وزیر علوم خبر داد:

رفع نگرانی شغلی نفرات برتر کنکور و المپیادی ها

رفع نگرانی شغلی نفرات برتر کنکور و المپیادی ها کنکوری: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جزییات طرح پشتیبانی از جذب رتبه های برتر کنکور در رشته های اولویت دار را تشریح نمود.


به گزارش کنکوری به نقل از مهر، جلسه شورای هدایت استعدادهای درخشان با حضور محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور با موضوع پشتیبانی از جذب رتبه های برتر در رشته های اولویت دار در وزارت علوم اجرا شد.
محمد علی زلفی گل با تشریح طرح ویژه پشتیبانی از جذب رتبه های برتر در رشته های اولویت دار کنکور اظهار داشت: برای اجرای طرح مذکور مقداری با مشکل مواجه بودیم در خصوص این که دانش آموزانی که افتخار کسب کرده و مدال های طلا، نقره و برنز کسب می کردند اغلب در رشته های دیگر ادامه تحصیل می دادند، البته این امتیاز را داشتند که در دو رشته تحصیل کنند و این مساله تا حدودی مشکل را برطرف می کرد اما چون به این مشکل توجه ویژه ای کرده باشیم با دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور وارد مذاکره شدیم که برای استعدادهای برتر کنکور، مدال آوران و المپیادی ها برنامه داشته باشیم.
وی افزود: بر طبق این برنامه اگر این دانش آموزان و نفرات برتر در رشته هایی که مدال کسب می کنند ادامه تحصیل دهند، به دانشمندانی مؤثر برای جامعه بشری و کشورمان تبدیل می شوند بدین سبب جلسه ای تشکیل شد و موافقت نامه ای توسط وزیر علوم و رییس بنیاد ملی نخبگان تحت عنوان پشتیبانی از جذب رتبه های برتر در رشته های اولویت دار کنکور به امضا رسید.
وزیر علوم افزود: بر طبق این موافقت نامه چتر حمایتی از مدال آوران المپیادهای دانش آموزی و رتبه های برتر کنکور سراسری در رشته های علوم تجربی، علوم ریاضی و علوم انسانی گسترده شد.
زلفی گل افزود: صد نفر اول برتر گروههای علوم تجربی، علوم ریاضی و علوم انسانی و ۵۰ نفر اول گروه هنر و زبان های خارجی بر طبق این موافقت نامه حمایت ویژه می شوند.
وزیر علوم اضافه کرد: اما شرط این است که این افراد طی مدت تحصیل پویایی و نخبگی خودرا حفظ کنند که البته اکثریت این چنین هستند.
وزیر علوم اضافه کرد: شاید یکی از دلایلی که این افراد در رشته های خود ادامه تحصیل نمی دهند به علت نگرانی های شغلی است که در آینده دارند به همین دلیل برای برطرف نمودن این مساله نیز در این طرح آورده ایم این افراد وقتی مدرک دکتری می گیرند در صورتیکه بخواهند پسادکتری هم بگیرند حمایت ویژه خواهند شد.
وی افزود: همین طور اگر این افراد بخواهند به عنوان عضو هیأت علمی استخدام شوند، هیأت اجرائی جذب وزارت علوم زمینه بورس و استخدام آنها را فراهم می آورد. بدین سبب استعدادهای برتر و مدال آوران ما نگران آینده شغلی خود نباشند.
وزیر علوم اشاره کرد: همین طور صد نفر اول کنکور و ۵۰ نفر گروه هنر و زبان های خارجی طی تحصیل خود از یک بورسیه استفاده می نمایند که مبلغ آن به اندازه حداقل مبلغی است که اداره کار تعیین کرده است.
وی افزود: این توافق نامه آغازی است به جهت اینکه قدردان نخبگان و استعدادهای برتر کشورمان بوده و بستر نرم افزاری و سخت افزاری لازم را برای رشد آنها به کارگیریم.

1401/05/21
15:20:51
5.0 / 5
178
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور