وزیر علوم مطرح كرد؛

مصوبات شورا در زمینه علوم انسانی باید جدی گرفته شود

مصوبات شورا در زمینه علوم انسانی باید جدی گرفته شود به گزارش کنکوری وزیر علوم با تاکید بر این که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه علوم انسانی باید جدی گرفته شود، اظهار داشت: در تلاش هستم طرح های بین دانشگاهی با کمک دانشگاه های مرجع رونق بگیرد.به گزارش کنکوری به نقل از مهر، محمد علی زلفی گل در مراسم تکریم رییس سابق و معارفه سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی که عصر امروز در سالن اجتماعات این دانشگاه برگزار شد، گفت: تغییر و تحولات در جا به جایی مدیران طبیعی و در امتداد بهبود و ایجاد انرژی جدید است. در دانشگاه ها هم همین طور است و طبیعی است که این اتفاقات بیفتد.
وزیر علوم با اشاره به این که شاهد بروز و ظهور دانشگاه هایی هستیم که پیشرفت های شایان توجهی در بخش های مختلفی داشته اند، اظهار داشت: بنده چندین سال قبل از دانشگاه علامه بازدید داشتم اما امروز شاهد تغییرات خوبی در فضای کالبدی دانشگاه از مسجد گرفته تا کتابخانه هستم و فضای دانشگاه آنقدر زیبا شده که غیرقابل باور است. همیشه هم نباید نگاه منفی داشته باشیم و بگوییم کاری انجام نشده، واقعا اتفاقات بزرگی در این دانشگاه افتاده است.
زلفی گل افزود: دکتر معتمدی سرپرست دانشگاه، انسانی با اخلاق است و فکر می کنم که جایگزین مناسبی برای دکتر سلیمی است. هر دوی این عزیزان دارای اخلاق حسنه، مشی مردم دارانه، متواضع و مودب هستند.
وی با اشاره به این که در جامعه دانشگاهی مشکلی که بلای جان است، حسد است، اضافه کرد: باید حسادت را دور بریزیم و وقتی می بینیم همکار ما رشد می کند، خوشحال شویم. قدر همدیگر را بدانیم و کار تیمی انجام دهیم و از پتانسیل همدیگر استفاده نمائیم.
دانشگاه علامه باید دست دانشکده های علوم انسانی در دیگر دانشگاه ها را بگیرد
وزیر علوم با بیان این مطلب که دانشگاه علامه باید دست دانشکده های علوم انسانی در دانشگاه های دیگر را بگیرد، اظهار داشت: در تلاش هستم باردیگر شرایطی ایجاد کنم که طرح های بین دانشگاهی رونق بگیرد؛ یعنی دانشگاهی که مرجعیت دارد دست دانشگاه های کم برخوردار را بگیرد.
زلفی گل افزود: در بحث علوم انسانی انصافا دانشگاه علامه مرجعیت بلامنازع دارد هم باید این مرجعیت حفظ شود و هم ارتقا داده شود. شرایط کالبدی و سرمایه نمادین این دانشگاه می تواند کمک نماید که جایگاه این دانشگاه ارتقا یابد.
تهاتر ساختمان های دانشگاهی واقع در وسط شهر با شهرداری تهران
وی اشاره کرد: می توان با شهرداری، دانشکده ها و ساختمان های دانشگاه علامه را که در وسط شهر واقع شده اند تهاتر کرد. برای دانشگاه های خواجه نصیر و دانشگاه صنعتی شریف هم در این رابطه برنامه هایی داریم و خوشبختانه نگاهی که در شهرداری وجود دارد این است که هویت شهر تهران باید برمبنای علم و فناوری باشد و این در حقیقت شعار زاکانی شهردار هم هست.
وزیر علوم خطاب به سرپرست دانشگاه علامه طباطبایی اظهار داشت: بحث وحدت و دوستی را سرلوحه کار خودتا قرار دهید و اگر مدیری کار مردم را راه نمی اندازد، اصلا با او تعارف نکنید؛ کسی باید مدیریت کند که بوسیله قانونی دنبال حل مشکل مردم باشد و تا جایی که امکان دارد سرمایه اجتماعی نظام را افزایش دهد. باید تلاش شود از همه پتانسیل ها و سلایق سیاسی در شورا و نشست ها استفاده گردد.
وی در ادامه اشاره کرد: اگر مقرر است دانشگاه علامه به مرجعیت علمی در رشته علوم انسانی در دنیا برسد باید برای آن برنامه داشت، اضافه کرد: در همین رابطه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه علوم انسانی باید جدی گرفته شود و باید یک آرزو برای دانشگاه علامه داشته باشید.
حداقل ۳۰ درصد دانشجویانی که تحویل جامعه می دهید باید عاقل تر و حکیم تر باشند
زلفی گل اضافه کرد: یکی از کارهایی که باید در دانشگاه ها صورت گیرد و هر استادی سرلوحه کارش باشد، این است که نسل عالم تر از خودشان تحویل جامعه تحویل دهند و حداقل ۳۰ درصد دانشجویانی که تحویل جامعه می دهید باید عاقل تر و حکیم تر باشند.
وزیر علوم ضمن تاکید بر این که نخبه پروری و نخبه گزینی باید جزو برنامه های ما باشد، افزود: از دانشگاه علامه انتظار می ورد، پروژه های کلان کشور را در جامعه جا بیاندازید. جا انداختن مسائل کشور وظیفه رشته های علوم انسانی و دانشگاه علامه است؛ چونکه دانشگاه دو وظیفه اصلی دارد نخست این که تلاش کند به مرجعیت علمی برسد و دوم در جهت رفع نیازهای جامعه.
وی با اعلان اینکه باید اشتغال را به یک پروژه ملی تبدیل نماییم و تمام امکانات کشور به کمک حل این مشکل بیاید، اظهار داشت: اگر نخبگان ما در جای مناسبی قرار بگیرند از کشور خارج نمی شوند. آثار و تبعات خروج نخبگان سنگین است. ۲۰ سال پیش مقاله ای نوشتم با عنوان مهاجرت ژن ها؛ در حقیقت بجای فرار نخبگان باید بگوییم فرار ژن ها چونکه برای نخبگی ژنتیک لازم است.
از انجمن های علمی می خواهم هر کدام یک تا ۱۰ پروژه کلان ملی را تعریف کنند
زلفی گل به یکی از برنامه های جدید وزارت علوم اشاره نمود و اظهار داشت: از انجمن های علمی می خواهم هر کدام از آنها یک تا ۱۰ پروژه کلان ملی را تعریف کنند و ما برای اجرائی کردن آن بودجه ای در نظر خواهیم گرفت و بدین ترتیب نقش دانشگاه ها را در جامعه اعمال خواهیم کرد.
وزیر علوم اضافه کرد: امروز در جلسه هیات دولت بحث مالیات مطرح بود، من در این نشست به مدیری که در این خصوص صحبت می کرد پیشنهاد دادم به جهت اینکه درست عمل کنید، به سمت دانشگاه دست دراز کنید؛ بطور مثال موضوعات پایان نامه به مالیات اختصاص داده شود و بودجه ای هم برای این تحقیقات در نظر گرفته شود.
وی با اشاره به این که هم باید فرهنگ دانشگاهی و هم فرهنگ عمومی را اصلاح نماییم، اظهار داشت: این وظیفه دانشگاهیان و دانشگاه علامه طباطبایی است.


منبع:

1400/07/22
13:24:12
5.0 / 5
73
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور