هشدار سازمان سنجش به کنکوری هایی که معدل واقعی خودرا اعلام نکنند

هشدار سازمان سنجش به کنکوری هایی که معدل واقعی خودرا اعلام نکنند رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر این که در صورت مغایرت معدل ثبت شده در کنکور با نمره واقعی، آزمون را باطل می کند، اظهار داشت: دانشگاه ها در زمان ثبت نام داوطلبان تمامی مدارک را تطبیق می دهند و در صورتیکه معدل مغایرت داشته باشد قبولی در کنکور باطل می شود.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرسول پورعباس امروز ۱۱ مرداد در نشست خبری اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۱ در سازمان سنجش آموزش کشور با اعلان اینکه ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش بوسیله سوابق تحصیلی داوطلب که همان معدل کتبی دیپلم است انجام می گیرد، اظهار داشت: این معدل بصورت خوداظهاری از طرف داوطلب درج می شود و گاها داوطلبان معدل را بالاتر درج می کنند. داوطلبان توجه داشته باشند هرگونه مغایرت معدل مانع از ادامه تحصیل داوطلب می شود.
پورعباس با اعلان اینکه همه داوطلبان در زمان انتخاب رشته فرصت دارند معدل صحیح خودرا در فرم درج کنند، اظهار نمود: دانشگاه ها در زمان ثبت نام داوطلبان تمامی مدارک را تطبیق می دهند و در صورتیکه معدل مغایرت داشته باشد قبولی در کنکور باطل می شود.
رییس سازمان سنجش آموزش کشور اشاره کرد: در زمان انتخاب رشته تعدادی از داوطلبان می گویند در انتخاب رشته اشتباهاتی داشتیم که این مساله به هیچ عنوان از طرف سازمان مورد قبول نیست. داوطلبان برای مطالعه دفترچه و آشنایی با رشته ها و دانشگاه ها ۱۰ روز فرصت دارند و مسئولیت انتخاب رشته با داوطلب است و هیچ جابجایی در خصوص اشتباه صورت نمی گیرد. در حقیقت بعضی می گویند ما نمی دانستیم و یا رشته را نمی شناختیم، سازمان سنجش تاکید می کند که جابجایی در انتخاب رشته بطور مطلق بسته است. برای اینکه شما با انتخاب یک رشته یک ظرفیت را اشغال کرده اید بدین سبب امکان جابجایی نیست.
به گفته وی، لازم است داوطلبان خودشان انتخاب رشته را انجام دهند و به شخص دیگری یا کافی نت ها واگذار نکنند چونکه بارها دیده شده است که واگذاری روند انتخاب رشته منجر به انتخاب رشته اشتباه شده است و این که داوطلب بگوید برایم انتخاب رشته کرده اند و می خواهم آنرا درست کنم پذیرفته نیست.
معاون وزیر علوم افزود: داوطلبی بوده که با نمرات بسیار عالی برایش همه رشته های کاردانی را انتخاب نموده اند، بدین سبب هر داوطلب شخصا فرم خودرا تکمیل کند تا اشتباهی پیش نیاید.
پور عباس اظهار داشت: از زمان اعلام نتایج بازار مکاره ای به عنوان مشاوره های تضمینی راه می افتد. من به عنوان رییس سازمان سنجش نمی توانم هیچ مشاوره انتخاب رشته تضمینی بدهم چونکه انتخاب دیگران را که نمی دانم. تعدادی از این مشاوره ها مبالغ زیادی از داوطلبان تحت عنوان تضمینی می گیرند. بهترین مشاوره، سیستم انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش است که می تواند فرد را در مقایسه با سال قبل قرار دهد و انتخاب رشته را برمبنای سهمیه، رتبه، نمره و مناطق انجام دهد. در مدارس و برخی دانشگاه ها نیز بصورت مناسب مشاوره هایی وجود دارد. هیچ مشاوره ای صددرصد نیست.
پورعباس درباره کنکور ۱۴۰۲ و تغییرات آن اظهار داشت: برای کنکور ۱۴۰۲ یک آزمون اختصاصی گرفته می شود که در دو نوبت برگزار می شود و یک نوبت پذیرش انجام می شود. تعداد دروس کم شده است و طبیعتا زمان آزمون کوتاه تر می شود و بدین جهت می توانیم در دو روز آزمون را برگزار نماییم و حوزه های برگزاری آزمون بازبینی می شوند و حوزه های جدید قابلیت های بهتری دارند و می توان از آنها در آزمون ها بهره برد.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: دروس عمومی از کنکور به سوابق تحصیلی رفته است و حذف نشده است و داوطلبان باید حتما آنرا مطالعه کنند تا نمره مناسب داشته باشند. در حقیقت ۵ گروه اصلی در کنکور داریم که ضرایب گروه ها نیز شامل دو بخش ضرایب دروس سوابق تحصیلی و ضرایب دروس اختصاصی آزمون است که آموزش و پرورش قسمتی از آنرا به ما اعلام می کند و ما در شورای سنجش و پذیرش آنرا مصوب می نماییم.
پورعباس اشاره کرد: داوطلبان توجه داشته باشند که نتایج هر دو نوبت برگزاری آزمون اختصاصی کنکور ۱۴۰۲ برای دو سال معتبر است و نمره بالاتری که داوطلب کسب می کند را می تواند به عنوان نمره اصلی خود اعلام نماید. ممکنست این انتقاد مطرح شود که تعدادی از داوطلبان چون هنوز درس شان تمام نشده، نمی توانند در آزمون شرکت نمایند، در پاسخ باید بگویم که داوطلب نوبت های زیادی پیش رو دارد و می تواند در نوبت های بعدی شرکت نماید و ما در سنجش نمره بالاتر را لحاظ می نماییم.1401/05/12
22:42:08
5.0 / 5
26
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور