اخبار كوتاه از شورای عالی انقلاب فرهنگی ؛

اعمال بیش از ۱۰۰ سهمیه در آزمون سراسری دانشگاه ها

اعمال بیش از ۱۰۰ سهمیه در آزمون سراسری دانشگاه ها كنكوری: تهران- ایرنا- بنا به اعلام سازمان سنجش آموزش كشور، بیش از ۱۰۰ سهمیه بر مبنای مصوبات مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی در آزمون سراسری اعمال می گردد.


به گزارش روز یكشنبه ایرنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۱۳۵ شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست غلامعلی حداد عادل برگزار گردید.
دراین جلسه، گزارش سازمان سنجش آموزش كشور پیرامون آمار و اطلاعات آزمون سراسری ۱۳۹۶ اعلام گردید كه برپایه آن، یك میلیون و 146 هزار و 73 نفر بعنوان داوطلب در این آزمون شركت كرده اند.
در ادامه این گزارش به بعضی از سهمیه های تحصیلی اشاره شد كه بر اساس آن، بیش از ۱۰۰ سهمیه در آزمون سراسری اعمال می گردد كه این سهمیه ها بر مبنای مصوبات مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی اعمال می شوند.
در بخش مربوط به آمار تفكیكی شركت كنندگان نیز، گروه علوم ریاضی با 155 هزار و 868 نفر و بیش از ۱۳ درصد، گروه تجربی 59 هزار و 399 نفر و بیش از ۵۰ درصد، گروه علوم انسانی 212 هزار و 175 نفر و بیش از ۱۸ درصد، گروه هنر 64 هزار و 346 نفر و بیش از ۵ درصد و گروه زبان خارجی با 121 هزار و 852 نفر و بیش از ۱۰ درصد را به خود اختصاص دادند.
در بخش مربوط به سهمیه های اعمال شده در آزمون سراسری با تشریح بعضی از سهمیه های قانونی كه در آزمون سال ۱۳۹۶ در نظر گرفته شده بر ضرورت بازنگری در قوانین و مقررات در این زمینه هم تاكید شد.
در ادامه گزارش سازمان سنجش آموزش كشور پیرامون آزمون سراسری ۱۳۹۶ با اشاره به جذابیت برخی رشته ها، فشار بوجود آمده بر اثر این جذابیت و تأثیر منفی آن در مدیریت و برنامه ریزی تحصیلی از اهم مشكلات دانشگاه ها عنوان شد.

** شورای تحول علوم انسانی مصداق بارز وحدت حوزه و دانشگاه است
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اظهار داشت: فعالیت های شورای تحول علوم انسانی از مصادیق بارز وحدت حوزه و دانشگاه است.
حجت الاسلام محمد محمدیان در جلسه 135 شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن گرامیداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: فعالیت های شورای تحول علوم انسانی از مصادیق بارز وحدت حوزه و دانشگاه است.
وی اضافه كرد: نخبگان حوزوی و دانشگاهی در این طرح عظیم و تجربه موفق توانستند با تعامل و همكاری یكدیگر نشان دهند كه حوزه و دانشگاه به سمت یك هدف حركت می كنند.
سپس سید حمید طالب زاده، دبیر شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی گزارشی از اقدامات انجام شده پیرامون نظرات عرضه شده در جلسه گذشته در مورد برنامه درسی و سرفصل های آموزشی رشته علوم ارتباطات ارائه نمود.
دستور نخست جلسه اخیر شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی، ادامه بررسی برنامه درسی و سرفصل های آموزشی رشته علوم ارتباطات بود كه محمد مهدی فرقانی رئیس كارگروه ارتباطات اجتماعی به تشریح ابعاد مختلف این برنامه درسی پرداخت.
وی اظهار داشت: در بررسی مبحث باید توجه شود كه سرفصل این رشته با عنایت به همه نظرات تدوین و ویرایش شده است.
سپس بعضی از خصوصیت های این سرفصل ها توسط رئیس كارگروه ارتباطات اجتماعی تشریح شد كه می توان به خودداری از ورود بیش از اندازه به مباحث فنی و توجه بیشتر به مسائل نظری و بنیادین، در نظر گرفتن مباحث جدید مانند نقش رسانه ها در جهانی شدن، طرح مباحث انتقادی، طرح مباحث هستی شناسی و معرفت شناسی در نظریات جدید علوم ارتباطات، و نقش مؤثر ارتباطات و رسانه در شكل دهی به تلقی جامعه از مفاهیم نظری اشاره نمود.

** بیشتر سرفصل های علوم انسانی بیش از دو دهه تغییر نكرده است
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: عموم سرفصل ها و برنامه های رشته های علوم انسانی بیش از دو دهه است كه هیچ تغییر و تحولی نداشته است.
حداد عادل در ادامه جلسه شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه كرد: نوعی سردرگمی و اعوجاج در فضای رسانه در جامعه ملاحظه می گردد كه باید ساماندهی شود.
وی ادامه داد: فضای مجازی نقش بسیار مهمی در شكل دهی افكار عمومی و بخصوص جوانان دارد و باید این فضا پالایش شود و اگر این روند ادامه پیدا كند، آینده ای مبهم در پیش رو خواهیم داشت.
رئیس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی با اشاره به ضرورت كاربردی بودن سرفصل های درسی اظهار داشت: در عین توجه به مباحث نظری، مهارت آموزی هم مورد توجه باشد، بنابراین باید در تدوین این سرفصل و برنامه نهایت دقت به عمل آید.
وی تصریح كرد: رویه شورا بازنگری سرفصل ها و برنامه ها نیست بلكه در سطحی عمیق تر انجام می گردد.
فراهنگ**9187**1055
خبرنگار: حمیدرضا بازگشا**انتشار: زینب كارگر


1396/10/03
19:45:27
5.0 / 5
5186
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور