رئیس مركز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی:

به سایت ها و موسسات فروش مدرك اعتماد نكنید

به سایت ها و موسسات فروش مدرك اعتماد نكنید رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی در مورد امنیت سامانه آموزشیار تصریح کرد: با اتفاق هایی که در دو سال گذشته افتاده و فرایند ثبت نام، فرایند آموزشی و فرایند فارغ التحصیلی یکپارچه سازی شده امکان بروز تخلف به صفر رسیده و هیچ مدرکی نمی تواند در فرآیندی بیرون از دانشگاه آزاد، بعنوان مدرک جعلی تولید شود و در کمتر از ۳۰ ثانیه در دانشگاه آزاد اسلامی کشف نشود.


دکتر طهماسب کاظمی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب اظهار نمود: اداره کل دانش آموختگان و فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، نزدیک به دو سال است که از بخش معاونت دانشجویی و معاونت آموزشی به مرکز سنجش و پذیرش منتقل شده و به این ترتیب، عنوان این مرکز به "مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی" تغییر پیدا کرد. روال کار دانشگاه آزاد اسلامی در فرایند دانش آموختگی به صورت نیمه متمرکز انجام می شد و بخشی از کار در داخل واحدها و بخشی در ساختمان مرکزی انجام می شد که البته هنوز هم همین روال ادامه دارد یعنی اگر مقرر است فردی از دانشگاه آزاد اسلامی دانشنامه تحویل بگیرد، باید این دانشنامه حتما به امضای رئیس دانشگاه و سازمان مرکزی برسد.
وی با اشاره به اینکه در سازمان مرکزی، روی دانشنامه فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی یک سری کدهای امنیتی درج می شود، افزود: بعد از منحصر به فرد شدن این دانشنامه ها توسط کدهای امنیتی، دانشنامه ها به واحدها تحویل داده شده و به دست دانشجویان می رسد. در این فرایند، اسناد دانش آموختگی در دانشگاه آزاد اسلامی مانند اوراق بهادار حفاظت و کنترل می شود؛ این در شرایطی است که سالهای قبل این احتمال وجود داشت که برای این اسناد اتفاقاتی افتاده باشد. بنابراین باید این فرآیندها را دقیق تر و قابل کنترل تر انجام می دادیم.
دکتر کاظمی اضافه کرد: پیش از این، سال ورود و خروج دانشجو و فرایند تحصیل او به صورت سیستمی و نیمه متمرکز، کنترل می شد ولی قرار بر این شد که با یکپارچه کردن سامانه های آموزشی دانشگاه، ورود دانشجویان به دانشگاه به صورت متمرکز و بوسیله ی یک نظام یکپارچه صورت گیرد. بدین ترتیب با اقدامات اخیر، دانشجویان در کل واحدهای دانشگاهی در تمام مقاطع و از راه تمامی روش های جذب، زمانی وارد دانشگاه می شوند که مرکز سنجش و پذیرش به آنها مجوز تحصیل دهد و این کار به صورت متمرکز از راه این مرکز انجام می گیرد. با یکپارچه شدن سامانه آموزش دانشگاه در یک بانک اطلاعات متمرکز از آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ امکان ورود هیچ دانشجویی غیر ازمرکز سنجش، پذیرش و فارغ التحصیلی به واحدهای دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی وجود ندارد.

دانشجو بدون مجوز مرکز سنجش و پذیرش، نمی تواند در دانشگاه ثبت نام کند
رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: در مقاطعی، جذب دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی و در رشته محلهای بدون آزمون به صورت غیر متمرکز انجام می شد و مغایرت هایی هم در داده های دانشگاه آزاد به وجود می آمد ولی در این دو سال گذشته، با تمهیداتی که اندیشیده شد، این مغایرت به صفر رسید. با این کار، فرایند ورود دانشجو مدیریت، کنترل و متمرکز شد و امروزه تمام فرآیندهای بین واحدها و مرکز سنجش، پذیرش به صورت آنلاین و کاملا زنده قابل کنترل است.
وی ضمن اشاره به یکی دیگر از اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: ما در دانشگاه آزاد به آن سمت می رویم که صدور مدارک فارغ التحصیلی دانشگاه هم در همین سامانه یکپارچه به صورت آنلاین و متمرکز صورت گیرد. اقداماتی هم در حال انجام می باشد تا تمامی تسویه حساب ها از راه سامانه صورت گیرد. غیر از این ها، فرایند چک کردن سرفصل ها، برنامه های آموزشی و خیلی از فرآیندهایی که در سامانه های دانشگاه آزاد انجام میشد، از راه واحدها و سازمان مرکزی فرآیندی طولانی، غیر مطمئن و زمانگیر بود و گاهی حتی ۳ ماه طول می کشید و منجر به صدور گواهی موقت می شد. ولی با سامانه یکپارچه دانشگاه آزاد اسلامی در وضعیت موجود، با تکمیل شدن امکانات سامانه این فرایند حذف می شود.
وی افزود: هم اکنون، واحدهای ما در سامانه آموزشیار، دانشنامه صادر می کنند و تابحال بیشتر از ۱۳ هزار مدرک دانش آموختگی در سامانه آموزشیار صادر شده و اگر واحدی کوتاهی کند و دانشجویان معطل شوند، بمحض گزارش این موضوع، ما پیگیری های لازم را انجام می دهیم و برخوردهای لازم با واحد خاطی صورت خواهد گرفت.

یکپارچه سازی فرآیندهای آموزشی و فارغ التحصیلی
دکتر کاظمی راجع به امنیت سامانه آموزشیار تصریح کرد: با اتفاق هایی که در دو سال گذشته افتاده و فرایند ثبت نام، فرایند آموزشی و فرایند فارغ التحصیلی یکپارچه سازی شده امکان بروز تخلف به صفر رسیده و هیچ مدرکی نمی تواند در فرآیندی بیرون از دانشگاه آزاد، بعنوان مدرک جعلی تولید شود و در کمتر از ۳۰ ثانیه در دانشگاه آزاد اسلامی کشف نشود. یعنی هر زمانی که مدرکی صادر شود، در کمتر از ۳۰ ثانیه میتوان تشخیص داد که این مدرک جعلی یا اصلی است. ازاین رو به تمامی هموطنان سفارش می شود به هیچ وجه گول شیادان فعال در این عرصه را نخورند و بمحض عرضه پیشنهادی اینچنینی صحت ادعای هر فرد را از راه راههای تماس با این مرکز بررسی نمایند. راه های ارتباطی با ما در پایگاه اطلاع رسانی این مرکز موجود است.
رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به متقاضیان تحصیلات تکمیلی خاطرنشان کرد: متقاضیان تحصیلات تکمیلی به هیچ وجه به سایت ها و موسساتی که مبادرت به فروش مدرک می کنند، اعتماد نکنند.
مدارک دانش آموختگی دانشگاه آزاد اسلامی یک خصوصیت دارد که امکان دارد در دانشگاه های دیگر وجود نداشته باشد و آن این است که مدارک دانش آموختگی دانشگاه آزاد شامل گواهی موقت و دانشنامه ها، در یک پروتکل چاپ اوراق بهادار چاپ می شود. یعنی به غیر از یک سری کدهای امنیتی، یک سری پروتکلهای رمزگذاری شده در فرایند چاپ مدارک دانشگاه آزاد وجود دارد. تمامی مدارک دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی شماره سریال منحصر به فرد دارند و در سامانه متمرکز دانشگاه، هر شماره سریالی که از اوراق بهادار مدارک دانشگاهی مصرف می شود، به نام فرد و با مشخصات آموزشی فرد متصل می شود و این کد دقیقا مانند کد ملی، انحصاری است.


دکتر کاظمی با اشاره به اینکه تمامی اقدامات صورت گرفته و مدارک چاپ و صادر شده احتیاج به حسابرسی داشت تصریح کرد: به منظور متمرکز کردن داده ها و یکپارگی اقدامات تمامی مدارک باید حسابرسی می شد و در صورت مغایرت، ایرادها رفع می شد. ازاین رو امکان حسابرسی مدارک خام و صادر شده این مدارک از زمانی که مدارک دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در فرمت جدید صادر می شود ضروروی و امکان پذیر بود. در انتهای سال ۹۷ تصمیم گرفته شد که حسابرسی مدارک دانشگاه آزاد شامل گواهی موقت انجام گیرد و وضعیت این مدارک تعیین تکلیف شود. این اقدام مهم با صرف قریب صد هزار ساعت نفر کار فنی و کارشناسی در سازمان مرکزی و تمامی واحدهای دانشگاهی صورت گرفت.
وی ادامه داد: امکان دارد در این فرایند، بخشی از مدارک خام تحویلی به واحدها مخدوش شده و یا در ۱۵ سال گذشته برخی دانشنامه ها مفقود شده باشند. ولی امروزه در دانشگاه آزاد اسلامی، حتی یک مدرک بلاتکلیف هم وجود ندارد.
دکتر کاظمی در این رابطه تصریح کرد: در این فرایند که طی ۲ سال گذشته انجام شد، ۵ میلیون و ۲۹۷ هزار و ۷۹۱ گواهی دانشنامه در کل واحدهای دانشگاه آزاد حسابرسی شده است. امروز در دانشگاه آزاد ۴ میلیون و ۸۰۹ هزار و ۹۴۵ دانشنامه تایید و صادر گردیده است که در بانک اطلاعات قابل استعلام است و در آینده ای نزدیک سامانه قابل استفاده خواهد بود و امکان بررسی آن وجود دارد. در مورد مابقی مدارک که تعداد آن حدودا به ۴۸۷ هزار و ۸۴۶ مدرک می رسد، برخی از آنها در مخزن است و تعدادی در سازمان مرکزی برای اصلاح عودت داده شده است. ۷ هزار ۹۱۷ مدرک هم باطل و از سیستم خارج شده است و خوشبختانه امروز ما به لحاظ حسابرسی، فرایند را تکمیل کرده ایم.
وی در مورد حسابرسی مدارک گواهی موقتی که حسابرسی شده است، اظهار داشت: تا امروز ۳ میلیون و ۵۸۳ هزار و ۵۸۴ مدرک گواهی موقت حسابرسی شده است که ۳ میلیون ۱۶۶ هزار و ۲۶۳ مدرک در سامانه استعلام، قابل استعلام است و مابقی آن در داخل مخزن وجود دارد و یا دارای وضعیتی مانند وضعیت گواهی های دانش آموختگی است و البته تعیین تکلیف شده است.

ایجاد سامانه ای برای استعلام مدارک فارغ التحصیلی
رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار نمود: طبیعتا پس از تکمیل داده ها از نظر زیرساخت های مدرک، به دنبال عرضه سرویسی برای استعلام مدرک رفتیم تا بتوان وضعیت صحت و اصالت مدارک عرضه شده به افراد را به آسانی و در کوتاه ترین زمان ممکن و به صورت آنلاین استعلام کرد و بدین سان مداخلات انسانی این فرایند به صفر برسد.
وی در این رابطه خاطرنشان کرد: سامانه استعلام مدرک دانشگاه آزاد آماده است و بزودی این گواهی ها که دارای کد QR است، در دسترس دانش آموختگان قرار می گیرد. تا با یک استعلام ساده تاییده مدرک را دریافت نمایند. همچنین، اگر فردی احتیاج به مدرک فیزیکی هم داشته باشد، در سیستم درخواست خویش را ثبت می کند و با پرداخت هزینه پست، گواهی استعلام با پروتکلهای مشخص برای او ارسال می شود. که البته زمان دریافت پاسخ این استعلامها به اداره پست و هم به نوع سفارش ارسال پستی بستگی دارد.
رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه با سامانه جدید دانشگاه آزاد استعلام مدرک در عرض کمتر از یک دقیقه صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: این سامانه تنها سامانه استعلام مدارک دانشگاه آزاد خواهد بود که قابل اعتبار بوده و هر فردی از هرجایی می تواند اصالت مدرک را استعلام کند.
دکتر کاظمی ضمن اشاره به طرح آمایش رشته ها و ظرفیت های دانشگاه آزاد در مقاطع مختلف تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی و زیرنظام های آموزش عالی، مجوزهایی برای برگزاری دوره های مختلف دارند. ناظر به تمایل یا عدم تمایل داوطلبان برای تحصیل در بعضی رشته ها، امکان رقابتی شدن یا نشدن این رشته ها وجود دارد. و علاوه بر آن، به علت این که دانشجویان در زیرنظام های مختلف آموزشی در رشته های متعدد تقسیم شده اند، بعضی از رشته ها در معرض خطر قرار گرفته اند. در این راستا، خیلی از رشته ها در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد که تعداد متقاضیان آنها خیلی کم است. البته این امر طبیعی است و در دانشگاه های دولتی هم چنین رشته هایی وجود دارد.


یکی از مولفه های طرح آمایش رشته ها هم میزان استقبال برای تحصیل در آن رشته است. ولی دانشگاه آزاد اسلامی ناظر به مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی، به جهت اینکه بتواند پایداری را حفظ کند، کوشیده که نکات آمایشی را رعایت کند.
وی در این رابطه اضافه کرد: یکی دیگر از نکات استقبال از رشته ها خصوصیت خود دانشگاه آزاد اسلامی است که با حمایت و پول مردم ساخته شده است و بعد با پرداخت شهریه از جانب مردم، رشد و توسعه یافته است. الان کارکردهای دانشگاه آزاد تغییر کرده و پژوهش بخصوص برای مقاطع تحصیلات تکمیلی، در سامانه پایش مبتنی بر نیازهای منطقه در یک شبکه یکپارچه مدیریت پژوهش، ذیل نظام موضوع هایی وسیع، مسائل کشور را پیگیری و حل می کند.
دکتر کاظمی خاطرنشان کرد: طی ۳ سال گذشته، میزان ورودی های دانشجویی دانشگاه آزاد در مقاطع مختلف نزدیک به ۷۰ درصد نسبت به سال ۹۷ افزایش پیدا کرده است و استقبال از دانشگاه آزاد قابل توجه بوده است.

گاهی شهریه ثابت مناطق محروم با شهریه واحدهای بزرگ برابر نیست
رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی ضمن اشاره به عوامل موثر در خالی ماندن ظرفیت دانشگاه ها اظهار داشت: یک بخشی از این مورد تابع استطاعت و توان مالی شهروندان آن شهر است. امروز دانشگاه آزاد اسلامی به جهت اینکه بیشتر بتواند در خدمت مردم باشد، در نظام طبقه بندی شهریه، شهریه یکسان از واحدهای مختلف دانشگاهی دریافت نمی نماید. بعنوان مثال گاهی اوقات در مناطق محروم، نرخ شهریه ثابت دانشگاه در بعضی از رشته محل ها حدودا یک دوم واحدهای شهرهای بزرگ است تا افراد بتوانند در دانشگاه تحصیل کنند. عامل دیگر هم ناظر به عدم شناخت دانشجو و سیاست گذاری های بدی است که در آن حوزه اتفاق افتاده است.
وی افزود: در بعضی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، دانشجو با بورسیه تحصیلی واحدهای صنعتی در چارچوب طرح پویش تحصیل می کند. یعنی علاوه بر این که شهریه دانشجو توسط واحد صنعتی پرداخت می شود، مبلغی هم برای امورات زندگی دانشجو پرداخت می شود. در این میان، دانشگاه هم متعهد می شود که فرد را متناسب با نیاز صنعت تربیت کند. ازاین رو فارغ التحصیل دانشگاه که در این زیرنظام تحصیل کرده است یک فرد کاملاعملیاتی شده و محیط کار را می شناسد.بیش از ۳۱ هزار نفر به مصاحبه علمی آزمون دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی دعوت شدند
دکتر کاظمی در مورد مصاحبه آزمون دکتری سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: مصاحبه های آزمون دکتری از هفته آخر خرداد ماه سالجاری آغاز خواهد شد و تا نیمه تیر ماه ادامه خواهد یافت. در ۱۵۰ واحد دانشگاهی دانشگاه آزاد، در مجموع ۲ هزار و ۳۴۹ رشته محل در ۲۸۴ رشته گرایش وجود دارد و ظرفیت مادر سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ برابر ۱۱ هزار و ۵۳۸ نفر است که امکان ثبت نام برای آنها فراهم گردید.
وی افزود: تعداد داوطلبین حائز شرایط انتخاب رشته در دانشگاه آزاد هم که از راه سازمان سنجش به ما اعلام شد، ۱۳۰ هزار و ۷۳۲ نفر و تعداد داوطلبینی که در دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب رشته نمودند، ۶۰ هزار و ۷۸۳ نفر و تعداد داوطلبین دعوت شده به مصاحبه علمی آزمون دکتری تخصصی ۳۱ هزار و ۱۰۹ نفر بوده است

تمامی پروتکل ها به نفع دانشجو است
دکتر کاظمی با اشاره به اینکه مصاحبه دکتری تخصصی دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مجازی است، اظهار داشت: سال قبل، برای نخستین بار دانشجویان به صورت مجازی مصاحبه شدند و خیلی از افرادی که در مصاحبه شرکت کردند، سابقه حضور در فضای مجازی برای این نوع مصاحبه نداشتند ولی سال جاری درصد بسیار بالایی از متقاضیان، حداقل ۳ ترم، آموزش مجازی را تجربه کرده اند و با سامانه های آموزش مجازی آشنایی دارند. مصاحبه دکتری هم در همان پروتکل سامانه آموزش مجازی انجام می شود و تفاوت چندانی در آن وجود ندارد. بزگترین تفاوت این فرآیند با فرآیند حضور درکلاس این است که دانشجو به جای تعامل با یک استاد، با ۳ یا ۴ استاد مذاکره می کند.
رئیس مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: با بررسی سال قبل در مورد سامانه دانشگاه آزاد اسلامی که البته به علت مشکلات فنی با یک وقفه دو هفته ای همراه بود، مصاحبه ها بدون اشکل انجام شد و اعتراض ها خیلی کم و در حد انگشتان دو دست به دنبال داشت و زیرساخت ها برای مصاحبه خیلی خوب بود. اگر مشکلی هم وجود داشت، به اینترنت خود داوطلب مربوط می شد و ما تمام تلاش خویش را کردیم تا مشکلی برای دانشجویان به وجود نیاید و تمامی پروتکل ها به نفع داوطلب باشد. در جلسات مصاحبه سالجاری، بیشتر از ۲ هزار و ۳۰۰ نفر از اعضای هیات علمی به صورت همزمان در حدود ۳۶۰ اتاق مصاحبه مستقر می شوند و مصاحبه ها در یک پروتکل کاملا امن و با کدهای امنیتی منحصر به فرد و با حضور ناظران آزمون انجام می شود و یک یا دو روز پس از مصاحبه، نتایج حاضر شده و در اختیار سازمان سنجش قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت های پذیرش در هر استان متفاوت می باشد، خاطرنشان کرد: یکی از مبناهای تفاوت در ظرفیت، نیاز منطقه است که بنا به سازمان ها و صنایع هر منطقه تعیین می شود. در مقاطع مختلف تحصیلی، توان مالی افراد، تمایل به ادامه تحصیل در یک رشته خاص و موضوعات خانوادگی از دیگر عوامل اثرگذار در میزان ظرفیت ها است. ما هم تلاش کرده ایم تمام داده های آمایشی کشور در نظام برنامه ریزی کشور را در زمان فعلی و در زمان آینده، تحلیل نماییم و در کنار استانداردهای آمایشی خودمان قرار دهیم تا بتوانیم به لحاظ موضوعات، سطح تحصیل و نظام اقتصادی، بیشترین همپوشانی را با دیگر حوزه ها داشته باشیم تا یبشترین خدمت را به کشور عرضه دهیم.1400/03/12
23:28:36
5.0 / 5
598
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور