معاون وزارت علوم:

۸۳ درصد پذیرفته شدگان بدون كنكور وارد دانشگاه می شوند

۸۳ درصد پذیرفته شدگان بدون كنكور وارد دانشگاه می شوند كنكوری: معاون وزیر علوم اظهار داشت: بالغ بر ۸۳ درصد پذیرفته شدگان كنكور با استفاده از سابقه تحصیلی پذیرش می شوند، كنكور این دسته از افراد شكل سوری دارد و می توانند بدون كنكور انتخاب رشته كنند.به گزارش كنكوری به نقل از مهر، مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیرعلوم با حضور در برنامه گفتگوی ۲۰ شبكه ۴ درباره رایج ترین شیوه های كنكور و اینكه چرا تابحال كنكور حذف نشده است، اظهار داشت: در سال ۸۶ برای نخستین بار، قانون حذف كنكور به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
وی ادامه داد: بر مبنای آن، قرار شد ظرف بازدهی ۵ سال، كنكور حذف شود، منتهی نقش كلیدی این مورد برعهده وزارت آموزش و پرورش است به جهت اینكه یك ارزیابی واقع بینانه از دانش آموختگان انجام دهد، باید یك آزمون كشوری برگزار گردد كه متاسفانه هنوز این كار انجام نشده است و وزارت آموزش و پرورش به دلایل مختلف نتوانسته در زمان مقرر چنین آزمونی را برگزار كند.
معاون آموزشی وزارت علوم اضافه كرد: بنابراین آن طور كه انتظار می رفت، كنكور نتوانت مسیر حذف را طی كند، مجلس شورای اسلامی در سال ۹۲ قانون جدیدی را وضع كرد كه برپایه آن دستگاه آموزش عالی مكلف شد، ۸۵ درصد پذیرش ورودی دانشگاه ها را تا سال ۹۵ با استفاده از «سابقه تحصیلی» پذیرش كند.
وی ادامه داد: از سال ۹۳ كه آموزش عالی مكلف شد ۸۵ درصد پذیرش ها را برپایه سوابق تحصیلی انجام دهد، اقدام به این كار شد و الان كه هنوز ۵ سال به آخر نرسیده، از برنامه هم جلوتر هستیم و بالغ بر ۸۳ درصد پذیرفته شدگان با استفاده از سابقه تحصیلی پذیرش می شوند.
شریعتی نیاسر با اشاره به اینكه هنوز حذف كنكور، طوری كه مد نظر ما هم است محقق نشده، تصریح كرد: مهمترین چالش هم اكنون دیپلمه ها هستند كه با همكاری وزارت آموزش و پرورش باید چاره ای در این خصوص اندیشیده شود و دانش آموختگان مدارس در نظام یكپارچه در سطح كشور ارزیابی شوند. دانش آموزان ما در مدارس متنوعی تحصیل كرده اند و از شرایط متفاوتی برخوردار می باشند، اگر بخواهیم كنكور را حذف نماییم و این افراد بخواهند در دانشگاه ها پذیرش شوند باید در یك نظام یكپارچه ارزیابی شوند.
وی ادامه داد: كسی كه در زابل تحصیل كرده با كسی كه در تهران تحصیل كرده از نظر تراز علمی یكی نیست. عدالت آموزشی حكم می كند كه در قالب آزمون یكسان این دانش آموزان ارزیابی شوند و یك كارنامه واحد داشته باشند تا ملاك ارزیابی قرار گیرند.
شریعتی نیاسر درباره اینكه آیا اگر كنكور حذف شود، سیستم جایگزینی برای سنجش دانشجویان خواهیم داشت، اظهار داشت: تا زمانی كه رقابت سنگین بین رشته های پر متقاضی وجود داشته باشد، عملاً حذف كنكور برای همه رشته ها عملی نیست.
وی ادامه داد: متقاضیان برای رشته های پرمتقاضی و حتی دانشگاه های سطح یك رقابت می كنند. هم اكنون ۸۳ درصد پذیرفته شدگان بر مبنای سوابق تحصیلی پذیرش می شوند ولی همه در كنكور شركت می كنند، این درحالی است كه كنكور این دسته از افراد شكل سوری دارد و آنها حتی می توانند در كنكور شركت نكرده و مرداد ماه برای انتخاب رشته رجوع كنند.
معاون آموزشی وزیر علوم اضافه كرد: ولی علت شركت آنها در كنكور بدین جهت است كه امیدوارند بتوانند به رشته های پرمتقاضی ورود پیدا كنند برای همین علاقمند هستند در كنكور شركت نمایند.
وی درباره سهل بودن حذف كنكور در دوره دكتری اظهار داشت: در سال ۹۴ كنكور تخصصی دوره دكتری را حذف كردیم و دانشجویان متناسب با قابلیتی كه داشتند به دانشگاه ها معرفی گشتند و دانشگاه ها متناسب با تشخیص خود و بر مبنای سوابق تحصیلی و یا آزمون تخصصی دانشجویان را پذیرش كردند.
معاون آموزشی وزارت علوم اضافه كرد: در بررسی ها مشخص شد، دانشگاه ها و دانشجویان از این روش راضی تر بودند. منتهی مجلس قانون جدیدی وضع كرد و مجدد پذیرش دانشجوی تحصیلات تكمیلی را به سال ۹۳ و عقب تر برگرداند و پذیرش بدون كنكور در دوره دكتری لغو شد.
شریعتی نیاسر ادامه داد: من معتقدم ما هرچه به دانشگاه ها بیشتر اختیار بدهیم، نتیجه مطلوب تر است، در بحث دیپلمه ها، من معتقدم حذف كامل كنكور یك شبه و یك ساله امكان پذیر نیست، چون نظام آموزش و پرورش ما طوری طراحی شده است كه دانش آموزان یاد می گیرند چگونه از پس كنكور برآیند.
وی اضافه كرد: اگر ما به دنبال برنامه ریزی حذف كنكور هستیم كه البته با تلاش آن را پیگیری كرده و كارگروهی هم برای آن تشكیل داده ایم، باید پیش بینی انجام دهیم كه ظرف دو تا سه ساله آینده كنكور حذف شود اول باید مدل پیشنهادی را به دانش آموختگان عرضه نماییم تا آماده شوند.
معاون آموزشی وزیر علوم در پاسخ به اینكه برای رشته های پر متقاضی هم می شود، كنكور را حذف نمود، اظهار داشت: در رشته های پرطرفدار وضعیت معدل ها و رقابت ها به واسطه سابقه تحصیلی ارزیابی می شوند و الان شرایط با گذشته تغییر كرده و سخت تر شده است، معدل ها در رشته های پرطرفدار ۱۹. ۷۵ به بالا بوده و چاره ای جز برگزاری آزمون متمركز نیست ما باید بتوانیم ظرفیت ها را كنترل كرده و شرایط را برای ورود به دانشگاه های سطح ۱ هم تعریف نماییم.
وی ادامه داد: در واقع حذف كنكور برای رشته های پرمتقاضی هم عملی است، منتهی كمی سخت تر است.
شریعتی نیاسر درباره اینكه عنوان می گردد حذف كنكور به علت گردش مالی كه دارد صورت نمی گیرد، اظهار داشت: طبیعی است برگزاری هر آزمونی هزینه دارد سازمان سنجش یك سازمان اجرایی است نه سیاست گذار كه بخواهد به خاطر گردش مالی كنكور را حذف نكند این سازمان تابعه نهادهای بالادستی است و اینگونه نیست كه درآمد كنكور مانع حذف كنكور شود.

1396/10/14
20:25:39
5.0 / 5
4511
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور