طهرانچی مطرح كرد؛

بعضی وعده های انتخاباتی غیرموجه بود

بعضی وعده های انتخاباتی غیرموجه بود رییس دانشگاه آزاد اظهار داشت: بعضی وعده های انتخاباتی در این شرایط اقتصادی غیرموجه بود و برخی از وعده ها از اختیارات رییس جمهور خارج بود.به گزارش کنکوری به نقل از مهر، محمدمهدی طهرانچی در یک برنامه تلویزیونی در مورد نسبت تحقق پذیری برنامه های مختلف، ایده ها، رؤیاها و وعده های گوناگونی که کاندیداهای انتخابات ۱۴۰۰ عرضه کردند، اظهار داشت: یکی از ثمراتی که انقلاب اسلامی به ما هدیه داده، انتخابات است که در هر دوره انتخابات در کشور ما داریم تجربه مردم سالاری دینی را پشت سر می گذاریم.
وی اضافه کرد: یکی از بحث ها ظهور و بروز افراد در معرض دیدگاه است. با عنایت به مشخصات و خصوصیات جامعه ما که حزب ها دارای نفوذ نیستند، بیشتر تفکراتی که جبهه سازی کرده اند می آیند و مطرح می شوند و افراد خودشان را نامزد می کنند. به جهت اینکه به نظر مردم بیایند در یک فرصت کوتاهی مجموعه ای از وعده ها را به مردم می دهند.
طهرانچی افزود: معمولا فضای تبلیغاتی و انتخاباتی که برای این افراد تهیه می شود، بین کارشناسان و نامزدها فضای مناظره نیست، در فضایی است که می آیند و در آن زمینه ای که حس می کنند مردم تغییراتی را می خواهند، وعده می دهند و یک سری عناوینی را تحت عنوان برنامه مطرح می کنند.
باید مطرح کردن وعده های انتخاباتی را تجربه نماییم
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: ما در روزهایی که گذشت، باردیگر این مجموعه را برای بار سیزدهم مشاهده کردیم. البته در اوایل انقلاب به این صورت نبود، معمولا فضای انتخابات فضای دیگری داشت ولی تقریباً از سال ۷۶ یا ۷۲ وارد این فضا شدیم؛ فضایی است که نامزدها خودشان را در معرض نگاه مردم می گذارند، خصوصاً عمده اش از سال ۷۲ آغاز شد.
وی اضافه کرد: به نظر من همانطور که ما داریم تجربه مردم سالاری دینی را انجام می دهیم، باید تجربه مطرح کردن وعده ها را هم تجربه نماییم و این وعده هایی که نامزدها می دهند توسط کارشناسان نقد شود تا از هر انتخابات تا انتخابات بعدی بتوانیم رشد مؤثری داشته باشیم.
برخی وعده ها در این شرایط اقتصادی غیرموجه بود
طهرانچی با اشاره به اینکه بعضی وعده ها اصلاً به نظر می رسد در این شرایط اقتصادی حتی غیرموجه بود، تصریح کرد: برخی از وعده ها حتی از اختیارات رئیس جمهور خارج بود؛ می توانیم با این نگاه انتقادی در فضایی که مجموعه ای از وعده ها را شنیدیم به این مورد بپردازیم که فکر می کنم با فرصتی که این برنامه در اختیار ما قرار می دهد بتوانیم به خوبی این کار را انجام دهیم.
رئیس دانشگاه آزاد افزود: چیزی که در برنامه های اقتصادی غالب است رویکرد برنامه ای است. من می خواهم بعنوان مثال یارانه محور حرکت کنم یا می خواهم مبتنی بر تولید و افزایش درآمد شخص و خانوار حرکت کنم. هیچ دولتی لحظه ای که تحویل می گیرد، شرایط چهار سال بعدش تعیین نمی گردد. در سال ۹۶ دولت دوم آقای روحانی، نه ترامپ از برجام خارج شده بود و نه کسی کرونا را حدس می زد. هر برنامه ای سال ۹۶ ایشان عرضه کرده بود، چون رویکرد را نگفته بود و صرفا برنامه را گفته بود کاملاً پس از یک سال کل برنامه کنار رفت.
هیچ دولتی در اجرای برنامه های ۴ ساله موفق نبوده است
وی اضافه کرد: ما در انتخابات ها تکیه مان بر اعداد و ارقام ۴ ساله است که تجربه ثابت کرده هیچ دولتی در اجرای برنامه های ۴ ساله موفق نبوده و حدودا ۳۰ درصد آنرا اجرا می کنند. پس اساساً این جای سؤال دارد. در دوره بعد از انقلاب در آغاز هفتمین برنامه ملی کشور هستیم و تجربه داریم که هر برنامه تحقق اش ۳۰ تا ۴۰ درصد است، چرا فضایی را ایجاد می نماییم که به جای رویکرد، به برنامه های آرمان گرایانه بپردازند؟
طهرانچی با اشاره به اینکه به شکلی مردم احساس می کنند وعده ها صرفا برای رأی گرفتن و بالا بردن رأی بود اظهار داشت: برای مثال یک نامزدی مطرح می کند که می خواهم مساله سربازی الزامی را حل کنم. این یک حقیقت است که اصلاً سربازی الزامی در اختیار او نیست. مطرح کردن مجموعه مطالب غیرواقعی و خارج از اختیارات برای این است که آدم خودش را مطرح کند و اساساً این رویکرد اشکال دارد؛ یا جایی دیگر این بحث مطرح می شد که مرتب رقم یارانه را بالا ببرند. یکی می گوید فلان قدر می دهم و آن دیگری می گوید فلان قدر می دهم. اینها اقتصادی نیست.
وی اضافه کرد: در این رویکردها ما متأسفانه غفلت کردیم و با افراط زیاد در سطحی نگری! مواجه بودیم. اصلاً برنامه نبود! شما می گویی می خواهم یارانه را ۱۰ برابر کنم اما هیچ کجا اساس برنامه ای که می خواهد به این بیانجامد را نمی گویید. هیچ کس نیامد بگوید رویکرد من در تورم، در رکود و در سرمایه گذاری چیست. البته این مورد در برخی از بحث ها عنوان شد ولی غالب نبود. مثلاً رویکرد دوره اول آقای روحانی حفظ رکود در ضمن پایین آوردن تورم بود.
رئیس دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: در دوره دوم یک دفعه تورم به میزان خیلی زیادی صورت گرفت. بنابراین من فکر می کنم ما نیازمند جلسات کارشناسی هستیم تا فضایی را ایجاد نماییم که نامزدها خودشان را در آن قالب، یعنی در یک قالب منطقی مطرح کنند و این را در جامعه هم القا نماییم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: ما دوسال است با کرونا درگیریم. کشورهایی که اوج اقتصاد گردشگری بودند با مشکل مواجه گشتند. سفر شهری هم نمی توانیم برویم. خیلی از موارد در نظریه درست است ولی حقیقت ها چیز دیگری است. سال قبل اقتصاد ما پشتوانه نفتی نداشت چون نتوانستیم نفت بفروشیم. حقیقت این است که در چهار سال آینده، تازه دنبال این هستند که نفت را بفروشند و اقتصاد را ترمیم کنند و قرار شده سرمایه ای را از صندوق سرمایه ملی به بورس تزریق کنند.
ضرورت مباحثه بر سر موانع تحقق برنامه های خوب در کشور
وی اضافه کرد: در تئوری، برخی از مباحث برای آینده کشور خوب است، همه هم می دانیم. هیچ کدام از نامزدها نمی گفت می خواهم اقتصاد کشور را خراب کنم. هیچ کس نمی گفت نمی خواهم به محرومان رسیدگی کنم. شیوه هایشان در مقطع کوتاه با هم فرق داشت. یکی می گفت اینقدر می خواهم بدهم و.... ولی دقت نماییم، بحث یک مقدار عمیق تر است. شاید این چیزی که در آغاز دولت سیزدهم باید با هم بحث نماییم این است که موانع تحقق برنامه های خوب در کشور ما چیست؟
طهرانچی ضمن اشاره به این که عصاره برنامه همه نامزدها روی این بحث بود که ما اول، معیشت را درست می نماییم، اظهار نمود: دومین بحث مورد تاکید این بود که امید جوانان را با مسکن و اشتغال بالا می بریم. برگردیم به سال ۹۲؛ مگر دولت آقای روحانی سال ۹۲ غیر از این حرف ها را زد؟ چرا نتوانست؟ کجای رویکرد وی مشکل داشت که سال ۱۴۰۰ به مراتب وضع خراب تر از سال ۹۲ شد؟ اساساً دولت چه نباید بکند؟
تحلیل طهرانچی درباره علت عدم توفیق دولت ها در ۴ سال دوم
طهرانچی در مورد علت عدم توفیق دولت ها در چهار سال دوم اظهار داشت: در تحلیل دولت ها دو نکته دارم. یکی این که تغییر شرایط فضا و مکان و اتفاقات جهانی را درک نمی کنند. بعنوان مثال آقای روحانی ۹۲ تا ۹۶ با یک دست فرمان جلو رفت. سال ۹۵ ترامپ آمده بود و از قبل هم گفته بود و ما می دانستیم اگر ترامپ بیاید، جمهوری خواهان می خواهند برجام را باطل کنند ولی با همان دست فرمان آمد به دوران سالهای ۹۶ تا ۱۴۰۰. یعنی شرایط زمانی و مکانی را درک نکرد.
وی اظهار داشت: یکی از بحث های اساسی این است که دولت خویش را آماده مواجهه با تغییرهای سریع زمان در فضای بین الملل و ملی نمی نماید. بحث دوم که ما دچارش شدیم، بحث قطبی سازی و نگاه یکجانبه به آنهایی است که رأی می دهند.
رئیس دانشگاه آزاد خاطرنشان کرد: ما در دوره دوم آقای خاتمی قطبی سازی داشتیم، در انتخابات دوم آقای احمدی نژاد قطبی سازی داشتیم، در دوره دوم آقای روحانی هم در سال ۹۶ باردیگر قطبی سازی داشتیم. یعنی یک مرتبه رقابت دور دومی چه مقطع ۸۸ چه ۹۶، رئیس جمهورها ناخودآگاه می آیند به دفاع از وضعیت قبلشان، جامعه را قطبی می کنند و نمی توانند خودشان را از این قطبی سازی خلاص کنند و می شوند رئیس جمهور بخشی از جامعه.
وی افزود: ایران اسلامی ما و مردم خوب ما مستحق این هستند که از بهترین ها برای اداره امورشان استفاده گردد نه از نزدیکان و کسانی که در آن دو قطبی سازی در کنار هم قرار گرفتند. سال ۹۶ و ۸۸ هم همین صورت گرفت. ما جامعه را دو قطبی کردیم و خودمان هم در قطب فرو رفتیم. من یک جمله ای را در جایی گفتم، گفتم قطبی سازی و رقابت لازمه انتخابات است ولی ماندن در قطبی سازی سمّ مهلک حکمرانی است.
طهرانچی ضمن اشاره به این مورد که ما با یک بازسازی ساختار اجتماعی، اقتصادی و مسائل بین المللی بعد از کرونا مواجه هستیم اظهار داشت: مردم نباید فکر کنند انتخابات ۲۸ خرداد یعنی از ۲۹ خرداد همه چیز حل است! رو به حل است نه حل! توقع کاذب! یک نکته است. برنامه ها را شنیدند. همه برنامه ها کم وبیش به مردم می گفت می خواهیم معیشت شما را درست نماییم ولی این به این مفهوم نیست که ۲۹ خرداد یا ۱۳ مرداد که دولت جدید ۱۲ مرداد مستقر می شود، همه چیز حل است. نه! آغاز به حل است. این یکی از آفت های جدی است.
رئیس دانشگاه آزاد اظهار داشت: نکته دوم این که باید در این فاصله رویکرد اجماع سازی هم پیگیری شود. نکته سوم، مهم تر از آن حلقه اول رئیس جمهور باید از بدنه نخبگانی چه با ما چه بر ما در مقطع انتخابات، نظریات را دریافت کند و این جریان هدایت کشور بتواند به بدنه نخبگانی شامل موافق یا مخالف در انتخابات وصل شود.
وی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور منتخب رئیس جمهور آنهایی که رأی ندادند هم هست، نه حتی آنهایی که به او رأی ندادند بلکه آنهایی که اصلاً رأی ندادند. دوره همدلی و رفاقت راه افتاده است. هرچند یک عده گله داشتند، بحثی که حضرت آقا هم فرمودند که گله ها قبول است ولی نتیجه گیری از گله دو شکل است، بعضی ها می روند رو به اصلاح، بعضی ها مکدّر می شوند می گویند اصلاً نمی خواهیم! ولی آنها هم چون گله دارند و دلشان برای این کشور می تپد حتی آن بروز اجتماعی را دارند. یعنی ما در ایران کسی را نداریم که ایران و این نظام را دوست نداشته باشد.

1400/04/12
23:20:26
5.0 / 5
371
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور