آغاز شمارش معكوس برای آخر عمر بی سوادی در بیجار

آغاز شمارش معكوس برای آخر عمر بی سوادی در بیجار به گزارش كنكوری رئیس اداره سواد آموزی بیجار اظهار داشت: با عنایت به برنامه ریزی های تدوین شده همه بی سوادان در این شهرستان تحت پوشش قرار گرفتند و عمر بی سوادی در این دیار رو به آخر است و شمار معكوس آخر بی سوادی شروع شده است.


به گزارش كنكوری به نقل از ایرنا، علی اوسط الماسی روز دوشنبه در نشست خبری ضمن گرامیداشت سالروز تشكیل نهضت سواد آموزی به فرمان حضرت امام خمینی(ره) در سال 58 اظهار نمود: بی سوادی در سنین 10 تا 49 سال اكنون به حدود پنج و 25 دهم درصد كاهش یافته است.
وی با اشاره به آمار 70. 6 درصدی بی سوادی مردم شهرستان بیجار پیش از انقلاب اسلامی اضافه كرد: اكنون بیش از 94درصد مردم شهرستان با سواد هستند.
به گفته وی، امسال با بیان و همكاری ادارات، مدارس و دهیاران بیش از یك هزار نفر تحت عنوان بی سواد به نهضت سواد آموزی معرفی گشتند كه بعد از تعیین وضعیت در سامانه سواد آموزی، دارای مدارك معتبر تحصیلی شناخته شده و با اسكن مدارك قانونی اكنون در سامانه به عنوان با سواد ثبت شده اند.
الماسی تصریح كرد: از جمعیت شهری بیجار 189 مرد و 260 زن، فاقد مدارك تحصیلی و بی سواد هستند.
وی با اشاره به سهمیه 796 نفری پوشش بی سوادان در مراحل سه گانه سواد آموزی، انتقال و تحكیم در این شهرستان خاطرنشان كرد: 96 نفر در مرحله سواد آموزی، 412 نفر در مرحله انتقال و بیش از 170 نفر هم در مرحله تحكیم تحت پوشش هستند كه در مجموع 678 نفر در سال 96 از نعمت سواد برخوردار شده اند.
رئیس اداره سوادآموزی بیجار اظهار داشت: طبق آمار رسمی مركز آمار ایران، شهرستان بیجار دارای 3461 نفر بی سواد بر مبنای خود اظهاری افراد است كه از این تعداد، 235 نفر تابحال مدرك تحصیلی قابل قبول دریافت كرده اند.
وی از كسب مدارك علمی در سطوح لیسانس و فوق لیسانس توسط برخی سواد آموزان تحت پوشش نهضت سواد آموزی شهرستان بیجار اطلاع داد و اضافه كرد: 12 نفر از سواد آموزانی كه در ابتدا بی سواد بودند اكنون با كسب مدارك تحصیلی و علمی در ادارات و نهادهای دولتی استخدام و مشغول بكار هستند.
وی از پوشش كامل با سوادی در سنین 10 تا 20 سال در شهرستان بیجار اطلاع داد و خاطرنشان كرد: با همیاری دهیاری ها و شوراهای اسلامی روستایی هیچ بازمانده ایی از تحصیل در این شهرستان وجود ندارد.
الماسی با اشاره به همكاری 110 آموزش دهنده در امر سواد آموزی افزود: نهضت سواد آموزی به سواد آموزانی كه در كلاس ها شركت نمایند بعد از قبولی در آزمون، هدیه ایی به ارزش یك میلیون و 360 هزار ریال و به كسانی كه بصورت خودآموز اقدام به سواد آموزی كنند 6 میلیون و 800 هزار ریال اهدا می كند.
شهرستان بیجار با جمعیتی حدود 89 هزار نفر در پنچ شهر و حدود 180 روستای دارای جمعیت ثابت، حدود 11 هزار دانش آموز دارد، پوشش تحصیلی در این شهرستان حدود 98 درصد برآورد شده است.

 

1396/10/04
00:00:15
5.0 / 5
5184
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور