رییس سازمان سنجش خبر داد

آغاز کلاس های پذیرفته شدگان آزمون ارشد از آبان ماه

آغاز کلاس های پذیرفته شدگان آزمون ارشد از آبان ماه به گزارش کنکوری رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ضمن اشاره به اعلام نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ تا اوایل آبان ماه، تصریح کرد: کلاس های آموزشی پذیرفته شدگان در این آزمون، از آبان ماه شروع خواهد شد.


دکتر ابراهیم خدایی در گفت و گو با ایسنا، ضمن اعلام این مطلب اظهار نمود: نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ دهه اول شهریور اعلام می شود که داوطلبان پس از مشاهده نتایج اولیه می توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند.
ایشان در ادامه خاطرنشان کرد: به تدریج تا اوایل مهر ماه، نتایج رشته های مصاحبه دار و آزمون های عملی هم اعلام می شود در نهایت نتایج نهایی آزمون اواخر مهر یا اوایل آبان ماه اعلام گردد.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: با عنایت به این که اعلام نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد تا زودتر از اواخر مهر یا اوایل آبان امکان پذیر نیست به همین جهت کلاس های آموزشی پذیرفته شدگان این آزمون در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از آبان ماه آغاز خواهد شد.
دکتر خدایی تصریح کرد: ظرفیت پذیرش در آزمون کارشناسی ارشد سال قبل حدودا ۱۴۷ هزار نفر بود و حدودا ۱۳۰ هزار ظرفیت هم در دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت و با عنایت به ضریب ریزش ها، سال جاری ظرفیت پذیرش داوطلب ارشد در کل زیر نظام ها حدود ۳۰۰ هزار نفر پذیرش می شود و حدودا ۵۰ درصد داوطلبان می توانند پذیرش شوند.
به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰ هم روزهای چهارشنبه ششم مرداد با شرکت بیشتر از ۷۲ هزار داوطلب و پنج شنبه هفتم مرداد با شرکت بیشتر از ۳۰۰ هزار و ۲۵۵ و روز جمعه هشتم مرداد با شرکت ۲۵۵ هزار و ۸۳۵ داوطلب برگزار گردید.
در آزمون کارشناسی ارشد سال جاری، تعداد ۶۳۴ هزار و ۵۴ داوطلب شرکت کردند و حدود ۵۳ درصد داوطلبان را زنان تشکیل دادند.
آزمون کارشناسی ارشد در ۶ گروه آموزشی برگزار شد که در گروه علوم انسانی با شرکت بیشتر از ۴۰۸ هزار نفر در گروه علوم پایه بیشتر از ۳۵ هزار نفر در گروه فنی و مهندسی بیشتر از ۱۲۵ هزار نفر، در گروه کشاورزی و منابع طبیعی ۱۴ هزار و ۶۷۲ نفر، در گروه هنر ۴۶ هزار و ۸۵۶ نفر، در گروه دامپزشکی ۲ هزار و ۵۴۵ نفر و مجموعا ۶۳۴ هزار و ۵۹ داوطلب در این آزمون شرکت کردند.
تعداد رشته های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد ۱۳۱رشته است که تعداد ۶۴ عدد آن "بین رشته ای" هستند.
منبع:

1400/06/06
22:38:19
5.0 / 5
320
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور