رئیس دانشكده ادبیات دانشگاه تهران:

فحاشی دانشجو در تاریخ اعتراضات دانشگاه تهران بی سابقه بود

فحاشی دانشجو در تاریخ اعتراضات دانشگاه تهران بی سابقه بود به گزارش کنکوری، رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران اظهار داشت: اگر دانشجویانی پیدا شوند که از انتقادات و اعتراضات داخلی فیلم بگیرند و برای رسانه های بیگانه بفرستند، باید با آنها برخورد شود.عبدالرضا سیف در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با وضعیت برگزاری کلاس های آموزشی دانشکده ادبیات با عنایت به وقایع اخیر اظهار داشت: برخلاف برخی تبلیغات سوء رسانه های بیگانه بحمدالله دانشگاه تهران و دانشکده ادبیات این روزها با حضور دانشجویان و اساتید محل تعامل علمی و برگزاری کلاسهای تخصصی در رشته های مختلف است. همه فعالیت های آموزشی و حتی فعالیتهای جنبی به روال سال های گذشته در حال انجام می باشد و مجموعه دانشگاه تهران همان مسیری را که در طول دهها سال به عنوان پیشتازی علم و معرفت و اخلاق طی کرده، همچنان ادامه می دهد و امیدوارم در ادامه این راه مقدس، روز به روز بر توفیقات دانشگاه و دانشکده افزوده شود.
رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران همینطور در رابطه با ناآرامی های هفته های اخیر در دانشگاه تهران هم اظهار داشت: از نظر بنده دانشگاه محل تعاطی افکار و تضارب اندیشه هاست و دانشگاه تهران هم از آغاز شکل گیری خود به عنوان نخستین دانشگاه مدرن و نماد دانشگاههای ایران تا امروز این نقش را بخوبی ایفا کرده است.
وی افزود: البته دانشگاه تهران به عنوان پیشرو و طلیعه دار حرکتهای ریشه دار اجتماعی پیوسته در طول تاریخِ پرافتخار خود محل گفتگوهای انتقادی و حتی اعتراض هم بوده است؛ اما این اعتراضات همواره مرزهای قانون و اخلاق را پاس داشته و اعتراضی فاخر و دانشگاهی و در شان دانشجویان بوده است.
اعتراضات دانشگاه تهران در مقطع پیروزی انقلاب مرزهای اخلاق را حفظ کرد
سیف در ادامه خاطرنشان کرد: بنده به تاریخچه دانشگاه تهران رجوع کردم و دیدم حتی در مقطع پیروزی انقلاب اسلامی که یک نظامِ مورد حمایت غرب به دست مردم در حال اضمحلال بود، اعتراضات و تجمعات و تظاهرات در محیط دانشگاه تهران همواره مرزهای اخلاق را حفظ نموده و بنده در هیچ مقطعی از تاریخ دانشگاه نشنیدم و نخواندم که در جریان اعتراضات از دانشجویان هتاکی و فحاشی شنیده شود.
وی ضمن اشاره به این مطلب که این محیط و این مکان از این جهت مقدس است که مرجع نگاه و اعتماد و اطمینان مردم است، بیان نمود: خیلی از مردم نگاه می کنند ببینند دانشجویان دانشگاه تهران که سرآمد فرهنگ و علم و دانش هستند، چگونه به یک مقوله انتقادی واکنش نشان می دهند و آنرا به عنوان یک نماد فرهیختگی الگو قرار میدهند؛ اما در جریانات اخیر متاسفانه معدودی از افراد در بین دانشجویان بودند که آنها را به بیان واژگان آلوده و نامناسب تشویق می کردند و بعضی از دانشجویان هم به تبع کم تجربگی در زمینه های اجتماعی از این افراد تقلید کرده و محیط مقدس دانشگاه تهران را به الفاظ پلیدی آلودند که هیچگاه در تاریخ این دانشگاه سابقه نداشته است.
سیف با ابراز ناراحتی نسبت به طنین واژگان نامیمونی در محیط دانشگاه اظهار داشت: در فرهنگ ما ناسزا گفتن در هیچ زمان و مکانی جایز نیست و جایگاهی ندارد. اینطور راحت فحاشی کردن و ناسزا گفتن، خصوصیت جریانی است که به تازگی با حمایت بیگانگان شروع شد و به لطف خدا با پایمردی فرهیختگان رو به زوال است.
دانشگاه تهران همواره پیشرو تحولات اجتماعی بوده است

رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران همینطور در رابطه با نحوه اعتراض دانشجویان در دانشگاه اظهار داشت: بنده توقع ندارم که محیط دانشگاه نسبت به رخدادهای اجتماعی بی تفاوت باشد. زنده بودن دانشگاه به همین واکنشهای درست و موثر است. اگر با تاریخ دانشگاه تهران آشنا باشید میدانید که این دانشگاه همواره پیشرو و پیشگام تحولات اجتماعی بوده؛ اما حرف بنده اینست مهم ترین مشخصه همه این حرکت های اصلاحی و انتقادی، همیشه ابتنای آنها بر تفکر و اندیشه و استقلال رای بوده است.

وی ضمن اشاره به تاثیرات رسانه های بیگانه در راهبری اعتراضات اظهار داشت: این خیلی بد است که حراست دانشگاه دو شب پیش از هر ناآرامی پیشبینی آنرا بکند و وقتی از مسئولانش بپرسیم چطور به این نتیجه رسیدید، بگویند شبکه های رسوای خارجی مثل «ایران اینترنشنال» و «بی بی سی» برای فلان روز فراخوان داده اند و اتفاقا این پیشبینی ها هم درست از آب دربیاید و در همان روزِ فراخوان، عده ای از دانشجویان به عنوان اعتراض آغاز به هتاکی و فحاشی به ارکان مملکت بکنند و انتظار هم داشته باشند که هیچکس به آنها نگوید بالای چشمتان ابروست.
سطح دانشجوی دانشگاه در حد پادوی شبکه های بیگانه تنزل یافت
سیف ضمن بیان این که این اعتراضات سطح دانشجوی دانشگاه را در حد یک پادوی شبکه های بیگانه تنزل داده و این برای همه کسانی که نسبت به دانشگاه و منزلت دانشگاهی حساسیت دارند، غیرقابل تحمل است، اظهار داشت: البته حساب اکثریت دانشجویان از این عده جداست و اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان دانشگاه تهران و سایر دانشگاههای کشور از شکل گیری چنین فضایی و از این درافتادن معدود همکلاسی هایشان در ورطه ابتذال ناراحت و نگرانند.
وی در ادامه تصریح کرد: اعتقاد بنده اینست اگر کسی می خواهد در محیط دانشگاه به یک مقوله اجتماعی انتقاد یا حتی اعتراض کند باید به سنت ۹۰ ساله دانشگاه پایبند بماند و متفکرانه و اندیشمندانه و درچارچوب اخلاق و قانون انتقاد و اعتراضش را بیان کند. اعتقاد شخصی بنده اینست که امروز با سخنانی که از مقام عظمای ولایت شنیدیم که استمرار جریان اخیر را به پادوهای بیگانگان نسبت دادند، حجت بر همه تمام است. اگر کسی اعتراضی به روندهای اجرایی دارد، باید مسیرش از کسانی که به خواست دشمنان و به دعوت آنها به خیابان می آیند، عوض کند.
رئیس دانشکده ادبیات دانشگاه تهران با اشاره به اینکه نظر شخصی بنده اینست که در دانشگاه هم دیگر نمیتوان اظهار داشت که افرادی که آغاز به اغتشاش و ناسزا گفتن و فحاشی می کنند، دانشجویان منتقد و معترض هستند، تصریح کرد: انتقاد و اعتراض مسیری دارد که از اغتشاش و آشوب کاملا جداست. امروز مسیر مورد هدایت دشمن، مسیر خصومت و دشمنی است و هر کسی در این راه حرکت نماید باید هزینه های آنرا هم بپردازد.

سیف همینطور در رابطه با اعتراضات دانشجویان دانشکده ادبیات به مدیریت او توضیح داد و گفت: من اعتقاد دارم که انتقاد و حتی اعتراض در مسائل اجرایی و صنفی حق مخاطب است. بنده به عنوان مدیر وظیفه دارم به همه مخاطبانم پاسخگو باشم و این پاسخگویی در عمل باید به اثبات برسد. ما در جریان انتقاداتی که مطرح شده بود، بعضی موارد را که واقعا جنبه اجرایی داشت بررسی کردیم و در مواردی هم اقدامات لازم برای رفع مشکلات انجام شد. بحمدالله این سال تحصیلی هم با افتخار شروع شد و با وجود این که ما درحال مقاوم سازی دانشکده هستیم و محدودیت های مکانی هم در این روند ایجاد شده، اما همکاری دانشجویان سبب شده که هم کار مقاوم سازی برای صیانت از جان دانشجویان به خوبی پیش برود و هم کلاسها بدون وقفه و مشکل برگزار گردد.
وی از فعال کردن معاونت دانشجویی و ارتباط خوب این معاونت با دانشجویان اطلاع داد و اظهار داشت: معاون دانشجویی دانشکده همزمان با شروع سال تحصیلی مستقر شده و با عنایت به این که از اساتید خوشنام هم هست، ارتباط بسیار نزدیکی با دانشجویان برقرار کرده است که امیدواریم در آینده نزدیک شاهد به بار نشستن ثمرات این ارتباط موثر هم باشیم. البته بنده هیچگاه مدعیِ فقدان هرگونه ایراد و اشکال در دانشکده نبوده و نیستم. در همه دوره ها و در همه عرصه ها ایراد و اشکال حتما وجود داشته و دارد.
رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی اظهار داشت: معتقدم که فقط دیکته نوشته نشده، غلط ندارد. هیچ دستگاه عریض و طویل آموزشی و حتی اداری در هیچ جای دنیا نیست که مخاطبانش یکصدا به آن نمره بیست بدهند و این مفهومش آن است که سلایق در عرصه اجرا مختلف و متفاوت می باشد و یک مدیر نمی تواند همه سلایق را به طور کامل تأمین کند؛ اما وظیفه مدیر اداره مجموعه بشکلی است که بیشترین فرصت و کمترین صدمه را ایجاد نماید و تلاش بنده و همکارانم در طول مدتی که این وظیفه را بعهده گرفته ایم همین بوده است.
برخورد با دانشجویانی که برای رسانه های بیگانه فیلم می فرستند
سیف ضمن اشاره به این که اعتقاد قلبی من اینست که ما با دانشجویان و اساتید و کارمندان دانشگاه تهران یک خانواده هستیم که پیوند خانوادگی ما به عنوان «دانشگاه تهرانی» ناگسستنی است، اظهار داشت: البته مثل همه خانواده ها امکان دارد اختلاف نظراتی هم با یکدیگر داشته باشیم که باید در محیطی آرام و بیانی منطقی دیدگاههایمان را بیان نماییم و با یکدیگر به تعامل برسیم. بنظر من مسائل درون خانواده دانشگاه تهران به هیچ عنوان نباید به بیرون سرایت کند و اگر کسانی پیدا شوند که از انتقادات و اعتراضات داخلی فیلم بگیرند و برای رسانه های بیگانه بفرستند باید با آنها به عنوان کسی که کیان خانواده دانشگاه تهران را به چالش می کشد، برخورد شود.

وی در رابطه با حجاب دانشجویان در دانشگاه هم توضیحاتی را عرضه و بر رعایت قانون تصریح کرد و اظهار داشت: ملاک اعمال و رفتار ما در محیط های عمومی و اجتماعی باید قانون باشد؛ در غیر اینصورت بقول معروف «سنگ روی سنگ بند نخواهد شد». در مقوله حجاب در محیط های عمومی و اجتماعی باید قانون رعایت شود و قانون هم به ما اجازه «کشف حجاب» در رابطه با بانوان را نمیدهد.
رئیس دانشکده ادبیات و علوم ادبیات دانشگاه تهران افزود: از همه دانشجویان درخواست می کنم که در این مورد هم مثل سایر مواردی که خودشان مطالبه گر اجرای قانون برای تأمین منافع فردی خودشان هستند، در این حوزه هم به قانون تمکین کنند. در واقع دانشجوی فرهیخته دانشگاه تهران باید بداند که نمی توان به قانون نگاه گزینشی داشت و جایی که منافع فردی ما در بین باشد، خواستار اجرای قانون باشیم و جایی که پای هنجارهای اجتماعی در بین باشد، از قانون عدول نماییم.
وی در ادامه توضیحاتی در رابطه با رویه دانشکده در ارتباط با غیبت برخی دانشجویان در کلاس ها عرضه کرد و گفت: ما به معاونت آموزشی گفته ایم که در قالب مقررات و حتی گاهی فراتر از آن هم بیشترین مدارا و همراهی را با دانشجویان داشته باشند. البته در رابطه با غیبت غیرموجه از کلاس این مورد صادق نیست؛ چونکه بنده معتقدم وظیفه ذاتی دانشجو درس خواندن است و هیچ تکلیف دیگری هرچقدر هم که مهم باشد، نمیتواند جای آنرا بگیرد. همانطور که وظیفه استاد هم حضور در کلاس و تدریس و اداره کلاس است. ازاین رو دانشجو اگر در کلاس حاضر نباشد و این عدم حضور هم علل موجهی نداشته باشد و مکرر هم باشد، اساسا دانشجو را از جایگاه دانشجو بودن خارج میکند.
وی ضمن بیان این مطلب که دانشجویی که به دانشگاه بیاید اما سر کلاس حاضر نشود، همه امکانات بیت المال را که با هزینه های سنگین برای او فراهم شده، هدر می دهد و این صدمه ای نیست که بتوان از آن چشم پوشی کرد یا با مدارا رفتار کرد، اضافه کرد: در نشستی که با دانشجویان جدیدالورود داشتم گفتم که حضور در کلاس اوجبِ واجبات برای هر دانشجوست و دانشجویی که بدون عذر موجه این واجب را ترک کند، باید طبق مقررات با او رفتار شود. بویژه در دانشگاهی مثل دانشگاه تهران که آرزوی هر جوانی است که دانشجوی آن باشد، هدر دادن امکان حضور در کلاس و رشد و پیشرفت علمی هیچ توجیه منطقی و قابل قبولی ندارد.
سیف در انتها تصریح کرد: البته این که عده ای فکر کنند که چون تعداد غایبان غیرموجه در یک کلاس بیشتر از یکی دو نفر است و تنها نیستند، پس این مورد برای آنها مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اینهم کاملا برداشتی اشتباه است؛ اعمال و اجرای قوانین هیچگاه در هیچ جامعه ای تابع تعداد متخلفان نبوده و در محیط دانشگاه و دانشکده ادبیات هم چنین خواهد بود.


منبع:

1401/09/02
12:50:39
5.0 / 5
76
تگهای خبر: آموزش , استاد , تبلیغات , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور