معاون وزیر علوم خبر داد:

آخرین وضعیت واکسیناسیون اساتید و دانشجویان

آخرین وضعیت واکسیناسیون اساتید و دانشجویان معاون وزیر علوم اظهار داشت: عمده واکسیناسیون اساتید به اتمام رسیده و تعداد کمی از دانشگاه های بزرگ که با دانشگاه های علوم پزشکی استان خود ارتباط دارند هم واکسیناسیون دانشجویان را شروع کرده اند.علی خاکی صدیق در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به آخرین واکسیناسیون دانشگاهیان اظهار داشت: عمده واکسیناسیون اعضای هیأت علمی به اتمام رسیده و تعدادی محدودی از دانشگاه های بزرگ که با دانشگاه های علوم پزشکی استان خود ارتباط دارند هم واکسیناسیون دانشجویان را شروع کرده اند.
وی افزود: ولی اخیراً یک نامه ای توسط وزارت بهداشت ارسال شده است که واکسیناسیون در دانشگاه انجام نشود.
معاون آموزشی وزارت علوم در مورد واکسیناسیون اساتید اظهار داشت: دانشگاه ها در هر استان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان بر مبنای امکانات، تسهیلات، تعداد عضو هیأت علمی، و نظایر اینها برای واکسیناسیون برنامه ریزی و اقدام نموده اند.
وی درباره تمدید زمان واکسیناسیون اساتید اضافه کرد: به صورت منطقی اگر یک عضو هیأت علمی نتوانسته باشد به علت موجه در مهلت مقرر قبلی واکسینه شود با هماهنگی دانشگاه امکان این که بعداً واکسینه شود وجود دارد.
معاون آموزشی وزارت علوم درباره تعداد اعضای هیأت علمی که واکسینه شده اند، تصریح کرد: در این حوزه اطلاعات دقیقی در اختیار وزارت علوم قرار ندارد به علت این که مرجع پاسخگویی به این سؤال، وزارت بهداشت است البته با وزارت بهداشت در این خصوص مکاتبه ای انجام گرفته، ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده ایم.
وی تصریح کرد: اجرای واکسیناسیون و عرضه آمار و اطلاعات در محدوده کاری ستاد وزارت علوم نیست برای این مورد منتظر پاسخ وزارت بهداشت هستیم.
خاکی صدیق درباره این که آیا تا اول مهر ماه واکسیناسیون دانشجویان به اتمام خواهد رسید یا خیر اضافه کرد: سند ملی واکسیناسیون که در عالی ترین سطوح ملی تصویب شده هم انجام واکسیناسیون را منوط به تأمین بموقع واکسن کرده است، وزارت علوم مرجع تأمین واکسن نیست، طبیعتاً اگر واکسن به میزان کافی در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد حتما اقدام خواهد شد.
وی افزود: وزارت بهداشت روز خاصی را برای شروع واکسیناسیون دانشجویان اعلام نکرده است تنها متعهد شده است که در شهریور ماه واکسیناسیون دانشجویان آغاز خواهد شد.
معاون آموزشی وزارت علوم درباره نوع واکسن دانشجویان و این که آیا حق انتخاب واکسن دارند، اضافه کرد: دانشجویان هم مانند بقیه مردم تابع سیاست های کلان بهداشت و درمان کشور هستند تنها تفاوت واکسیناسیون دانشجویان با سایر مردم این است که بر مبنای گروه سنی تنظیم نشده است. یعنی بدون در نظر گرفتن شرط سنی انجام می شود و واکسیناسیون بر مبنای هر واکسنی که در دسترس باشد، انجام می گیرد.
وی درباره این که روزانه چند دانشجو مقرر است واکسینه شوند یاد آور شد: تعداد دانشجویان واکسینه شده هنوز معلوم نیست و این مورد به میزان تأمین واکسن و رفتن به موقع دانشجویان به مراکز واکسیناسیون بستگی دارد.
خاکی صدیق همینطور درباره این که چند درصد از دانشجویان تحصیلات تکمیلی واکسن دریافت می کنند، خاطرنشان کرد: در این حوزه هم آمار دقیقی در دسترس نیست ضمن این که واکسیناسیون دانشجویان طبق برنامه باید شهریور ماه صورت گیرد و اوایل شهریور آماری از واکسیناسیون دانشجویان در دست نیست.
وی درباره این که آیا دانشگاه ها در سال تحصیلی جدید از دانشجویان کارت واکسیناسیون دریافت خواهند کرد و یا این که به چه صورت استعلام می شود که دانشجویی واکسینه شده یا خیر اضافه کرد: به صورت کلی بر مبنای دستورالعمل وزارت علوم، دانشجویانی که واکسینه می شوند می توانند سر کلاس حضور یابند، نحوه استعلام این که کدام یک از دانشجویان واکسینه شده اند بر عهده خود دانشگاه ها است.
خاکی صدیق درباره این که آیا دانشگاه ها در نحوه آموزش با عنایت به میزان واکسینه شدن شهرها هم مختار هستند تصمیم بگیرند یا خیر اضافه کرد: بله شرایط امکان دارد شهر به شهر متفاوت باشد، شرایط دانشگاه ها هم با هم متفاوت می باشد بنابراین دانشگاه ها تصمیمات خویش را به صورت محلی و با مشاوره ستاد کرونا، وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی در آن استان خواهند گرفت و می تواند سیاست متفاوت باشد.
خاکی صدیق در پاسخ به این سؤال که قبلاً در نشست خبری اعلام نموده بودید، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری و دانشجویانی که کلاس عملی دارند به ترتیب اولویت در دانشگاه حضور خواهند داشت و دانشجویان نو ورود به صورت الکترونیکی، آیا با عنایت به باعث پنج کرونا هنوز روال مانند قبل است اضافه کرد: اصل بر رعایت اصول پروتکل بهداشتی است اولویت بندی سر جای خود است ولی این که تا آخر شهریورماه و اوایل ترم جاری چه برخی از دانشجویان و در چه شهرهایی شامل آن می شوند، مورد به مورد متفاوت خواهد بود.
معاون آموزشی وزارت علوم افزود: هم اکنون نمی توانیم اعلام نماییم در چه مناطقی دانشجویان می توانند در کلاس حاضر شوند و در کجا نمی توانند این بستگی دارد به این که چه تعداد دانشجو واکسینه شده اند و به شرایط دانشگاه بستگی دارد.
وی افزود: امکان دارد دانشگاه و مؤسسات آموزش عالی داشته باشیم که بسیاری دانشجویان در کلاس چند نفره بومی خودشان باشند و آنها با عنایت به این که می توانند پروتکل ها را به سادگی رعایت نمایند کلاس حضوری داشته باشند البته باز این مورد با مجوز ستاد ملی کرونا خواهد بود بنابراین نمی توانیم بیان کلی برای همه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی داشته باشم.
خاکی صدیق در بخش دیگری از سخنانش باردیگر تصریح کرد: وزارت علوم مجری واکسیناسیون نیست، مجری واکسیناسیون وزارت بهداشت است در نتیجه این که کجاها باید واکسیناسیون صورت گیرد و چه واکسنی زده شود چه زمانی اعلام می کنند چه تعدادی را شامل می شود و چه تعدادی بعد اعلام باید رجوع کنند، این اطلاعات در وزارت بهداشت است وزارت علوم این اطلاعات را ندارد.
وی افزود: وزارت علوم مجری طرح واکسیناسیون نیست در واقع بهره بردار است ما تعداد دانشجویان و اساتید واکسینه شده را نمی دانیم از وزارت بهداشت درخواست کرده ایم تعداد را بدهند، هنوز اطلاعات داده نشده است. این که آیا درست اجرا شود یا خیر بستگی به شرایط کشور دارد.

1400/06/05
16:46:18
5.0 / 5
173
تگهای خبر: آموزش , پزشكی , تحصیل , تسهیلات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور