نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی:

اندیشه سازی و تحول فکری مسئولیت جنبش های دانشجویی است

اندیشه سازی و تحول فکری مسئولیت جنبش های دانشجویی است مشهد ـ نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اظهار داشت:  اندیشه سازی و تحول فکری همچون مسئولیت هایی است که جنبش های دانشجویی بر عهده دارند.به گزارش کنکوری به نقل از مهر، آیت الله سید احمد علم الهدی در دیدار با اعضای دفاتر اتحادیه جامعه اسلامی کشور که به میزبانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان خراسان رضوی برگزار شد، اظهار نمود: اندیشه سازی و تحول فکری همچون مسئولیت هایی است که جنبش های دانشجویی بر عهده دارند و در این راه خطیر، از خداوند متعال می خواهیم که در سایه عنایات امام رضا (ع)، برکات رأفت و لطف رضوی را مشمول تلاشهای مخلصانه همه تشکل های دانشجویی بگرداند.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی دانشجویان را سرمایه پرارزش و راهبردی جامعه امروز کشور دانست و بیان نمود: جامعه اسلامی دانشجویان از نهاده ای مخلص و ریشه دار جنبش دانشجویی است و اعضای فعلی آن، میراث دار بزرگانی هستند که زمانی مؤثرترین نقش را در موقعیت های بحرانی انقلاب اسلامی ایفا می کردند و فداکاری های بسیاری در جهت حفظ خط ولایی جامعه از خود نشان می دادند.
وی اضافه کرد: تأسیس تشکل جامعه اسلامی دانشجویان در زمانی رخ داد که موقعیت اجتماعی کشور در تلاطمات ناشی از فعالیت ایدئولوژیک افراد دگراندیش و تشکل های انحرافی، در معرض لطمه های مبنایی قرار داشت و از همان زمان بود که رهبر معظم انقلاب، چفیه به گردن انداختند و به این ترتیب، با وارد ساختن مبارزات ایدئولوژیک به یک دوران جدید، فکر و ذهن خیلی از دانشجویان از گزند انحرافات و لطمه های ایدئولوژیک حفظ شد و این امر، ازجمله برکات تأسیس تشکل جامعه اسلامی در دانشگاه ها بود.
آیت الله علم الهدی با اشاره به اینکه رسالت اصلی تشکل جامعه اسلامی دانشجویان، پاسداری از فکر و اندیشه ولایی دانشجویان و فضای اجتماعی حاکم بر دانشگاه های کشور است، خاطرنشان کرد: اعضای جامعه اسلامی دانشجویان در هر دانشگاه، هم چنین موظف می باشند تا با فعالیت خود، زمینه فعالیت پویا و جریان ساز سایر تشکل ها را هم فراهم نمایند تا در سایه تضارب آرا، خط فکر دانشجویان که نقش راهبردی در فضای گفتمانی کشور ایفا می کنند، در راه عدالت جویی و حق طلبی قرار بگیرد.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در تشریح چرایی وقوع تحول گفتمانی در جوامع بشری، ضمن اشاره به سخنرانی اخیر رهبر معظم انقلاب در مورد مسیر تمدن سازی اسلامی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در سخنرانی اخیر خود، تحول گفتمانی را لازمه فعالیت در راه تمدن سازی اسلامی دانسته اند. در عرصه شناخت تحول، باید به این نکته توجه داشت که بخش عمده ای از تحول غیرارادی است و تنها وظیفه ما این است که اولاً فرصت برای ایجاد آنرا از دست ندهیم و ثانیا از تحقق آن بگونه ای پاسداری نماییم که در راه سازنده قرار بگیرد و به حصول نتایج مثبت و رو به جلو منجر شود.
وی افزود: غرب، قرن هاست که در تلاش است تا انسان را در اندیشه های ماده پرستی و خودنگری محدود کند برای اینکه سلطه گران می دانند که سلطه اقتصادی و اجتماعی در گرو تسلط بر فرهنگ و تفکرات جوامع بشری است و پس سال هاست که عمده تلاش استعمار جدید این بوده که تسلط بر کشورها از راه القای اندیشه مدرنیزاسیون و سلطه فکری و فرهنگی دنبال شود و محصول این راهبرد، کار را به جایی رسانده است که حتی کشور پیشرفته ای مثل ژاپن با همه توسعه های اقتصادی و اجتماعی، همچنان اسیر و وابسته به فرهنگ امپریالیسم غربی است.
آیت الله علم الهدی، مبانی اندیشه اسلامی را زمینه ساز فروپاشی محدودیت های فکری و فرهنگی ناشی از استیلای ایدئولوژی مدرنیته دانست و اظهار داشت: غرب دریافته که تسلط بر انسان مشروط به تحریک غرایض و شهوات انسانی است؛ با این وجود، آنان از این حقیقت غافل هستند که غرایض می توانند در مقاطع و دوره های مختلف سرکوب شوند اما فطرت پاک انسان سرکوب شدنی نیست و هر زمان که با ندای الهی روبرو شود، فریاد حق طلبی و خداجویی خودرا به گوش فطرت و وجدان انسان می رساند. به خاطر همین محدودیت ایدئولوژیک است که امروزه مفاسد مدرنیته بر همگان آشکار شده و اندیشمندان غربی خود پیشگام مطرح کردن نظریه های پسامدرنیته هستند برای اینکه حتی جوامع غربی از انحرافات و مفاسد ناشی از مدرنیته که نتیجه قهری و غیرقابل اجتناب آن است، خسته و درمانده شده اند.
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تاکید کرد: در این مقطع است که تحول ولو به صورت قهری به وقوع می پیوندد. اسلام گرایی گسترده امروزی در جهان غرب، نشانه هایی از همین تحول است و اساساً اتخاذ سیاست های اسلام‎هراسی حکومت های امپریالیستی عالم در مقابل اقبال عمومی مردم به مبانی دینی، نه فقط نشانه ضعف سلطه گران بلکه نشانه فروماندگی جهان مدرنیته است. حقیقت این است که ظلمات ایدئولوژیک مدرنیزاسیون برای انسان با طلیعه راهگشای مبانی اندیشه اسلامی از بین می رود و به همین خاطر هم امت های مسلمان به هر میزان که وابستگی و گرایش بیشتری به مبانی ناب اسلامی داشته و از جریان های بیرونی استقلال بجویند، در مقابل مصائب تحمیلی غرب توان ایستادگی بیشتری دارند.
وی ابراز کرد: قرن 21، قرن زور و پول نیست که غرب بخواهد با شناورکردن ناوگان دریایی خود بر کرانه اقیانوس های عالم و یا طرح های تحریم اقتصادی به استیلای خود استمرار ببخشد بلکه قرن 21، قرن تمدن و ایدئولوژی است و غرب که می‎داند تنها ایدئولوژی موجود که می تواند همه ملت ها را در تسخیر اندیشه راهبردی خود قرار دهد، اسلام است پس در تلاش است تا مبانی اسلامی در عرصه عالم براندازی شود.
آیت الله علم الهدی خاطرنشان کرد: اندیشه اسلامی در مقابل هجمه راهبردی و ایدئولوژیک غرب مسلح و آماده مقابله است برای اینکه ذاتاً این توان برای مبانی اسلامی وجود دارد که در مقابل شبهه افکنی تفکرات غربی ایستادگی کند، آنرا پاسخ دهد و قلوب حق جویان عالم را به خود متوجه سازد برای اینکه اندیشه اسلامی مبتنی بر فطرت خداجوی انسان است.

1401/02/22
12:43:03
5.0 / 5
70
تگهای خبر: دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور