120 میلیارد ریال تعهد خیران مدرسه ساز در قزوین است

120 میلیارد ریال تعهد خیران مدرسه ساز در قزوین است كنكوری: قزوین-مدیركل نوسازی و تجهیز مدارس قزوین تعهد خیران این استان برای مدرسه سازی امسال را 120 میلیارد ریال دانست و اظهار داشت: این میزان نسبت به سال قبل افزایش چشمگری داشته است.


به گزارش كنكوری به نقل از ایرنا، عسگرعلی جوان بخت روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران اضافه كرد: در طول چهار سال قبل میزان مشاركت خیران در مدرسه سازی بالغ بر 500 میلیارد ریال بوده كه به صورت متوسط 30 درصد مدارس استان با مشاركت آنان تولید شده است.
وی ادامه داد: در سال قبل به غیر از 230 میلیارد ریال اعتبار استانی در این زمینه، 80 میلیارد ریال آن یعنی 44 درصد بودجه استان، توسط خیران محقق شد كه در نتیجه آن قزوین رتبه نخست كشوری را به لحاظ تعهد و تحقق خیران به دست آورد.
وی با اشاره به سند بنیادین تحول آموزش و پرورش، اظهار نمود: سند یاد شده نقشه راه این وزارتخانه محسوب شده و دارای پنج زیر نظام بوده كه یكی از آنها تولید فضا و تجهیزات برای دانش آموزان است.
به گفته وی، در استان قزوین 9 هزار و 482 كلاس درس وجود دارد كه 6 هزار و 217 كلاس آن دارای استقامت بوده، یك هزار و 817 كلاس درس به مقاوم سازی و یك هزار و 448 مدرسه هم به تخریب و بازسازی نیاز دارند.
جوان بخت ادامه داد: از آغاز تشكیل استان قزوین، 35 درصد از مدارس آن دارای استقامت بوده كه با گذشت 20 سال، هم اكنون 65 درصد از مدارس مستحكم شده اما 20 درصد مدارس نیازمند به مقاوم سازی و 15 درصد آن هم باید تخریب و مورد بازسازی قرار گیرند.
وی با اشاره به اینكه از سال 76 تابحال حدود 768 پروژه با سه هزار و 65 كلاس درس در استان تولید شده، اظهار داشت: برای احداث هر كلاس درس 2 میلیارد و 200 میلیون ریال هزینه می گردد.
مدیركل نوسازی و تجهیز مدارس قزوین با اشاره به هوشمندسازی مدارس، اضافه كرد: از 9 هزار و 482 كلاس درس تابحال سه هزار و 600 كلاس در این استان هوشمند سازی شده است.
وی با اشاره به استانداردسازی گرمایشی مدارس، اظهار نمود: از سه هزار و 600 كلاس درس موجود تابحال 2 هزار و 800 كلاس با 220 میلیارد ریال اعتبار استانداردسازی شده اند.
وی به ضرورت الگوسازی در میان دانش آموزان برای تولید مدارس سبز اشاره نمود و اظهار داشت: از یك سال قبل مطالعه و بسترسازی برای این مدارس شروع شده و مجوز یك هزار میلیارد ریال بودجه هم برای این استان داده شده است.
جوان بخت به خصوصیت های مدارس سبز پرداخت و افزود: استفاده از انرژی های تجدید پذیر خورشیدی یا بادی برای تامین برق مدرسه، جمع آوری آب های سطحی و بارندگی ها برای آبیاری فضای سبز، كاربرد دیوار و پنچره 2 جداره، تولید بام سبز، تولید دیوارهای ضلع شرقی و غربی با پوشش گیاهی و ساخت مدرسه الكترونیك از مهمترین خصوصیت های این نوع مدارس هستند.
وی، محرومیت زدایی را از محورهای اصلی وظایف این اداره كل برشمرد و اظهار داشت: امروز در هیچ یك از روستاهای استان نیاز به مدرسه سازی نداریم اما به علت مهاجرت های صورت گرفته در بعضی نقاط و شهرك های اقماری مانند محمود آباد، شریفیه، بیدستان، ناصرآباد و مهرگان با كمبود فضای درسی روبرو هستیم.
وی افزود: امروز هیچ یك از مدارس استان از بخاری های چكه ایی استفاه نمی كنند و تلاش داریم از مناطق محروم استان همچون آوج، طارم سفلی و رودبار الموت شرقی و غربی كه اخیرا از نعمت گاز برخوردار شده اند در نخستین فرصت اقدام به نصب و راه اندازی سامانه های گرمایشی مدارس آنها نماییم.
وی، 29 درصد جمعیت استان را روستایی و 71 درصد آن را شهری اعلام نمود و اضافه كرد: 230 هزار دانش آموز در تمامی مقاطع این استان مشغول به تحصیل هستند.
وی ادامه داد: از مجموع 230 هزار دانش آموز استان، 14 هزار دانش آموز در مدارس غیردولتی تعلیم می بینند كه حدود 50 درصد آنان در مدارس استاندارد تحصیل می كنند.
این مسئول اظهار نمود: به مدیران 175 واحد آموزشی غیراستاندارد این استان كه دانش آموزان كمی را هم تحت پوشش خود دارند، 2 سال فرصت داده شده تا نسبت به ایمن سازی مدارس خود اقدام نمایند.
وی با اشاره به راهبرد و سیاست های اداره كل نوسازی و تجهیز مدارس استان، اظهار داشت: توسعه مشاركت در ساخت مدارس، اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، توسعه و تجهیز فضا و محیط یادگیری، تولید فضای شاد و مستحكم، نوسازی، مقاوم سازی و ایمن سازی مدارس، فرهنگ سازی در حفظ و نگهداری مدارس تولید شده، استانداردسازی مدارس ایمن و بهره گیری از تكنولوژی های جدید از مهمترین رویكردها ما بوده كه باید تا سال 1404 به اهداف مورد نظر خود دست یابیم.
وی با اشاره به ساخت مدرسه انرژی اتمی در پونك قزوین، اظهار نمود: احداث این مركز آموزشی كه 60 میلیارد ریال از اعتبار آن هم از محل سازمان انرژی اتمی تامین شده هم اكنون با 47 درصد پیشرفت فیزیكی همراه بوده و تا تیرماه سال جاری هم به بهره برداری می رسد.
6101/8054


1397/02/13
19:41:42
5.0 / 5
4688
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور