کاهش زمان بهبود زخم ها با زخم پوش های گیاهی نانویی

کاهش زمان بهبود زخم ها با زخم پوش های گیاهی نانویی به گزارش کنکوری، تعدادی از پژوهشگران دانشگاه تبریز با استفاده از عصاره گیاهان دارویی، زخم پوش های هیدروژلی را ارائه کردند که به علت استفاده از نانو ذرات چارچوب آلی فلزی، باعث افزایش روند بهبود زخم ها خواهد شد.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری عنوان، سپیده هزاری، دانش آموخته دکتری شیمی کاربردی دانشگاه تبریز که با راهنمایی علی اولاد قره گوز، عضو هیات علمی این دانشگاه موفق به ساخت این پوشش ها شده در توضیح این طرح اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح تولید زخم پوش هایی با ترکیبات گیاهی و خاصیت آنتی باکتریال بوده ازاین رو زخم پوش های ساخته شده در این تحقیق، قابلیت استفاده عمومی برای انواع مختلف زخم را دارد.
وی تاکید کرد: روند ترمیم زخم نتیجه حرکت، تکثیر، تقسیم و مرگ سلول های مشخص و هم تولید مواد داخل و خارج سلولی است. تلاشهای زیادی جهت استفاده از روش های درمانی جدید انجام شده که با کمک آنها بتوان به اهدافی چون تسریع روند التیام زخم، پیشگیری از عفونی شدن زخم، افزایش قدرت کشش بستر زخم، کاهش بافت اسکار محل زخم و پیشگیری از ناتوانی بیمار دست پیدا کرد.
هزاری با اشاره به اینکه پوشش های زخم سنتی شامل پشم، پنبه، باند طبیعی و مصنوعی و گاز، می توانند بعنوان پانسمان اصلی یا ثانویه استفاده شوند، اظهار نمود: معمولا این موارد، پانسمان های زخم خشک هستند و سبب تبخیر رطوبت و کم آبی محیط زخم می شوند و این امر باعث چسبنده و دردناک شدن محل زخم می شود ازاین رو پوشش های زخم جدید ساخته شده بگونه ای است که سبب ایجاد رطوبت کافی در زخم می شوند.
وی این زخم پوش از نوع هیدروژل است، اظهار نمود: زخم پوش های هیدروژلی حاوی عصاره گیاهان دارویی است و در آن از نانوذرات چارچوب آلی فلزی برای افزایش بهبود خواص زخم پوش هیدروژلی استفاده شده است. از آنجائیکه پلیمر نقش مهمی در زخم پوش دارد، استفاده از پلیمری طبیعی، ارزان و سازگار با پوست در محصول، اهمیت زیادی داشت. بر این اساس از پلیمری استفاده کردیم که دارای خصوصیت های زیست تخریب پذیری، زیست سازگاری، سمی نبودن و قابلیت تورم است.
وی افزود: با توجه به بودجه و امکانات مالی محدود، ما توانستیم این طرح را به ثمر برسانیم؛ اما بدیهی است که برای یافتن نتایج بهتر، باید تست های بالینی هم داشته باشیم و روی نمونه آزمایشگاهی حیوانی هم این زخم پوش را امتحان نماییم که متأسفانه به علت محدودیت مالی، این امر محقق نشد و تست ها در حد آزمایشگاهی باقی ماند.
این محقق تصریح کرد: با توجه به قیمت ارزان، قابلیت تولید آسان و دردسترس بودن مواد اولیه، تولید این زخم پوش هیدروژلی از لحاظ اقتصادی به صرفه است. همچنین، استفاده راحت و عدم احتیاج به تعویض مکرر زخم پوش می تواند نقش مهمی در راحتی بیمار و کاهش هزینه های درمان هم داشته باشد. بنابراین اگر از این طرح برای انجام تست های بالینی حمایت شود، میتوان به تجاری سازی یک محصول با کیفیت و کم خطر برای بیماران، امیدوار بود.
منبع:

1402/06/22
08:28:16
5.0 / 5
444
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور