رئیس دانشگاه خبر داد

راه اندازی نمایندگی مجازی دانشگاه سنت پترزبورگ در دانشگاه تهران

راه اندازی نمایندگی مجازی دانشگاه سنت پترزبورگ در دانشگاه تهران به گزارش کنکوری رئیس دانشگاه تهران از امضای تفاهمنامه راه اندازی نمایندگی مجازی دانشگاه سنت پترزبورگ در این دانشگاه اطلاع داد و اظهار داشت: «دانشنامه ایرانیستیکا» با حمایت دو دانشگاه تدوین می شود.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، دکتر نیلی احمدآبادی در مراسم تفاهمنامه راه اندازی نمایندگی مجازی دانشگاه سنت پترزبورگ در دانشگاه تهران با تاکید بر توسعه همکاریهای دو جانبه دو دانشگاه اظهار داشت: بعضی از مبحث های مورد توافق باید در دانشگاه تهران دنبال شود و موارد دیگر را هم منتظر دریافت پاسخ از دانشگاه سنت پترزبورگ هستیم که امیدوارم با مذاکراتی که معاون بین الملل دانشگاه تهران با معاون بین الملل آن دانشگاه خواهند داشت، فعالیت ها تسریع شود و ما بتوانیم در جلسه بعدی گزارش دقیق تری را از آنها عرضه دهیم.
رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: ما در دانشگاه تهران تصمیم گرفتیم تا دانشنامه ایرانیستیکا را هم حمایت نماییم و خوشحالیم که امروز این تفاهمنامه به امضا خواهد رسید، البته باید گفت انعقاد این تفاهمنامه از مبحث های دیگری است که به توسعه همکاری ها کمک خواهد نمود.
در ادامه دکتر نیکلای کروباچف، رئیس دانشگاه سنت پترزبورگ تصریح کرد: ضمن قدردانی از فرصتی که فراهم شده تا به صورت مجازی این ملاقات را داشته باشیم، لازم است دو نکته را یادآوری کنم و این که در سال ۱۸۱۹ میلادی در دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ رشته زبان فارسی و ایران شناسی راه اندازی شد که این امر را میتوان اتفاق مهمی در تاریخ شرق شناسی و تاریخ کشور روسیه برشمرد. همینطور ۲۰۰ سال بعد و در سال ۲۰۱۸ در دانشگاه ما مرکز مطالعات و پژوهش های ایرانی هم راه اندازی شد.
وی ادامه داد: اتفاق امروز و امضای تفاهمنامه مشترک درباره نمایندگی دانشگاه سنت پترزبورگ در دانشگاه تهران از لحاظ جایگاه به اندازه اهمیت دو رویداد تاریخی، ذکرشده است. یقین دارم که فعالیتهای بین دو دانشگاه و افتتاح نمایندگی در دانشگاه تهران و همینطور امضای تفاهمنامه دانشنامه ایرانی همچون کارهای مهم بین دو طرف خواهد بود. با اطمینان میتوان گفت دانشگاه تهران یکی از بهترین و نزدیک ترین همکاران دانشگاهی ما است و خیلی خوشحالم نمایندگی دانشگاه سنت پترزبورگ در دانشگاه تهران افتتاح می شود.
دکتر کروباچف با اشاره به اینکه همکاری بین دانشگاه های سنت پترزبورگ و تهران در جهت سیاست و روابط خوب دو کشور است، خاطرنشان کرد: خیلی خشنودیم که دانشمندان دو دانشگاه درزمینه کاری خود با مدارک تاریخی در ارتباط با روابط دو کشور فعال می باشند. طرح علمی با عنوان تاریخ دیپلماسی دولت صفویه در سال ۱۷۰۱ تا ۱۷۲۵ اجازه داده خیلی از دانشمندان و ایرانشناسان از دانشگاه های مختلف و سنت پترزبورگ با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. همینطور دانشمندانی از نقاط دنیا و دانشگاه سنت پترزبورگ دسترسی به مدارک در آرشیوهای مختلف را دارند.
رئیس دانشگاه سنت پترزبورگ در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: در دوران سخت کرونا دانشگاه ما توانست صندوق مشترک برای پشتیبانی از پروژه های علمی ایجاد نماید. تشکر می کنم از مرکز زبان روسی و مرکز تست های زبان روسی در دانشگاه تهران، امیدوارم با کمک نمایندگی شما، ما بتوانیم در زمینه های مختلف علمی فعالیت داشته باشیم و آنها را پیش بریم. پروژه همکاری با ایراس برای ما اهمیت ویژه ای دارد. ایده ای که توسط دکتر مهدی سنایی مطرح شده در مورد ایجاد تهیه دانشنامه ایران شناسی «ایرانیستیکا» بسیار ایده خوبی بود و مطمئنم انجام این پروژه نه فقط برای مؤسسه ایراس و دانشگاه سنت پترزبورگ، بلکه برای کل جهان اهمیت خواهد داشت.
وی با عنوان این که ایده های مختلف برای کارهای مشترک داریم که یکی از آنها استفاده از فناوری های مؤثر مجازی برای ایجاد دوره های مجازی است، اظهار داشت: الان دانشگاه سنت پترزبورگ در سایت کورسرا در مقام سوم قرار گرفته است. امیدواریم دانشگاه تهران هم همکاری کند و ما آمادگی داریم پروژه دیگر را کنار گذاشته تا پروژه مشترک بین دو دانشگاه درباره دوره های مشترک مجازی صورت بگیرد. در انتها یادآور می شوم، اتفاق امروز یعنی امضای تفاهمنامه نمایندگی دانشگاه سنت پترزبورگ در دانشگاه تهران در کنار دو اتفاق مهم تاریخی ذکر شده، رویدادی مهم خواهد بود که رئیس دو دانشگاه در مورد آنها بارها یاد خواهند کرد.
در بخش دیگری از این جلسه دکتر مهدی سنایی مدیر مؤسسه ایراس هم بیان نمود: با گذشت کمتر از دو سال از طرح ایده دانش نامه، تفاهمنامه دانشنامه ایران شناسی «ایرانیستیکا» امروز به امضا خواهد رسید و خوشحالم که تمام آنچه بین اینجانب و رئیس دانشگاه سنت پترزبورگ و همینطور رئیس دانشگاه تهران و رئیس دانشگاه سنت پترزبورگ مطرح شده به حقیقت و مرحله اجرا درآمده است.
دکتر سنایی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: یقین دارم که تدوین دانش نامه ایران شناسی «ایرانیستیکا» اهمیت زیادی در جهان علم خواهد داشت و از امضای تفاهمنامه تدوین دانش نامه، بعدها بسیار یاد خواهد شد. امیدوارم دوستداران علم از همه جای دنیا به این دانشنامه رجوع کنند. در انتها می خواهم به اطلاع دکتر کروباچف برسانم که مایه بسی خوشبختی است که این دانشنامه با حمایت دانشگاه تهران تدوین خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، در این نشست مجازی که با حضور رؤسا و معاونان بین الملل دو دانشگاه تهران و سنت پترزبورگ، مدیر مؤسسه ایراس، استادان و مسؤلان علمی و اجرایی تدوین دانشنامه برگزار شد، تفاهمنامه نمایندگی مجازی دانشگاه سنت پترزبورگ در دانشگاه تهران توسط دکتر محمود نیلی احمدآبادی و دکتر نیکلای کروباچف به امضای نمادین رسید. همینطور تفاهمنامه دانش نامه ایران شناسی «ایرانیستیکا» بین مؤسسه ایراس و دانشگاه سنت پترزبورگ هم به صورت نمادین از جانب دکتر مهدی سنایی مدیر مؤسسه ایراس و دکتر نیکلای کروباچف رئیس دانشگاه سنت پترزبورگ به امضا رسید.
دانش نامه ایرانیستیکا یک دانش نامه به طور عمده واژه نامه ای و نه تک نگاشتی و مقالات آن از نوع مقالات کوتاه (بین ۲۵۰-۸۰۰ واژه) خواهد بود. البته در انتها هر مدخل لیستی از منابع در ارتباط با مبحث آن مدخل گنجانده خواهد شد تا کاربر علاقمند به منابع مفصل تر راهنمایی شود.
هدف دانش نامه، عرضه تصویری دقیق و روشن از ایران به مخاطبان روس زبان در هر کجای جهان است. امروزه زبان روسیه به جز کشور روسیه در کشورهای دیگری مانند کشورهای آسیای میانه، قفقاز و اروپای شرقی هم کاربرد گسترده دارد. افزون بر آن، چند میلیون نفر روس زبان در دو سه دهه گذشته به اروپا و آمریکا مهاجرت کرده اند که بیشتر آنها در موارد بسیاری همچنان به منابع اطلاعاتی روس زبان رجوع می کنند. جامعه هدف یا مخاطبان دانش نامه شامل همه روس زبانان جهان خواهد بود.
منبع:

1400/03/09
17:27:54
5.0 / 5
543
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور