رئیس دانشگاه علوم پزشكی تهران خبر داد

جذب 400 دانشجوی خارجی در دوران کرونا

جذب 400 دانشجوی خارجی در دوران کرونا به گزارش کنکوری رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران از برنامه این دانشگاه برای تاسیس شعبه بین الملل در کربلا اطلاع داد و اظهار داشت: این شعبه هم اکنون آماده پذیرش دانشجو است.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، دکتر عباسعلی کریمی در نشست مشترک با هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تهران گزارش کاملی از معاونت ها، بیمارستان ها، دانشکده ها و واحدهای تابعه این دانشگاه عرضه داد و اظهار داشت: ظرفیت دانشجویی دانشگاه ۱۱ هزار و ۶۰۵ نفر است که از این تعداد در حدود ۲۲۰۰ نفر رزیدنت و فلوشیپ و فوق تخصص هستند و حدود ۱۵۰۰ نفر PhD دارند و ۱۸۳۵ عضو هیئت علمی داریم. همینطور تعداد ۱۸۵ نفر هیئت علمی پژوهشی و بقیه آموزشی هستند. از این تعداد حدود ۱۰۹۰ نفر در دانشکده پزشکی و بقیه هم در ۱۰ دانشکده دیگر دانشگاه مشغول عرضه خدمت هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد« ما در این دانشگاه ۱۰۶ گروه آموزشی داریم که بزرگ ترین گروه را گروه داخلی با بیشتر از ۱۷۳ عضو به خود مختص کرده است.
وی ادامه داد: یک پژوهشگاه، ۱۱ پژوهشکده و ۱۰۵ مرکز تحقیقاتی، ۱۱ دانشکده و ۱۴ بیمارستان داریم. ۵۵۰۰ تخت مصوب داریم که از این تعداد ۴۵۰۰ تخت فعال می باشند و ۷۸۰ تخت ویژه داریم. ضمن این که ۸ بیمارستانمان خدمات جنرال عرضه می دهند و دو تا از بیمارستان هایمان به علت ظرفیت هایی که داشتند، از حالت تک تخصصی خارج شدند و اما ۶ تا از بیمارستان هایمان هم خدمات تک تخصصی عرضه می دهند.
کریمی افزود: در این چهارساله مدیریت، سیاستی را که پیگیری کردم، این بود که جلوی ساخت وساز بی رویه در بیمارستان های قدیمی را گرفتم و واقعیتش این است که در دانشگاه خیلی از بیمارستان های ما مثل کارگاه ساختمانی است و بعضی از بیمارستان ها ده سالی زیر ساخت و ساز هستند، تلاش کردیم و جلوی ساخت وساز بی رویه بعضی از بیمارستان ها را گرفتیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه به معرفی معاونت آموزشی پرداخت و اظهار داشت: شعاری در این دوره داشتیم، این که مثل گذشته فقط روی تحقیقات کار نکنیم، بلکه آمده ایم تا پزشک عمومی، پرستار جنرال باسواد و... تربیت نماییم. تمام فرایندهای آموزش از راه سامانه سیپاد «الکترونیکی و میز خدمت» بدون هیچ گونه رفت وآمدی و به صورت شبانه روزی قابل انجام است.
دکتر کریمی افزود: در آخرین رتبه بندی که وزارت بهداشت در چند روز گذشته به ما اعلام نموده است، در حوزه آموزش، پژوهش، بین الملل و دانشجویی رتبه نخست را کسب کردیم، البته که من به این اعداد و ارقام خیلی نمی خواهم ورود پیدا کرده و تکیه کنم.
وی با اشاره به اینکه در بحث پژوهش و معاونت پژوهشی دکتر صحراییان که خودشان رفرنس MS در سطح کشور و منطقه هستند، مسئولیت این معاونت را به عهده دارند؛ اظهار داشت: ما در دانشگاه شعار تعداد مقاله و اچ ایندکس را در این سال ها واقعاً دورش را خط کشیدیم و دنبال نیازهای جامعه هستیم. در بحث فناوری و کارهای پژوهشی، واکسن و... اعضای هیئت علمی ما به صورت گمنام فعال می باشند و خیلی هم سروصدا در جامعه به پا نمی نماییم.
دکتر کریمی با اشاره به اینکه در معاونت فرهنگی دکتر رستمیان خیلی فعال می باشند، افزود: یکی از کارهای پرارزش این حوزه این است که در دانشگاه را روی اساتید باز کرده ایم تا مسئولیت های اجتماعی بپذیرند. حوزه فرهنگی دانشگاه کمی وسیع تر تعریف شده است و اساتید دانشگاه در حوزه فرهنگی اگر در سطح جامعه کاری را انجام می دهند را در این عرصه جای داده ایم و برای آنها امتیاز فرهنگی در نظر گرفته ایم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: متأسفانه دانشگاه یک عقب افتادگی مزمن در حوزه رفاه دانشجویی داشته است و چون خودم دانشجوی این دانشگاه بوده ام، حس می کنم. در بدو ورودم به دانشگاه برای بازدید به خوابگاه ها رجوع کردم و اتاقی که در سالهای دانشجویی خودم استفاده می کردم را وقتی دیدم، گریه ام گرفت. از معاونت توسعه و خیرین دانشگاه کمک گرفته ایم تا بتوانیم چهار خوابگاه ایجاد نماییم که در دو خوابگاه هم اکنون ۶۰۰ دانشجوی دختر و پسر ساکن هستند و دو مرکز دیگر در چندماه آینده به بهره برداری می رسند.
به نقل از ایشان، هم اکنون دو کتابخانه کامل را تجهیز و آماده بهره برداری کردیم که الان درحال استفاده هستند. یک زمین را که ۳۵ سال پیش به مساحت ۳ هزار متر در محوطه خوابگاه در دست دانشگاه تهران بود با تعامل، گفتگو و رفت وآمد گرفتیم و هم اکنون زمین چمن مصنوعی دانشجویانی شده که در آن ورزش می کنند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: یک آشپزخانه با ظرفیت ۱۰ هزار پرس در هر وعده و زمین ورزشی را در منطقه امیرآباد برای رفاه دانشجویان تجهیز کردیم. باتوجه به این که در خوابگاه ها همیشه دانشجو داشتیم، خوشبختانه در اپیدمی کرونا هیچ کدام از دانشجویان ما فوت نکردند یا عارضه جدی نداشتند و در بحث واکسیناسیون دانشجویان هم شرایط خوبی را داشتیم و تجربه خوبی در این دوران کسب کردیم که برای بازگشایی دانشگاه می توانیم از آن بهره بگیریم.

دکتر کریمی اضافه کرد: الان ۱۲۰۰ دانشجوی خارجی از ۴۵ کشور و ۵ قاره داریم حتی از کشور آمریکا در دانشگاه خودمان دانشجو داریم. در اپیدمی کرونا که اغلب کشورها دانشجویان خارجی را تعطیل کردند، اما ما حدود ۴۰۰ دانشجوی بین المللی جذب کردیم. خوابگاه های خوبی هم برای دانشجویان خریداری و تجهیز کردیم.
وی افزود: پس از جذب دانشجو به فکر تأسیس شعبه در کشورهای دیگر افتادیم، در کربلا به فکر تأسیس شعبه هستیم، می توانیم در آنجا سرمایه گذاری نماییم، اما متأسفانه در شرایط کنونی و کووید شرایط کمی متفاوت تر شده و کارها به عقب افتاده است، اما شعبه کربلا آماده پذیرش دانشجوی مشترک است. هم زمان کار مشترک دیگری با دانشکده پزشکی آبادان داشتیم که نزدیک به بصره است، می توانیم دانشجو از بصره و عراق جذب نماییم. البته هم اکنون دانشجو در رشته های پرستاری و علوم آزمایشگاهی پذیرش کرده ایم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اشاره به استفاده حداکثری از ظرفیت خیرین و هدایت آنان به جاهایی که نیاز دانشگاه بود، اظهار داشت: ما در جایی نیاز داریم که خیر در حوزه پژوهش کمک نماید، جایی هم نیاز داریم که در حوزه دانشجویی کمک نماید. خیرین علاقه دارند درمانگاه و بیمارستان بسازند، اما ما آنرا هدایت کردیم؛ اگر خوابگاه دانشجویی احتیاج به تخت، پتو و یخچال دارد، خیرین را به آن سمت هدایت کردیم و موفق هم بودیم.
دکتر کریمی به مدیریت آینده دانشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: در چهار سال آینده کسی که می خواهد دانشگاه را مدیریت کند، با چند مساله روبرو است. ما دو پردیس در دانشگاه، یکی در جنوب شهر در منطقه ۱۸ شامل مرکز طبی دو، انبار مرکزی ۱۳ آبان و پارک علم و فناوری را درحال ساخت داریم. احتمالاً دو دانشکده پیراپزشکی و توان بخشی هم به آنجا منتقل شوند، ازاین رو اداره بیمارستان و مدل اداره و ممزوج بودن با مرکز طبی یک، کاری است که باید در آن پردیس صورت گیرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، وی خاطرنشان کرد: پردیس دیگر در منطقه ۲۲ در جاده کرج است که بیمارستان شریعتی دو درحال ساخت است، شریعتی دو، بیمارستانی بین المللی خواهد شد. پول آنرا بانک توسعه اسلامی داده و باید HIS بین المللی داشته باشد.
منبع:

1400/06/20
21:34:06
5.0 / 5
245
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , پزشكی , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور