معاون وزیر علوم مطرح كرد؛

تدوین سند توسعه علم و فناوری برای همه استانها

تدوین سند توسعه علم و فناوری برای همه استانها معاون پژوهشی وزیر علوم با اشاره به این که بنا داریم سند توسعه علم و فناوری را برای همه استانهای کشور تهیه و تنظیم نماییم، اظهار داشت: بر طبق این سند رشته های دانشگاهی باید منطبق با نیازهای استان باشد.به گزارش کنکوری به نقل از مهر، غلامحسین رحیمی در نشست تجارب دانشگاه ها در ماموریت گرایی و بهره برداری از مزیت های استانی که امروز بصورت مجازی برگزاری شد، اظهار نمود: بحث راه اندازی دفاتر ارتباط دانشگاه و صنعت سه دهه است که سابقه دارد و در صورتیکه بیشتر دانشگاه ها این دفتر را در دهه های اخیر داشتند اما تعدادی از آنها با رکود کاری مواجه گشتند و یا بطور جدی فعال نبودند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اضافه کرد: هم اکنون خوشبختانه دانشگاه ها و پژوهشگاه های ما با یک دهه قبل تفاوت زیادی پیدا کرده و حالا این آمادگی را پیدا کرده اند که قسمتی از کارهای علمی، تحقیقاتی و آزمایشگاهی خودرا در جهت نیازهای منطقه و مزیت های منطقه سوق دهند.
رحیمی در ادامه با اشاره به این که اکنون برخی دانشگاه ها قراردادهای بسیار بزرگی با صنایع مختلف دارند، اظهار داشت: هم اکنون بصورت جدی سرانه تعداد طرح ها خصوصاً سرانه مبلغ طرح ها را وارد ارزیابی کارهای دانشگاه ها کرده ایم و در یکسال اخیر در نشستی که با شورای دانشگاه های مختلف داشتم، یکی از سوالات ثابت بنده این است که سرانه تعداد طرح ها و مبالغ آن در سال ۹۹ و ۹۸ چقدر بوده است؟
وی اثربخشی قراردادهای دانشگاه ها با صنعت در شهر و استان را یکی دیگر از فاکتورهای مهم ارزیابی کارهای دانشگاه ها برشمرد و اضافه کرد: عقد قرارداد میان دانشگاه و صنعت اصولا به مفهوم حضور موثر دانشگاه در نهادهای مخلتف مثل شهرداری، آموزش و پرورش، فرهنگی و هنر و اقتصادی استان است. هرچقدر افراد موثر علمی و دانشگاهی در نهادهای مختلف استانی و منطقه ای حضور پیدا کنند، دانشگاه در حقیقت مولفه اثربخشی خودرا ایفا می کند.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم ضمن بیان این مطلب که حالا دانشگاه ها از لحاظ کارکردی با دو سه دهه قبل تحول پیدا کرده اند، بیان کرد: سرانه قراردادهای بیرونی برخی دانشگاه ها با صنایع ۸۰۰ میلیون و ۱ میلیارد تومان است.
رحیمی یکی از بندهای مهم در طرح آمایش وزارت علوم را بحث ماموریت گرایی دانشگاه ها بیان کرد و اظهار داشت: ماموریت گرایی از یک سو وظیفه و ماموریت ذاتی دانشگاه ها بشمار می رود و از طرف دیگر یک وظیفه قانونی برای آنها بشمار می رود که باید مورد پیگیری قرار گیرد.
وی افزود: ماموریت گرایی دانشگاه ها به دو بخش تقسیم می شود؛ نخست ماموریت تربیت نیروی انسانی، تربیت اخلاقی و روانی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دانشجویان. در حقیقت حساس ترین برهه زمانی برای یک جوان دورانی است که وی در دانشگاه به سر می برد. ماموریت دیگر دانشگاه توجه به برنامه های مزیت بخش شهر و روستاست و دانشگاه نباید نسبت به نیازهای محیط بیرونی خود به علم بی تفاوت باشد.
رحیمی با اشاره به این که برای ۱۰ استان سند توسعه علم و فناوری تهیه کردیم و بنا داریم این سند را برای همه استانها تهیه و تنظیم نماییم، اضافه کرد: بر طبق این سند رشته های دانشگاهی باید منطبق با نیازهای آن استان باشد. برای موفقیت در امر ماموریت گرایی باید حتما دو طرف (دانشگاه و دستگاه به مفهوم اعم) حضور داشته باشند. در ماموریت گرایی بحث ما فقط این نیست که دانشگاه چه تعداد قرارداد با چه مبلغی منعقد کرده که هرچند این مساله هم اهمیت دارد اما مشارکت و همفکری دانشگاه با دستگاه و صنایع شهر و منطقه حائز اهمیت می باشد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم اشاره کرد: بطور مثال در تربت جام که ۵۰ درصد هندوانه کشور تولید می شود، وظیفه مرکز آموزش عالی کشاورزی تربت جام این است که در کنار تولیدکنندگان باشد و این شهر از حضور این مرکز بهره مند شود؛ چونکه اگر یک مرکز آموزش عالی در منطقه ای موثر نباشد، وجود آن موسسه از نظر اقتصادی و علمی توجیه ندارد.
وی با اشاره به این که در بطن هر دانشگاه یک مرکز رشد واحدهای فناور و یا یک یا چند مرکز خلاقیت و در هر استان یک پارک علم و فناوری وجود دارد، اظهار داشت: این مراکز در بحث ماموریت گرایی می توانند اثربخشی خوبی داشته باشند. حتی در ۱۴۰۰ به شکل گسترده پسادکتری نیاز محور را تعریف کرده ایم که بر این اساس موضوع را دستگاه مورد نظر ارائه می دهد و اگر دانشگاه و اساتید ما بتوانند پسادکتری تعریف کنند، وزارت علوم هزینه آنرا متقبل می شود.

1400/04/30
23:09:28
5.0 / 5
226
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور