توضیح وزارت بهداشت درباب ظرفیت پذیرش دانشجوی دستیاری

توضیح وزارت بهداشت درباب ظرفیت پذیرش دانشجوی دستیاری به گزارش کنکوری دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت با تاکید براینکه کاهشی در ظرفیت پذیرش دستیاری 1400 نداشتیم، اظهار نمود: در روند کلی ظرفیت ­ها هیچ تغییر محسوسی در جهت کاهش رخ نداده­ است و حتی نسبت به مقدار متوسط سال­ های قبل افزایش هم داشته­ است.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، دکتر قانعی دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به این که در ایام اخیر نظراتی مطرح گردیده است بدین مضمون که دبیرخانه تخصصی و معاونت آموزشی وزارت ظرفیت پذیرش دستیاران پزشکی را کاهش داده و در این خصوص اعداد و ارقامی نیز منتشر می­ شود که اگر به کل داده­ ها و روندهای پذیرش، نیاز سنجی های دقیق موجود، ظرفیت های تایید شده توسط هیات های بورد، نیاز های اعلام شده توسط حوزه ی درمان، نظرات انجمن های علمی و همین طور ظرفیت های اعلامی دانشگاه ها توجه گردد ملاحظه خواهدشد که اشکالی در جریان نبوده و منافع کشور بصورت کلی دیده شده­ است.
وی افزود در این راستا، باید توجه داشت که روند جذب دانشجو در وزارت بهداشت و کل کشور برمبنای برآورد نیروی انسانی انجام می­شود، که سال هاست با دقت و توسط خبره ترین اساتید مرتبط و نظرخواهی از بوردها و انجمنهای تخصصی و البته بررسی نیاز واقعی کشور تعیین می­ شود. فاکتور دومی که البته بسیار مهمست ظرفیت اعلام شده پذیرش دستیار توسط دانشگاه­های علوم پزشکی کشور است که برمبنای تعداد و تنوع بیماران، اعضای هیات علمی آموزش دهنده، تجهیزات و سایر فاکتورهایی که برای آموزش دستیاران بالینی لازم است، توسط خود دانشگاه، اعلام می شود. این ظرفیت اعلامی با نتایج اعتباربخشی بوردهای تخصصی وفوق تخصصی که در بازدیدهای ارزشیابی تعیین می گردد، چک می­ شود و اگر دانشگاهی کمتر یا بیش از توان و استانداردهای خود، ظرفیتی را اعلام نموده ­باشد تعدیل می­ شود و اگر سیاست بالادستی و نیاز وافر درمان در رشته ­ای ارسال گردد، در این محاسبات مدنظر قرار خواهد گرفت.
دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی اظهار نمود: در سال قبل ظرفیت اعلامی به صورتی غیر منطبق با مکانیسم های اصلی تعیین ظرفیت، جهشی رشد یافته و به عدد ۴۳۳۸ رسیده بود، در صورتیکه در سال­ های قبل این عدد بین ۳۳۰۰ تا ۳۵۰۰ بوده­ است و امسال هم در اعلام اولیه ۳۶۳۴ نفر می­ باشد به عبارتی در روند کلی ظرفیت ­ها هیچ تغییر محسوسی در جهت کاهش رخ نداده­ است و حتی نسبت به مقدار متوسط سال­ های قبل افزایش هم داشته­ است. باید توجه داشت که جهت اطلاع پذیرش سال ۹۸ برابر ۳۳۴۳ و پذیرش سال ۹۹ برابر ۳۴۷۹ بوده است.
دکتر قانعی ضمن بیان دلیلهای اعمال سیاست کاهش ظاهری ظرفیت ها افزود متاسفانه در بعضی رشته­ ها درصد پر شدن ظرفیت­ها بسیار اندک بوده­ است بعنوان مثال در سه رشته اصلی که نقشی محوری و اساسی در ارائه خدمت در پاندمی کووید داشتند، ظرفیت های خالی بسیار نگران کننده است: درصد ظرفیت خالی مانده در رشته ی طب اورژانس ۹۱ درصد، ظرفیت خالی رشته بیهوشی ۶۹ درصد و ظرفیت خالی رشته عفونی ۶۸ درصد بوده­ است و البته متاسفانه پس از انتخاب رشته و ورود به بخش نیز در این رشته­ ها ریزش و یا تقاضا برای تغییر رشته زیاد می­باشد.
دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی اشاره کرد: برای حل این مشکل در یک سال قبل تمهیداتی به همراه معاونت درمان اندیشیده­ شده تا جذابیت این رشته­ ها افزایش یابد ولی بطور قطع رشته­ های مذکور پر نمی­ شوند و سال قبل ظرفیت این رشته­ ها بیش از اندازه بالا رفته که اثر خودرا در ظرفیت اسمی به شکل محسوسی نمایش داد (افزایش ظاهری ۷۰۰ نفر در ظرفیت دانشگاه ­ها) به عبارتی در رشته­ هایی که طرفدار زیاد ندارند ظرفیت­ ها بالا برده­ شد بدون این که اثری در زیادتر کردن ورودی دستیار داشته­ باشند.
قانعی اشاره کرد: البته این افزایش یک اشکال جدی هم ایجاد کرد: چون ظرفیت دانشگاه­های مادر به ویژه در شهر تهران افزایش یافته­ بود، تعداد محدود پذیرفته­ شده در این رشته­ ها نیز در شهر تهران متمرکز شدند و بنا بر این بعنوان مثال اعتراض شدید اهواز، زاهدان، بندرعباس وبوشهر به وجود آمد که دستیار کودکان به سمت این شهرها گسیل نشده ­است. در این راستا تصمیم گرفته­ شد که هدفمند ظرفیت بعضی رشته­ ها در حد سال ۹۸ اعلام گردد و تکمیل ظرفیت­ ها و بالا بردن شانس قبولی­ ها در امتداد ترغیب داوطلبین به سمت خارج از شهر تهران باشد. البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که علی­رغم قبولی در شهرستان­ها درصد قابل ملاحظه­ ای در حین تحصیل به دلیلهای گوناگون مجدد به شهر تهران منتقل می ­شوند و پس محدود کردن اولیه ورود به تهران در تکمیل ظرفیت تا انتهای دوره باقی نمی ­ماند.
وی ادامه داد: البته در بعضی رشته­ ها نیز به نظر می ­رسد نزدیک به سطح اشباع هستیم و نباید خیلی در آنها سرمایه­ گذاری بیش از اندازه نماییم. محاسبات گوناگون نشان می­ دهد که در بعضی رشته ها، وضعیت نزدیک اشباع است و فضای کار حتی در شهرستان­ها محدود بوده و در صورت عدم برنامه ریزی درست، خطراتی مانند نیاز های القا شده وشیوع اقدامات بدون اندیکاسیون وجود دارد. البته این به مفهوم توقف دوره نیست بلکه باید هدفمند تعداد پذیرش را مدیریت نمود و مانع گسترش غیرمتعارف بود.
دکتر قانعی افزود: احساس نیاز به متخصص در مناطق محروم نکته مهمی است که باید سیستم به آن پاسخ دهد ولی نقطه شروع و مشکل زیربنایی دراین زمینه کم بودن رشته محل های آموزش نیست، بلکه مشکل در ضعف مکانیسم های نگهدارنده و تشویق کننده برای حضور متخصصین در مناطق محروم است، بدین ترتیب که زمانی که فضای کار در مناطق محروم محدود است و فقط کسانی که متعهد خدمت هستند یکی دو سه سال در این مناطق خدمت می­ کنند و روزشماری می­ نمایند که تعهدات ایشان تمام شود تا به شهرهای برخوردار بروند؛ بالا بردن ظرفیت­ های پذیرش اساسا کمترین تاثیر را در پر نمودن کمبودها خواهد داشت.
به گزارش معاونت آموزشی وزارت بهداشت، وی اشاره کرد: اگر یک پزشک متخصص بطورمثال ۳۰ سال کار حرفه­ ای انجام دهد و ۲ سال آنرا در مناطق محروم باشد یعنی یک چهاردهم خدمت خودرا در این مناطق بوده ­است. اگر با تدبیری که عمدتا باید اغنایی باشد تا اجباری، مدت ۲ سال به ۴ سال افزایش یابد بهره ­مندی مناطق محروم از خدمات ایشان دو برابر می­ شود و معادل ۲ برابر نمودن ظرفیت پذیرش اثر می­ گذارد بدون این که عوارض اساسی به جا بگذارد؛ بالا بردن ظرفیت پذیرش نیاز به زیرساخت آموزشی گرانقیمت می­ خواهد در غیر این صورت به شدت کیفیت را می­ کاهد؛ نیروهای آموزش دیده پس از ارائه خدمت در مناطق محروم به سرعت در شهرهای بزرگ مستقر می ­شوند و زیاد شدن متخصصین عوارض جدی در هزینه­ های سبد خانوار خواهد داشت و پرداخت از جیب را می­ افزاید مگر این که نظام ارائه خدمت ساختارمند شده و مانع بروز تقاضاهای القایی شود.
منبع:

1400/05/21
00:37:54
5.0 / 5
332
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور