رئیس نهاد رهبری در دانشگاهها:

آمایش و ساماندهی رشته ها در دانشگاه پیام نور مثبت و ارزشمند است

آمایش و ساماندهی رشته ها در دانشگاه پیام نور مثبت و ارزشمند است كنكوری: رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اظهار داشت: بحث آمایش و ساماندهی رشته ها كه یكی از برنامه های مهم دانشگاه پیام نور امسال است بسیار مثبت و ارزشمند است.به گزارش كنكوری به نقل از دانشگاه پیام نور، حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدیان در مراسم تكریم و معارفه مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور اضافه كرد: یكی از اشكالات آموزش عالی كشور پذیرش دانشجو بر مبنای صندلی های خالی است در حالیكه باید رشته ها با عنایت به نیاز كشور تعریف شود و متناسب با آن دانشجو بپذیریم تا بتوانیم در آینده شغل بوجود آورده و از بیكاری فارغ التحصیلان جلوگیری نماییم.
وی با اشاره به توسعه بی رویه رشته ها در مقاطع تحصیلات تكمیلی اظهار داشت: كشور امروز به كاردان ها و تكنسین ها نیاز مبرم دارد و رقابت بین دانشگاه ها در زمینه توسعه تحصیلات تكمیلی، توجه به این بخش را با غفلت رو به رو كرده كه دانشگاه پیام نور می تواند در این زمینه راهگشا بوده و نقش ویژه ای ایفا نماید.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با عنوان اینكه دانشگاه ساختمان نیست بلكه یك موجود زنده و انسانی است كه مهم ترین بخش آن روح و شخصیت اندیشه ورز آن است، اضافه كرد: حقیقت دانشگاه انسانهایی هستند كه متفكرانه فعالیت می نمایند و مبداء تحولات بزرگ هستند.
وی روح اصلی دانشگاه را اساتیدی دانست كه كار علمی انجام می دهند و دانشجویانی كه برای شكوفا شدن استعدادهایشان در این مجموعه قرار گرفته اند و اضافه كرد: دانشگاه باید زندگی این انسانهای وارسته را در جهت تعالی و ارتقا قرار دهد.
وی اذعان داشت: دانشگاه علاه بر ساختمان، دارای حقیقتی است كه نباید از آن غافل شد. طبیعتا دانشگاه دارای وظایف متعارفی مانند انتقال دانش و مهارت، حركت در مرزهای دانش، تامین نیازهای علمی جامعه و تربیت كارشناسان خبره است و این وظیفه را تمام دانشگاه های دنیا انجام می دهند اما در این میان نباید توجه به معنویت، اخلاق و روح را فراموش كرد.
حجت الاسلام والمسملین محمدیان همینطور با اشاره به رشد قابل توجه علمی كشور در سال های اخیر اظهار داشت: توسعه علمی یكی از بخش های افتخارآمیزی است كه می توانیم به آن ببالیم اما نمی توان تنها به این مسئله اكتفا كرد.
وی كاربردی كردن تولیدات علمی را ضرورتی انكارناپذیر خواند و تصریح كرد: متاسفانه تولیدات علمی دانشگاه های كشور آن طور كه شایسته است به مرحله كاربردی نرسیده و با جایگاه مطلوب فاصله زیادی دارد كه باید به این مسئله توجه ویژه ای شود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اضافه كرد: مجموعه دستگاه های اجرایی كشور هنوز به این لزوم نرسیده اند كه از پژوهش های دانشگاهی استفاده كنند و اگر بتوانیم آنها را به این نیاز و لزوم برسانیم كه از تولیدات علمی دانشگاه ها استفاده كنند، بسیار موفق خواهیم بود.
وی خاطرنشان كرد: رفع بخش اعظمی از مشكلات اقتصادی و صدمه های اجتماعی، نسخه های علمی می طلبد تا مسئولان اجرایی با پشتوانه علمی محكمی تصمیم بگیرند چون كه تصمیم های مبتنی بر سلایق شخصی بطور قطع متزلزل خواهد بود و در طولانی مدت با شكست مواجه می گردد.
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان بر نیازسنجی جامعه برای توسعه رشته های تحصیلی تصریح كرد و اضافه كرد: آموزش عالی از مشكل عدم توجه به تقاضا رنج می برد و باآنكه در بعضی رشته ها كه مبتنی بر نیازهای كشور بوده، توفیق بسیاری حاصل شده اما نمی توان تنها به چند رشته بسنده كرد و باید رشته هایی تولید شود كه متناسب با نیاز بازار كار باشد.
وی در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت توجه به بعد معنوی دانشجویان در دانشگاه ها تصریح كرد و تصریح كرد: علاوه بر آموزش؛ انتخاب درست معیارهای زندگی، برقراری روابط مناسب با دیگران، مورد اعتماد بودن، غیرت كشور را داشتن، تقویت هویت ملی و تعلق به آب، خاك و مذهب از دیگر نیازهای جوانان كشور است كه توجه به این امور ماموریت ذاتی تمامی دانشگاهیان است.
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان خاطرنشان كرد: دانشجویان برای پیشرفت بیشتر باید بنیان های فكری قویتری داشته باشند و از آنجائیكه دانشگاه آخرین حلقه تعلیم و تربیت به حساب می آید، باید بیش از سخن گفتن، عمل كرده و با برقراری رابطه درست با جوانان، آنها را در مسیر معنویت بیشتر هدایت نماییم.
وی با اشاره به ساختار متفاوت دانشگاه پیام نور نسبت به دیگر دانشگاه ها اظهار داشت: دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه پیام نور سراسر كشور به صورت مستقل فعالیت می نمایند اما از آنجائیكه خیلی از امور در این دانشگاه به صورت متمركز انجام می گردد و دانشگاه پیام نور مقرر است در قالب ۱۰ منطقه، طبقه بندی شود، در این صورت ما ۱۰ دفتر نهاد خواهیم داشت كه فقط برای هماهنگی امور با سازمان مركزی در ارتباط خواهند بود و دیگر فعالیت ها به شكل مستقل انجام می گردد.
وی با عنوان اینكه كار فرهنگی وظیفه تمامی دانشگاهیان است و منحصر به بخش فرهنگی و دفاتر نهاد نمی گردد، اظهار داشت: انتظار می رود، مسئولان دفاتر نهاد در سراسر كشور به درستی زمینه فعالیت های فرهنگی اساتید، كاركنان و دانشجویان را با تمام توان فراهم آورند.

1397/01/30
15:46:42
5.0 / 5
4539
تگهای خبر: آموزش , تحصیل , تولید , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور