خیاطیان اعلام كرد

صادرات یک میلیارد دلاری دانش بنیان ها پارسال

صادرات یک میلیارد دلاری دانش بنیان ها پارسال به گزارش کنکوری، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از صادرات بین ۶۰۰ میلیون دلار تا یک میلیارد دلار شرکتهای دانش بنیان پارسال اطلاع داد و اظهار داشت: برای توسعه بازار این شرکت ها بسته صادراتی دانش بنیان ها در صندوق به تصویب رسید.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، محمد صادق خیاطیان در حاشیه بازدید از پاویون شرکتهای دانش بنیان نمایشگاه ایران پلاست و رونمایی از یک محصول دانش بنیان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: صنعت پلیمر و پلاستیک یکی از صنایع پیشرو در کشور به حساب می آید و سابقه ۲۰ ساله ای که در صنعت پتروشیمی داریم، صنعت پلیمر بعنوان پایین دست صنعت پتروشیمی به حساب می آید.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم زنجیره ای از صنعت پتروشیمی ترسیم نماییم، به ترتیب صنعت پتروشیمی و صنعت میانی و در نهایت صنایع تکمیلی قرار دارد، ولی ارزش افزوده ای که در قسمت میانی و تکمیلی وجود دارد، خیلی بیشتر از صنعت پتروشیمی شیمی و مواد خام است.
خیاطیان افزود: از طرفی صنعت میانی پتروشیمی جایی است که فناوری حرف اول را می زند و اگر شرکتهای دانش بنیان نقش بیشتری در قسمت های میانی و تکمیلی صنعت پلاستیک و پلیمر ایفا کنند، شاهد ارزش افزوده بیشتری خواهیم بود و بازار صادراتی بهتری را فراهم خواهیم کرد.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه یکی از مأموریت های ما در این صندوق، رفع گلوگاه ها و تکمیل زنجیره صنعت است، خاطرنشان کرد: در این خصوص گامهای مؤثری برداشته شده است.
وی ادامه داد: هم اکنون حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ شرکت دانش بنیان داریم که در این زنجیره درحال فعالیت هستند و خیلی از آنها در زمره شرکتهای صادراتی قرار گرفته اند و توانمندی بسیار بالایی دارند.
خیاطیان اظهار امیدواری کرد که با حمایت هایی که صورت می گیرد، گلوگاه های این زنجیره رفع گردد و خاطرنشان کرد: برگزاری چنین نمایشگاه هایی به توسعه بازار شرکتهای دانش بنیان کمک خواهد نمود.
وی ضمن اشاره به حضور ۱۸ شرکت دانش بنیان در پاویون صندوق نوآوری و شکوفایی در نمایشگاه ایران پلاست، اظهار داشت: هر کدام از این شرکت ها نقشی را برای تکمیل این زنجیره ایفا می کنند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در مورد دستاوردهای برگزاری این پاویون ها در جهت توسعه بازار صادراتی دانش بنیان ها، تصریح کرد: برآوردی که هم اکنون برای صادرات شرکتهای دانش بنیان وجود دارد، نشان داده است که پارسال صادرات دانش بنیان ها بین ۶۰۰ میلیون دلار تا یک میلیارد دلار بوده است؛ ولی در این حوزه آمارهای غیر رسمی هم وجود دارد و آن چه که برآورد کردیم، اینست که خیلی از شرکتهای دانش بنیان توانمندی صادراتی دارند.
خیاطیان افزود: یکی از جهت گیری های جدی ما در این دوره آن است که این شرکت ها که حالا به عدد قابل توجهی رسیده اند، بازار صادراتی را بیشتر از گذشته برای آنها فراهم نماییم.
وی افزود: در این خصوص بسته صادراتی صندوق نوآوری برای شرکتهای دانش بنیان در صندوق به تصویب رسیده است. حمایت های این بسته از حضور شرکت ها در نمایشگاه ها، پذیرش هیات های تجاری تا تسهیلات ایجاد خط تولید در بعضی از شرکتهای هدف را شامل می شود.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تصریح کرد: این بسته برای این منظور است که هر چه بیشتر شرکت ها را در توسعه بازار محصولاتشان کمک نماییم.
وی حوزه تجهیزات پزشکی، مواد شیمیایی، سلامت و فناوری اطلاعات و ارتباطات را همچون حوزه هایی با بیشترین میزان صادرات ذکر کرد و اظهار داشت: سفرهایی که رئیس جمهوری به کشورهای مختلف دارد، یکی از محورهای مذاکرات وی، شرکتهای دانش بنیان و محصولات دانش بنیان است که بسیار مورد استقبال طرف های خارجی قرار گرفته است.
خیاطیان، هدف گذاری صادراتی این صندوق را با عنایت به سیاست های دولت، کشورهای همسایه و منطقه دانست و اضافه کرد: این کشورها دارای بازار بزرگ و بکری هستند، ضمن آنکه مغفول مانده اند و برای حضور شرکتهای دانش بنیان ما، بسیار تشنه هستند.1402/06/28
16:03:45
5.0 / 5
293
تگهای خبر: پزشكی , تسهیلات , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور