سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی فعال شد

سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی فعال شد کنکوری: معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور از شروع به کار سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی آزمون سراسری سال 1401 به مرور در هر یک از گروههای آزمایشی آگاهی داد.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، دکتر احسان جمالی با بیان این خبر اظهار داشت: سازمان سنجش با عنایت به دغدغه داوطلبان و خانواده های آنها در ارتباط با انتخاب رشته بهینه نسبت به انتشار ویژه نامه راهنمای انتخاب رشته و همین طور طراحی و پیاده سازی سامانه راهنمای انتخاب رشته مجازی در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ اقدام نموده است و داوطلبان می توانند با پرداخت هزینه ۱۹ هزار و ۶۰۰ تومان به ازای هر یک از گروه های آزمایشی که در آن گروه مجاز به انتخاب رشته در رشته محلهای با آزمون شده اند، از امکانات این نرم افزار بهره مند شوند.
وی اضافه کرد: از داوطلبان انتظار می رود رشته دانشگاهی خودرا برمبنای علایق، توانمندی ها و شرایط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی خود انتخاب کنند، بدیهی است این داوطلبان باید از احتمال قبولی در رشته های مورد نظرشان باخبر شوند و در همین راستا، در نرم افزار راهنمای انتخاب رشته مجازی، با استفاده از اطلاعات داوطلبان سال جاری و اطلاعات رشته محل های سالهای اخیر و با رعایت تمامی شرایط و ضوابط، رشته هایی که داوطلب در صورت انتخاب رشته در سال گذشته، شانس قبولی در آنها داشت به وی معرفی می شود.
معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به اینکه تصمیم نهایی را داوطلب برمبنای عوامل مؤثر در انتخاب رشته و دانشگاه محل تحصیل باید گرفتن کند، افزود: با عنایت به این که برای انتخاب رشته، عوامل مختلفی همچون میزان علاقه به رشته و دانشگاه، در نظر داشتن نوع دوره، مقطع تحصیلی، شرایط و امکانات دانشگاه و شهر محل تحصیل، شرایط و ضوابط خاص هر رشته، تعهدات بعد از اتمام تحصیل و... مهمست و نرم افزار انتخاب رشته مجازی قادر به اولویت دادن رشته محل ها مطابق کلیه عوامل مذکور و همچون علاقه و سلیقه داوطلب نیست، بنابراین این سیستم می تواند فقط به عنوان راهنما معرفی کننده رشته هایی باشد که داوطلب در آنها شانس قبولی دارد.
دکتر جمالی ضمن اشاره به امکانات نرم افزار راهنمای انتخاب رشته مجازی آزمون سراسری، اظهار داشت: در این نرم افزار قابلیت جستجو برمبنای نوع دوره، مقطع تحصیلی، رشته محل های استان، رشته، نوع پذیرش و یا تلفیقی از همه این موارد پیش بینی شده و این سامانه با عنایت به وضعیت علمی داوطلب حداکثر ۳۰۰ کد رشته محل را با هر جستجو ارائه می کند که از بالا به پایین شانس قبولی داوطلب در آنها افزایش می یابد.
معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: امکان دارد این سامانه به تعدادی از داوطلبان که مجاز به انتخاب رشته شده اند، هیچ رشته ای پیشنهاد نکند یا رشته محل های محدودی پیشنهاد کند؛ به این دسته از داوطلبان سفارش می شود با در نظر گرفتن دوره ای که مجاز شده اند و رشته محل های معرفی شده در دفترچه راهنمای انتخاب رشته و همین طور اطلاعیه های سازمان سنجش و برمبنای علاقه خود و اولویتی که مدنظرشان است نسبت به انتخاب رشته اصلی اقدام نمایند.
دکتر جمالی تصریح کرد: درسامانه انتخاب رشته مجازی، رشته های تحصیلی نیمه متمرکز، بورسیه، دارای شرایط خاص دانشگاه فرهنگیان (مراکز تربیت معلم سابق) پیشنهاد نمی گردد و داوطلبان در صورت تمایل به انتخاب رشته محل های مذکور بایستی مطابق با ضوابط و شرایط مؤسسات مذکور و با توجه علاقه خود و اولویتی که مدنظرشان است، این رشته محل ها را در فرم انتخاب رشته اصلی وارد نمایند.
معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور در آخر تاکید کرد: داوطلبان به این مسئله توجه داشته باشند که اگر رشته محل های انتخابی خودرا در نرم افزار انتخاب رشته اصلی ثبت نکنند، از چرخه گزینش آزمون سراسری حذف خواهند شد. به عبارت بهترسامانه انتخاب رشته مجازی فقط نقش راهنمایی و هدایت داوطلبان برمبنای گزینه های انتخابی و نیز آمادگی برای انتخاب رشته اصلی را دارد.
منبع:

1401/05/15
10:14:57
5.0 / 5
317
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , بورسیه , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور