طهرانچی:

اجرای مصوبه کاهش ظرفیت دانشگاه آزاد متوقف گردید

اجرای مصوبه کاهش ظرفیت دانشگاه آزاد متوقف گردید به گزارش کنکوری رئیس دانشگاه آزاد اظهار داشت: اجرای مصوبه کاهش ظرفیت دانشگاه آزاد با دستور دیوان عدالت اداری متوقف گردید.به گزارش کنکوری به نقل از مهر، محمد مهدی طهرانچی در نشست خبری که امروز به صورت مجازی برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره این که بعضی از بورسیه ها گلایه داشتند که در طرح الف و ب، الف را برگزیده اند اما از سمت واحد دانشگاهی به گروه ب ارجاع داده شده اند، اظهار داشت: ما دو دسته بورسیه داریم؛ نخست افرادی که در مدت قانونی درحال تحصیل هستند و این ها هیچ مشکلی ندارند. گروه دوم افرادی اند که زمان قانونی تحصیلشان گذشته است.
رئیس دانشگاه آزاد اضافه کرد: در دوره سه ساله مدیریتی بنده در دانشگاه آزاد هیچ مربی گرفته نشده و اساسا مربی ها کسانی اند که در سالهای گذشته به دانشگاه آمدند و امکانی داده شد که تحصیل کنند. دانشگاه هم مخالفتی با حضور این افراد ندارد اما بورسیه ۷ یا ۹ ساله بی مفهوم است.
طهرانچی افزود: در این خصوص ما یک ابلاغیه ای داشتیم در خصوص این که هر کسی از مدت قانونی تحصیل اش گذشته باید به واحد رجوع و اعلام نماید که اگر تا بهمن ماه فارغ التحصیل می شود، در گروه الف بماند ولی اگر کسی از زمان بورسیه اش گذشته و می خواهد خویش را بلاتکلیف نگه دارد، دانشگاه تا چه زمانی نسبت به این افراد نباید هیچ اقدامی داشته باشد؟ در دانشگاه دولتی اگر فرد بورسیه در زمان مدت قانونی، درسش را تمام نکند خیلی جدی از او خسارتی گرفته می شود.
رئیس دانشگاه آزاد درباره درامدهای غیرشهریه ای دانشگاه هم توضیح داد و اظهار داشت: ما در شرایط کرونا در درامدهای غیرشهریه ای خسارت زیادی دیدیم و رقم بسیار بالا بود؛ متاسفانه حمایتی هم نشدیم. ظرف یک ماه آینده در جهت شفافیت، عملکرد سال قبل دانشگاه را اعلام خواهیم کرد و درباره بودجه هم نشست مفصلی با خبرنگاران خواهیم داشت.
وی در پاسخ به سوال دیگر درباره راه اندازی کمپین همسازی سازی حقوق از جانب اساتید اظهار داشت: آیا شما موافق ۲ برابر شدن شهریه هستید؟ با عنایت به وضعیت اقتصادی نابسامانی که وجود دارد، اجرای همسان سازی یعنی بالا بردن بیش از اندازه شهریه که معقول نیست. نکته دوم، فضاسازی های فضای مجازی است که متاسفانه خیلی از کمپین های ایجاد شده، در ارتباط با فضای بیرون دانشگاه است. در خردادماه ضد رئیس دانشگاه آزاد ۷۲۱ هزار توییت و ریتوییت شده است وقتی بررسی کردیم متوجه شدیم در مجموع ۳۱۶ نفر هستند که ۳۰۰ نفرشان بین ۴۰ تا ۶۰۰ توییت در روز می زنند. آیا این طبیعی است؟
طهرانچی افزود: آن بخش طبیعی که وجود دارد، یک نیاز اقتصادی و اجتماعی است که پیچیده است و به وضعیت کشور بر میگردد و ما تلاش میکنیم با مکمل های حقوقی جایگزین نماییم. همه چیز در دست ما نیست و تورم به علت سیاست های غلط دولت ها به وجود می آید که انشاالله دولت سیزدهم تورم را مهار کند و اگر شرایط را پایدار ببینیم ما خودمان را پایدار خواهیم کرد.
رئیس دانشگاه آزاد اضافه کرد: همین سال جاری یک دفعه در شورای گسترش وزارت علوم مصوبه ای را گذراندند و به ما ابلاغ کردند که برپایه آن ظرفیت دانشگاه آزاد از ۴۵۰ هزار نفر به ۱۳۰ هزار تا کاهش پیدا کند که ما برای این مصوبه در دیوان عدالت دستور توقف گرفتیم.
وی در پاسخ به سوال دیگر در خصوص این که شنیده شده مقرر است شما در کابینه دولت سیزدهم حضور داشته باشید؟ اظهار داشت: دانشگاه آزاد با دارا بودن ۴۰ درصد آموزش عالی نقطه تأثیر گذاری در آموزش عالی است و هم اکنون درحال تدوین بودجع ۱۴۰۰-۱۴۰۱ دانشگاه هستیم و هم در مرحله تدوین برنامه پنج ساله. آرزوی توفیق داریم برای کسانی که در دولت سیزدهم هستند.
طهرانچی ضمن اشاره به انتظارات خود از وزیر علوم آتی اظهار داشت: مردم نمره قبولی به نظام آموزش عالی نمی دهند؛ نظام آموزش عالی باید آینده ساز باشد و برای اشتغال دانشجویان بسترسازی کند و از این که در یک قلعه منزوی از جامعه باشد در بیاید. متاسفانه هر حرکتی را در دانشگاه آزاد شروع کردیم که بتوانیم نظام اموزش عالی را از این بن بست در بیاوریم، دیدیم که با سلبیت کامل برخورد شد.
وی اضافه کرد: به صورت مثال دانشگاه آزاد در دو رشته روانشناسی بالینی و سلامت ضمن حفظ دروس این دو رشته، ۶۰۰ ساعت کار کارورزی و مهارت افزایی برای دانشجویان در نظر گرفته است. ما معتقدیم دانشجویی که تربیت می شود اگر ۶۰۰ ساعت کارورزی نداشته باشد نمی تواند در خدمت اجتماع موثر باشد و می شود یک روانشناس بالینی بیکار. در جلسه اخر شورای گسترش وزارت علوم به من میگویند چرا این کار را کردید؟ نامه هم زدم اما پاسخ نمی دهند.
رئیس دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: مثالی دیگر این که ما دوره جدید دکترای حرفه ای کشاورزی و امنیت غذایی را تنظیم کردیم اما اصلا وزارت علوم حاضر نشد طرح را ببیند و بی اعتنایی کردند به در خواست و مطالبات مردم. چیزی که انتظار داریم این است که وزارت علوم با یک نگاه تحولی نسبت به مطالبات مردم اقدام نماید.
طهرانچی با ابراز امیدواری نسبت به این که بخشی از آموزش ها در مهر ۱۴۰۰ حضوری شود، اظهار داشت: دانشگاه حتی اگر کاملا حضوری شود، ما از بسته مکمل حضوری_مجازی استفاده خواهیم کرد و این بستری است که کل دنیا به سمت آن می رود. در یک نظر سنجی که از دانشجویان داشتیم، ۷۵ درصد دانشجویان اعلام نمودند آموزش مجازی را به اموزش حضوری ترجیح می دهند.


منبع:

1400/05/18
10:17:19
5.0 / 5
195
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , بورسیه , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور