منصور غلامی خبر داد؛

خالی شدن برخی مراكز آموزش عالی به علت كاهش داوطلبان

خالی شدن برخی مراكز آموزش عالی به علت كاهش داوطلبان كنكوری: وزیر علوم اظهار داشت: در شرایط فعلی با افت تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه ها، شاهد خالی شدن بعضی از مراكز آموزش عالی پراكنده در سطح كشور بخصوص شهرستان های كوچك هستیم.به گزارش كنكوری به نقل از مهر، دكتر منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در برنامه نشست هم اندیشی وزیر علوم و مدیران ستادی كه بامداد امروز در سالن اجتماعات وزارت علوم در حال برگزاری است با تبریك سال نو اظهار داشت: وظیفه ما در این شرایط این است كه بتوانیم در راه تحقق آرمان های آموزش عالی كشور تا جایی كه مقدورات اجازه می دهد، تلاش نماییم.
وی ادامه داد: بدون هم اندیشی و شنیدن نظرات صاحبان اندیشه این كار اجرایی نشده و به خوبی پیش نمی رود، برای همین این برنامه امروز برگزار گردید و این برنامه به صورت مستمر خواهد بود و ما حتما در طول اجرای برنامه های پیش روی وزارت علوم از نظرات صاحبنظران آموزش عالی بهره مند خواهیم شد.
وزیر علوم خاطرنشان كرد: آموزش عالی كشور در شرایط خاصی قرار دارد و نیاز به برنامه ریزی و اجرای برنامه های مهمی است تا ما در شرایط خاص بتوانیم از دستاوردهای آموزش عالی بهره مند شده و جهت حركتمان را طوری تنظیم نماییم كه در روزها و سال های آینده علاوه بر حفظ دستاوردها، روند رو به رشد و موفقی را داشته باشیم.
غلامی ادامه داد: یكی از مهمترین مباحث آموزش عالی بحث ساماندهی آن است، چون كه در گذشته كمیت گرایی بر آموزش عالی غلبه یافته و توسعه یافته است و مراكز آموزش عالی بوجود آمده كه گاها حتی در زمان تشكیل شدن فاقد برنامه راهبردی بوده است. این مراكز بیشتر به علت افزایش داوطلبان آموزش عالی بوجود آمده بود كه در شرایط فعلی كه با افت تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه مواجه هستیم، نیاز به ساماندهی این مراكز است و ما گاها شاهد خالی شدن بعضی از این مراكز آموزش عالی هستیم كه بیشتر آنها در شهرستان های كوچك قرار دارند.
وی اضافه كرد: بحث دیگری كه در آموزش عالی مورد توجه است، این است كه ما در سال های گذشته در حوزه مقالات علمی و نشریات، آمارهای خوب و رشد علمی خوبی داشته ایم اما نقدی كه بر ما وارد شده است، بحث حضور دانشگاه ها و مراكز پژوهشی در حل مسائل و مشكلات جامعه كنونی است.
وزیر علوم تصریح كرد: هم اكنون كشور ما با چالش های بزرگی در سطح كشور مواجه می باشد كه گاهی سوال می گردد چرا دانشگاه ها در این مسائل وارد نشده و یا اینكه با تاخیر وارد شده اند، همچون این چالش ها می توان به چالش محیط زیست، اشتغال، عدم توانایی دانش آموختگان در كارآفرینی و موارد دیگر اشاره نمود.
وی ادامه داد: در شرایط فعلی علاوه بر اینكه ساختار آموزش عالی ما گرفتار مسائلی بوده و نیازمند برنامه ریزی است، در مقابل مجموعه اجرایی و كل جامعه هم مورد سوال هستیم.
وزیر علوم اظهار داشت: آموزش عالی كشور در سال های اخیر برنامه هایی پیش رو داشته كه در حوزه های مختلف در حال اجرا می باشد كه این برنامه ها نیازمند تقویت است كه همچون این برنامه ها می توان به ساماندهی مراكز آموزش عالی و ساماندهی كنكور سراسری اشاره نمود كه تمام این موارد بدون نظرات و پیشنهادات اساتید پیشكسوت و كسانی كه دلسوز آموزش عالی هستند، به خوبی پیش نمی رود؛ ازاین رو تقاضای من این است كه اساتید دانشگاه ها و صاحبنظران ما را از پیشنهادات و نظرات خود محروم نكنند.

1397/01/18
14:46:53
5.0 / 5
4852
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , داوطلب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور