یك مقام مسئول وزارت علوم خبر داد؛

پرداخت حقوق به پژوهشگران دكتری با رویكرد نیازمحوری

پرداخت حقوق به پژوهشگران دكتری با رویكرد نیازمحوری به گزارش کنکوری مشاور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اظهار داشت: در امتداد اجرائی کردن سیاست کارهای پژوهشی با رویکرد نیازمحوری بنا داریم به پژوهشگران دوره دکتری روزانه دولتی حقوق پرداخت نماییم.رضا نقی زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به سیاست های راهبردی ۹ گانه حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم اظهار داشت: بحث گسترش، تقویت و ماموریت گرا شدن نهادهای پژوهشی و انجمن های علمی، انجام کارهای پژوهشی با رویکرد نیاز محوری همچون سیاست های مهم حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم بشمار می رود.
وی اضافه کرد: همین طور توجه به حوزه های مطالعات بنیادی در علوم پایه و علوم انسانی، ارتباط با جامعه و صنعت، توسعه زیر ساخت های فناوری و امکانات مورد نیاز جهت توسعه کسب و کارهای کارآفرین و دانش بنیان در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و بحث فرهنگ پژوهش و جامعه محوری از دیگر سیاست های حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم است.
مشاور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از راه اندازی پنجره واحد خدمات پژوهشی، فناوری و نوآوری برای پاسخگویی به نیازهای جامعه علمی اشاره نمود و اظهار داشت: در برنامه ریزی و ارزیابی عملکرد یکی از مسائل جدی نحوه پاسخگویی به نیازهای جامعه علمی شامل اعضای هیات علمی، دانشجویان، پژوهشگران، فناوران، نخبگان و یا نهادهای حقوقی مثل دانشگاه های، مراکز پژوهشی، شرکت های دانش بنیان، واحدهای فناور و پارک های علم و فناوری برای انجام امور پژوهش و فناوری است که در این راستا به زودی این پنجره واحد آغاز به کار خواهدنمود.
نقی زاده اشاره کرد: برای این کار در گذشته سامانه های گوناگون و درگاه های مختلفی برای پاسخگویی داشتیم اما برمبنای برنامه راهبردی که امسال پیش بینی شده، بنا داریم یک پنجره واحد خدمات پژوهش و فناوری وزارت علوم راه اندازی نماییم که به زودی بصورت رسمی افتتاح می گردد.
عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور افزود: از این پس هر یک از اعضای جامعه علمی کشور که با وزارت علوم با هر ماهیتی کاری داشته باشد در سامانه و بوسیله همین پنجره واحد می تواند نیازهای خودرا مطرح کند.
وی با اشاره به برنامه دیگر این معاونت برای اجرائی کردن سیاست انجام کارهای پژوهشی با رویکرد نیاز محوری اظهار داشت: در همین راستا بنا داریم به پژوهشگران دوره دکتری روزانه دولتی که تمام وقت در دانشگاه حضور دارند، حقوق بدهیم که منبع پرداخت این حقوق از محل قراردادهای ارتباط با جامعه و صنعت، قرارداد اساتید با صندوق های توسعه علمی عمومی، درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها از محل حق السهم درآمد شرکت های دانش بنیان و فناور و حمایت های مالی غیر دولتی همچون وقف خواهد بود.
مشاور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اضافه کرد: امسال برای شروع این اقدام با هماهنگی مجلس شورای اسلامی، ۵۰ میلیارد تومان اعتبار در سال ۱۴۰۰ پیش بینی شده که البته هنوز تخصیص داده نشده است و امیدواریم با تخصیص بودجه مذکور نسبت به اعلام فراخوان و شروع این برنامه مهم ملی اقدام نماییم.
نقی زاده ابراز امیدواری کرد با اجرائی کردن این طرح بتوانیم نهضت تحول در ماموریت گرایی و نیازمحوری جامعه علمی در دوره تحصیلات تکمیلی را شروع نماییم.
مشاور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم یکی دیگر از برنامه های معاونت پژوهشی وزارت علوم را تعریف ساز و کاری جدید برای توسعه پارک ها و مراکز رشد به ویژه راه اندازی پارک های علم و فناوری در دانشگاه ها عنوان نمود و اظهار داشت: هدف این است که از این طریق مشارکت اعضای هیات علمی و دانشجویان و دانش آموختگان در زمینه فناوری و کارآفرینی دانشگاه را در یک بازه زمانی ۴ ساله به ۳ برابر شرایط فعلی ارتقا دهیم.


منبع:

1400/05/01
11:09:11
5.0 / 5
319
تگهای خبر: پژوهش , تحصیل , تحقیقات , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور