در گزارش كنكوری مطرح شد؛

ضرورت احیاء و سامان دهی رشته های تخصصی حوزوی

ضرورت احیاء و سامان دهی رشته های تخصصی حوزوی به گزارش کنکوری مدیر یکی از مدارس علمیه با لازم دانستن تشکیل هیئت علمی در حوزه علمیه اظهار داشت: احیای رشته های تخصصی حوزه مبتنی بر فقه جواهری در جهت پاسخگویی به مسائل روز، ضروری می باشد.حجت الاسلام حسین رفیعی درگفتگو با خبرنگار مهر درباره «دانشگاهیزه شدن حوزه و ورود دانشگاهیان به حوزه» با اشاره به جذب دانشجویان نخبه در حوزه علمیه و ورود طلاب به دانشگاه ها اظهار داشت: ورود دانشجویان به حوزه از امتیازهای مثبت و جمله مزیت های حوزه علمیه شمرده می شود. دانشجویان نخبه دارای تحصیلات عالی از بهترین دانشگاه های کشور، وارد حوزه علمیه قم می شوند. به طور عمده در اثر احساس خلأ معنوی و علمی و یکسری شبهات و عناوینی که در دانشگاه، پاسخی برای آن پیدا نکرده اند و علیرغم وجود موانع و مخالفت های نظام آموزش عالی کشور، وارد حوزه می شوند.
جهاد با نفس و کنار گذاشتن مطامع دنیایی
مدیر مدرسه علمیه شهید صدوقی قم اضافه کرد: این طلاب که سابقه تحصیل در دانشگاه را دارند با روحیه جهادی، از همه درآمد دنیایی و موقعیت های شغلی دست کشیده اند تا به کسب علم و معنویت نائل شوند. اینها همه جز رویش های حوزه انقلابی می باشد. بزرگان و اساتید بنامی در حوزه هستند که ابتدا در دانشگاه درس خواندن و سپس وارد حوزه شده اند و دارای یک تعادل فکری و روحی می باشند هم اکنون در حوزه علمیه فراوان حضور دارد.
وی درباره طلبه هایی که وارد دانشگاه می شوند اظهار داشت: بنظر می رسد حضور حوزویان در دانشگاه به شکل استادی و هیئت علمی پسندیده است و مطلوب حوزویان هم همین است و حضور بعنوان دانشجو بستگی به لزوم این که به علمی برسند موضوعیت پیدا می کند. این که موجی ایجاد شود که در دانشگاه تحصیل نماییم که در جامعه به ما نگاه بهتری شود یا از مدارک دانشگاهی استفاده نمائیم یک نوع انفعال است.
ضرورت ریشه یابی علل ورود طلاب به دانشگاه ها
وی در توضیح این که به چه دلایلی طلاب وارد دانشگاه می شوند اظهار داشت: اگر طلاب با حفظ سنت های حوزوی و منش و محتوای طلبگی برای به دست آوردن علومی که در حوزه علمیه به آن پرداخته نشده وارد دانشگاه می شوند، این یک اقدام مفید و پسندیده و حتی نقش آفرین در محیط دانشگاه است؛ اما اگر در اثر انفعال و خلأ شخصیتی یا نظام مدرکی دانشگاه بخواهند وارد دانشگاه شود، نشانگر این است که این افراد حوزه علمیه را خوب نشناخته و از خصوصیت های آن بهره نبردند و جز ریزش های حوزه شمرده می شود.
حجت الاسلام رفیعی با اشاره به حدود یکصد رشته حوزوی که در دانشگاه توسط دانشگاهیان تأسیس شده و هم اکنون وجود دارد اظهار داشت: این مساله از معضلات است که باید این رشته ها به اصل خودشان برگردند. این علوم و رشته های مرتبط حوزوی از ریل اصلی خود خارج شده اند و در دانشگاه ریل گذاری جدید شده اند. هر دانشگاهی که توانسته این رشته ها را تأسیس نموده که حتی برخی از این علوم مبتنی بر استاد و با محتوای محدود هستند.
لزوم احیا و سامان دهی رشته های تخصصی حوزوی وی ادامه داد: لازم است حوزه علمیه خودش یک هیئت علمی داشته باشد و رشته های تخصصی خویش را احیا نماید. این اتفاق در حالی رخ داده است که اگر رشته های حوزوی مبتنی بر فقه پویای جواهری که بروز و جوابگوی سوالات و شبهات است، در مؤسسات حوزوی به کار گرفته می شد و هیچ وقت این اتفاق نمی افتاد. در هر حال این ارتباط حوزه و دانشگاه خوب است اما دارای آفاتی است که باید جلوی آفات گرفته شود.


منبع:

1400/03/02
13:04:38
5.0 / 5
675
تگهای خبر: آموزش , استاد , تحصیل , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور