برنامه ما اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی كشور است كه این طرح را هم برنامه ششم توسعه و هم شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب و تكلیف كرده اند.
وزیر علوم افزود: بر این اساس، بررسی عناوین دروس، محتوای دروس، جایگزینی دروس جدید به جای دروس قدیمی در این ساماندهی انجام شده، مطالعات زیادی بر روی دانشگاه ها و مأموریت گرا كردن آنها صورت گرفته است.
وی تصریح كرد: گسترش كمی و زیاد مجتمع های آموزش عالی سبب شده بود بودجه بین مجتمع هایی توزیع شود كه بعضاً بعضی از آنها هیچ رشدی نداشتند.
غلامی اضافه كرد: اگر به این نتیجه برسیم كه مجموعه هایی از آموزش عالی نیاز به ادغام و یا انحلال دارند با كار كارشناسی كه روی آنها انجام می دهیم این كار را صورت می دهیم تا به هدف نهایی كه تولید واحدهای آموزشی مقتدر است، دست یابیم.
وی در ادامه به بحث اشتغال پذیری دانش آموختگان اشاره نمود و اظهار داشت: گاها مطرح می گردد دانش آموختگان در حوزه اشتغال موفق نبوده اند. ما به هر حال دانش آموخته دانشگاهی داریم كه به علت رویكردهای گذشته در عرصه اشتغال خیلی موفق نبوده اند. بر این اساس برنامه طرح اشتغال پذیری دانش آموختگان در حوزه های مختلف را شروع كرده ایم. یكی از زمینه های امید كه در جوانان می توانیم تولید نماییم این است كه افق شغلی آنها را در جامعه روشن نماییم.
وزیر علوم خاطرنشان كرد: دانشگاه ها با عنایت به محدودیت های مالی ای كه داشته اند و باوجود مشكلاتی كه با آن مواجه بودند، خیلی خوب عمل كرده اند و خویش را برای سال تحصیلی جدید آماده می كنند و ما امیدواریم درآینده پیش رو بخصوص در تنظیم اعتبارات بودجه سال ۹۸ مسئولان و دولت حمایت ویژه ای از دانشگاه ها داشته باشند.

1397/06/19
14:42:04
5.0 / 5
4666
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , پژوهش , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور