از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ ؛

اعلام وضعیت اشتغال دانش آموختگان دكتری دانشگاه تربیت مدرس

اعلام وضعیت اشتغال دانش آموختگان دكتری دانشگاه تربیت مدرس دانشگاه تربیت مدرس وضعیت اشتغال دانش آموختگان مقطع دکتری این دانشگاه را از سال 1394 تا 1398 اعلام نمود.به گزارش کنکوری به نقل از دانشگاه تربیت مدرس، در نشست ۲۸ تیرماه شورای دانشگاه، گزارشی از آمار اشتغال دانش آموختگان مقطع دکتری دانشگاه از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ ارائه شد.
سعید مینایی مدیر برنامه ریزی، گسترش و بازبینی در این جلسه گفت: باتوجه به اهمیت اشتغال دانش آموختگان دانشگاه تربیت مدرس در مقطع دکتری، بعد از جمع آوری و تکمیل اطلاعات مربوط به اشتغال، با همکاری گروه های آموزشی دانشگاه، مبادرت به تهیه شاخص هایی شده است. اطلاعات ارائه شده در این گزارش مربوط به دانش آموختگان دانشگاه تربیت مدرس از شروع سال ۱۳۹۴ تا اختتام ۱۳۹۸ است. این اطلاعات بوسیله گروه های آموزشی طی تماس هایی با دانش آموخته گردآوری شده و مبنای آن خود اظهاری فرد بوده است.
وی افزود: در این بررسی ۱۳۹۴ نفر از دانش آموختگان به سوالات مطرح شده پاسخ داده اند که باتوجه به تعداد ۲۵۶۵ دانش آموخته در بازه زمانی مذکور، ضریب پوشش نمونه ۵۴.۳ درصد است. فاکتورهای محاسبه شده در این گزارش شامل درصد دانش آموختگان شاغل، درصد دانش آموختگان غیر شاغل، درصد اشتغال مرتبط، درصد اشتغال غیر مرتبط، درصد اشتغال تمام وقت و درصد اشتغال پاره وقت می باشد.
وی اظهار داشت: برمبنای آمار به دست آمده، ۸۶.۱۹ درصد دانش آموختگان مقطع دکتری دانشگاه تربیت مدرس جذب بازار کار می شوند. حدود ۹۲ درصد از جذب شدگان در مشاغل در رابطه با رشته تحصیلی و حدود ۸۳ درصد از دانش آموختگان شاغل به طور تمام وقت مشغول بکار هستند. ۹۲.۶ درصد دانش آموختگان مرد مشغول بکار هستند و تقریباً ۷۸ درصد دانش آموختگان زن شاغلند که از متوسط اشتغال دانشگاه کمتر است.
مینایی اشاره کرد: درصد اشتغال خالص (اشتغال در رابطه با رشته تحصیلی و تمام وقت دانش آموخته) برای دانش آموختگان دانشگاه حدود ۶۹.۷۷ درصد است. حدود چهار درصد از کل دانش آموختگان دکتری شرکت کننده در آمارگیری، در دوره های تحقیقاتی پسا دکتری مشغول بوده اند.
وی درباب آمار اشتغال به تفکیک دانشکده ها گفت: در عمده رشته های دانشگاه میزان اشتغال دانش آموختگان دکتری بالای ۹۰ درصد است. میزان اشتغال غیر مرتبط عمدتا کمتر از ۱۵ درصد است و بیش از ۸۵ درصد دانش آموختگان شاغل به طور تمام وقت مشغول به کار هستند. برمبنای آمار به دست آمده، بالاترین میزان کلی اشتغال مربوط به دانشکده فنی و مهندسی (۱۰۰ درصد) و مهندسی برق و کامپیوتر (۹۵.۸۳ درصد) بوده و کمترین آن مربوط به دانشکده علوم انسانی (۷۹.۰۴ درصد) است. بالاترین درصد اشتغال خالص نیز مربوط به دانشکده های حقوق (۹۲.۵۹ درصد) و مهندسی برق و کامپیوتر (۸۷.۵ درصد) می باشد.
مدیر برنامه ریزی، گسترش و بازبینی تصریح کرد: باتوجه به اهمیت پایش اشتغال دانش آموختگان دانشگاه، پیشنهاد می شود این پایش ها به طور مستمر و حداکثر در دوره های دوساله در قالب داشبوردهای مدیریتی صورت گیرد. بهتر است داده گیری به طور مستقیم از خود دانش آموختگان صورت گیرد.
وی با اشاره به دشواری های جمع آوری و یکپارچه سازی و پالایش اطلاعات در طرح پایش اشتغال دانش آموختگان، خاطر نشان ساخت: در نظر گرفتن امتیاز تشویقی (مثلاً در رتبه بندی گروه های آموزشی) بمنظور همکاری بیشتر در گردآوری اطلاعات دانش آموختگان و تهیه پرسشنامه الکترونیکی و ارسال آن به دانش آموختگان با بهره گیری از اطلاعات شماره تماس در سامانه گلستان و در نظر گرفتن موارد تشویقی برای پاسخ دهنده (به عنوان مثال چند گیگابایت اینترنت هدیه روی خط دانش آموخته در صورت پاسخ کامل به پرسشنامه) برای تسهیل در کار پیشنهاد می شود.
در ادامه رییس دانشگاه گفت: گزارش ارائه شده گزارش ارزشمندی است و امیدوارم این گزارش ها بصورت سیستماتیک و دائمی طراحی شود و آمار بصورت به روز قابل استفاده باشد. دانشگاه های موفق دنیا میزان اشتغال دانش آموختگان خودرا بصورت مستمر رصد می کنند و این کار سبب بهبود و اصلاح در بعضی فرایندها خواهد شد و در آمایش رشته ها نقش مؤثری خواهد داشت که در این خصوص باید از ظرفیت های انجمن دانش آموختگان نیز به خوبی استفاده گردد تا همکاری حداکثری تمامی گروه های آموزشی را در این زمینه داشته باشیم.

1400/05/05
12:47:51
5.0 / 5
527
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور