اوقات فراغت فرصت مهارت آموزی دانش آموزان

اوقات فراغت فرصت مهارت آموزی دانش آموزان كنكوری: كرج- نشست های مختلفی هر سال در آستانه تابستان، برای سازماندهی برنامه های غنی سازی اوقات فراغت ویژه دانش آموزان برگزار می شود، زیرا این مقطع فرصتی بی نظیر برای مهارت آموزی دانش آموزان به حساب می آید.


به گزارش كنكوری به نقل از ایرنا، فرا رسیدن فصل فراغت دانش آموزان از تحصیل، اوقات شاد و لذت بخش را در كنار خانواده به دنبال دارد كه در صورت برنامه ریزی صحیح بر مبنای شناخت درست از اوقات فراغت، می تواند فرصتی بی نظیر برای خانواده ها باشد.
بیشتر خانواده ها به فراخور شرایط خود برای نحوه گذران اوقات فراغت فرزندان خود برنامه های گوناگونی را تدارك می بینند، اما در بعضی مواقع چون والدین با مفهوم اوقات فراغت به صورت كامل آشنا نیستند، امكان دارد از این فرصت به درستی بهره برداری نكنند.
هر سال متولیان غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان در استان البرز گرد هم می آیند تا به بررسی راه های استفاده از فرصت موجود بپردازند.

** تابستان فرصتی برای مهارت آموزی
معاون پرورشی و فرهنگی اداره كل آموزش و پرورش البرز از توجه به اوقات فراغت در كانون خانواده بعنوان نیاز ضروری به منظور هدفمند كردن غنی سازی اوقات فراغت یاد كرد و اضافه كرد: برای توسعه غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان و خانواده هایشان سرفصل هایی در آموزش و پرورش در نظر گرفته شده تا دانش آموزان در تابستان امسال بر حسب علایق و استعداد در كلاس های مختلفی كه در پایگاه های تابستانی در مدارس دایر می شود، شركت نمایند.
مسعود مهران نیا تصریح كرد: توسعه غنی سازی اوقات فراغت بعنوان یك لزوم به منظور بهره مندی دانش آموزان از فرصت های زمانی خود، نیاز به مشاركت و هم افزایی همه دستگاه های فرهنگی - اجتماعی دارد.
وی ادامه داد: رسالت خطیر تعلیم و تربیت بر عهده آموزش و پرورش است زیرا نیروی انسانی كه مهمترین سرمایه كشور به حساب می آید، در مجموعه آموزش و پرورش و كانون مقدس خانواده ایرانی رشد می یابد.
وی با اشاره به تاكید مقام معظم رهبری بر سند تحول بنیادین، تصریح كرد كه مسیر آموزش و پرورش برای تولید فضای مناسب، جذاب و هدفمند در این راستا برنامه ریزی شده است.
معاون اداره كل آموزش و پرورش استان البرز افزود: اوقات غنی سازی فراغت یكی از محورهای اصلی برنامه كاری آموزش و پرورش را تشكیل می دهد كه در سال 97 با عنایت به نامگذاری سال از جانب مقام معظم رهبری با شعار پشتیبانی از كالای ایرانی با رویكرد جدیدی برنامه ریزی و آماده اجرا در سطح مدارس البرز در قالب برنامه پایگاه های تابستانی شده است.
مهران نیا خاطرنشان كرد: برای غنی سازی اوقات فراغت در پایگاه های تابستانی مدارس البرز نشست های مختلفی در آموزش و پرورش تشكیل شده تا بستر مناسب به منظور اجرای برنامه های مختلفی كه برنامه ریزی و تدوین شده فراهم آید.
وی با اشاره به فقیر بودن زیر ساخت های فرهنگی در البرز در جهت توسعه غنی سازی اظهار داشت: آموزش و پرورش در زمینه زیر پوشش قرار دادن دانش آموزان در فصل تابستان با مشكل كمبود امكانات روبه رو است به گونه ای كه در این راه نیاز به مشاركت و همراهی سایر دستگاه های فعال در استان دارد.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره كل آموزش و پرورش البرز اظهار داشت: برای غنی سازی اوقات فراغت امسال مجوز پایگاه تابستانی در مدارس شهری و روستایی در حال صدور است تا مدارس به صورت خودگردان با عنایت به امكانات، نیاز و علایق دانش آموزان اقدام به برگزاری كلاس های مختلف كنند.
وی ادامه داد: علوم قرآنی، آموزشی و تقویتی، فرهنگی، هنری، اردویی، گفتمان دینی، صنایع دستی، كامپیوتر، ورزشی، رباتیك، امداد و نجات، سازه های ماكارونی، طراحی وب، زبان خارجی، احكام، گیاه شناسی، تربیتی، خیاطی، فضای مجازی، تعمیرات، آشپزی، كار در مزرعه كوچك من همچون كلاس های پایگاه های تابستانی در مدارس و كانون های فرهنگی تربیتی است.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره كل آموزش و پرورش البرز شعار امسال پایگاه های تابستانی مدارس البرز را «هر دانش آموز یك مهارت» عنوان نمود و خاطرنشان كرد: دانش آموزان در این طرح زیرپوشش دوره های فنی - مهارتی در سطح كلاسی، مراكز هنرستانی و كاردانش قرار می گیرند تا توان انجام كارهای تعمیراتی - هنری در خانه را پیدا كنند.
مهران نیا در ادامه به یكسان نبودن امكانات و زیرساخت های فرهنگی در نقاط مختلف استان پرداخت و تصریح كرد: كلاس های پایگاه های تابستانی در هر منطقه بر مبنای امكانات موجود، شرایط، موقعیت جغرافیایی و نیاز دانش آموزان در كسب دانش و مهارت آن رشته به خصوص و همینطور علاقه و تقاضای دانش آموزان برنامه ریزی و تدوین شده است.
وی با اشاره به تعیین سر فصل های غنی سازی اوقات فراغت بعنوان شاخص های اصلی پایگاه های تابستانی در مدارس البرز اظهار داشت: این سرفصل ها با رویكرد اوقات فراغت و فرهنگ عمومی، فضا سازی رشته های مختلف بر حسب علایق و استعداد فردی دانش آموزان، اردوهای آموزشی و تربیتی، فرهنگ سازی در جهت خرید و مصرف كالاهای داخلی، ارتقای سطح دانش و بینش اعتقادی، هویت دینی و ملی و درهای باز كلاس های پایگاه تابستانی حتی برای یك روز و یك ساعت در مدارس این استان در فصل تابستان عملیاتی می گردد.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره كل آموزش و پرورش البرز برگزاری اردوهای تربیتی - زیارتی ارزان قیمت بخصوص مشهد مقدس برای دانش آموز با مشاركت خیرین، تهیه و توزیع كارت نشاط در میان دانش آموزان بی بضاعت را از دیگر برنامه های این دستگاه آموزشی ذكر كرد.
مهران نیا از برگزاری كلاس های آموزشی و مهارتی در كانون های فرهنگی تربیتی آموزش و پرورش، آموزش مهارت های هوش مصنوعی و فضای مجازی، برگزاری مسابقات بزرگ فرهنگی هنری، جشنواره بازی های بومی و محله ای، پژوهشی و رباتیك را بعنوان دیگر برنامه های آموزش و پرورش استان در جهت غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان در طول سال تحصیلی برشمرد.
وی در ادامه به وجود فقر عاطفی در میان دانش آموزان اشاره و تصریح كرد: برای اولین بار طرح اردوی خانوادگی را در پایگاه های تابستانی این استان برگزار می نماییم زیرا بر این اصل كه همان تقویت روابط عاطفی و حاكم بودن انس و الفت در میان خانواده ایرانی - اسلامی است باور و اعتقاد داریم.
وی اظهار داشت: در قالب این طرح اردوهای یك و چند روزه درون استانی و برون استانی برای خانواده های دانش آموزان البرزی با عنوان تربیتی - مهارتی، ورزشی، تفریحی، سیاحتی، زیارتی، طبیعت گردی و امدادی با سرپرستی كارشناسان و مربیان فعال در امور اردویی مدارس در فصل تابستان به منظور غنی سازی اوقات فراغت در خانواده و تقویت روابط بین فردی در میان والدین و فرزندان برنامه ریزی شده است.

** اوقات فراغت و خلاقیت آفرینی
معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش ناحیه یك كرج هم از تجدید قوای جسمی، ذهنی و روحی، بروز خلاقیت، شناسایی دانش آموزان نخبه، توانمند و بااستعداد در رشته های مختلف، اصلاح رفتار های فردی، تقویت اعتماد به نفس و بنیه معنوی، اشاعه فرهنگ دینی، هویت ملی، مهارت های زندگی به سبك زندگی ایرانی - اسلامی، داشتن هدف وبرنامه ریزی در امور تحصیلی، فردی و اجتماعی را از اهداف كلاس های غنی سازی اوقات فراغت در البرز عنوان نمود.
فرزاد شعبانی اضافه كرد: رشد همه جانبه شخصیت دانش آموزان، آموزش مهارت نه گفتن، زبان شكر گویی نعمت و قدردانی، جهت دهی به برنامه های روزانه در زندگی، ارتباطات اجتماعی و خانوادگی، انس با قرآن، امام شناسی، آموحتن مهارت های لازمه در خانه، مدیریت خانه و تحكیم خانواده را از دیگر اهداف برنامه های غنی سازی اوقات فراغت در روزهای تابستان دانست.
وی اضافه كرد: جمعیت 460 هزار نفری دانش آموزی البرز در بخش غنی سازی اوقات فراغت نیاز به ظرفیت سازی مناسب تر دارد تا در جشنواره ها و برنامه های آموزشی، مهارتی، تربیتی، اردویی، فرهنگی، هنری، علمی، پژوهشی و ورزشی دانش آموزان نحبه، با استعداد و توانمند شناخته شوند.
وی اوقات فراغت را فرصت مناسبی در بهره گیری از فضای ناب فرهنگی، تربیتی و آموزش و پرورش دانست و یاد آور شد: طرح اوقات فراغت از زمانی كه شهید باهنر كه گفت مدرسه تعطیل می شود، ولی تربیت تعطیل نمی گردد، در تابستان ها به جهت اینكه دانش آموزان اوقات پرثمر را بگذرانند، افتتاح شد.
شعبانی تصریح كرد: در همه جای دنیا وقتی كه بحث فرهنگ، پر كردن اوقات فراغت و جلوگیری از هدر رفت زمان به وجود می آید روش های كاری خاصی را در پیش می گیرند.
وی با اشاره به اینكه این كشورها روی سفارش اسلام تكیه می كنند، بیان كرد: تلاش می كنند با دخیل كردن مردم در تصمیمات مردم را همراه خودشان كنند و ظرفیت مشاركت اجتماعی را بالا برند.
معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش ناحیه یك كرج اضافه كرد: پر كردن اوقات فراغت به معنای افزایش ظرفیت مشاركت های اجتماعی است.
شعبانی اظهار داشت: در این زمینه گاهی اوقات حتی 13 ارگان با یكدیگر هم افزایی داشته اند.
وی ادامه داد: به صورت مثال در مورد رفع مشكل تكدی گری ارگان های مختلف با یكدیگر برای رفع این مشكل هم افزایی داشته اند.
وی اضافه كرد: موفقیت وقتی حاصل می گردد كه ارزش های اجتماعی منطبق با ارزش های دینی باشد و در كنار آن وجدان كاری داشته باشیم.

** اوقات فراغت، نشاط اخلاقی و تقویت باورهای دینی
رئیس اداره فرهنگی هنری اداره كل آموزش و پرورش البرز هم در این زمینه اظهار داشت: استفاده بهینه از تعطیلات تابستان، تقویت باورهای تربیتی و تولید نشاط اخلاقی در دانش آموزان همچون اهداف طرح بهبود اوقات فراغت است.
عباس زمانیان اضافه كرد: اوقات فراغت حساس ترین، ارزشمندترین و پربارترین اوقات زندگی دانش آموزان به حساب می آید كه در طرح غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان باید برنامه ها عینی، ابتكاری و نو مدنظر بوده و بتواند جوانان بیشتری را به سمت برنامه های این طرح جذب نماید.
وی غنی ساختن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان را امری مهم قلمداد كرد و خاطرنشان كرد: توجه به جامعه جوانان و نوجوانان، مانع بروز خیلی از صدمه ها و ناهنجاری ها در متن جامعه آینده خواهد بود.
وی خاطرنشان كرد: خیلی از ادارات متولی نشست های مربوط به برنامه های طرح غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان را در استان برگزار كرده و یا در حال برگزاری آن هستند كه این امر باعث جزیره ای برگزار شدن برنامه ها شده است.
رئیس اداره فرهنگی هنری اداره كل آموزش و پرورش البرز افزود: برگزاری به موقع ستاد باعث هم افزایی و وحدت بیشتر در اجرای هر چه بهتر و مطلوب تر برنامه ها خواهد داشت.
زمانیان ادامه داد: همه مسئولان باید برای اوقات فراغت جوانان و نوجوانان دغدغه داشته باشند.
وی بیان داشت: علاوه بر ظرفیت نهادها و ادارات می توان از وجود سمن ها و ظرفیت های غیردولتی استان برای اوقات فراغت طرح تابستانه به نحو احسن بهره برد.
زمانیان اضافه كرد: سال قبل 480 پایگاه تابستانی اوقات فراغت در استان دایر و فعال شد كه 85 هزار دانش آموز در آنها شركت كردند.
استان البرز 460 هزار دانش آموز دارد.
2819/1535


1397/02/30
15:17:23
5.0 / 5
4616
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور