اعلام آئین نامه جدید امتحانات دانشجویان علوم پزشكی

اعلام آئین نامه جدید امتحانات دانشجویان علوم پزشكی معاونت آموزشی وزارت بهداشت با ابلاغ بخشنامه ای نحوه امتحانات اختتام ترم نیم سال جاری دانشجویان علوم پزشکی را اعلام نمود.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، طبق آئین نامه جدید معاونت آموزشی وزارت بهداشت که به منظور یکنواخت سازی شیوه آزمون سازی، طراحی و بارگذاری سوالات آزمون های آخر نیمسال دوم تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در تمامی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور ابلاغ گردیده است، سوالات حسب نظر اساتید مربوطه می تواند به صورت چند گزینه ای، تشریحی و یا به صورت تلفیقی طراحی شود.
در مورد سوالات چند گزینه ای برای هر سوال ۵۰ ثانیه وقت لحاظ شود. اساتید با عنایت به زمان مذکور در طراحی سئوالات سختی و تاکسونومی سوال و زمان لازم برای خواندن سوال و گزینه ها را در نظر بگیرند. زمان ۵۰ ثانیه میانگین است و امکان دارد برخی سوالات ۴۰ ثانیه و برخی ۶۰ ثانیه زمان لازم داشته باشند. زمان تخصیص یافته برای پاسخ دادن به کل آزمون باید در شروع آزمون به اطلاع دانشجو برسد.
هر سوال در یک صفحه ظاهر خواهد شد و حداکثر زمان توقف بر روی هر سوال ۵۰ ثانیه خواهد بود ولی زمان عبور از هر سوال به سوال بعدی در اختیار دانشجو خواهد بود و دانشجو می تواند با تسریع در پاسه به سوال و ذخیره کردن زمان مازاد به آن وقت ذخیره شده را برای بازگشت به ۱۰ درصد از سوالات با پاسخ گویی به سوالات ارفاقی استفاده نماید.
براین اساس امکان بازگشت به سوالات ماقبل در کل برای حداکثر ۱۰ درصد سوالات برای دانشجو فراهم باشدذ و معادل ۱۰ درصد تعداد کل سوالات، سوال اضافه بعنوان سوال ارفاقی طراحی شود. این حالات صرفا در قالب کل زمان تخصیص داده شده به آزمون قابل استفاده خواهد بود و دانشجو می تواند از زمان های ذخیره برای این حالت ها استفاده نماید. زمان حداکثر یک ساعته برای کل آزمون پیشنهاد می شود
همینطور برای به حداقل رساندن احتمال بروز مشکلات فنی و اختلال در وضعیت اتصال برخط دانشجویان، سوالات آزمون ها از نظر تعداد و زمان لازم برای پاسخگویی بگونه ای طراحی شوند که آزمون در یک زمان بهینه به پایان برسد در این رابطه، زمان حداکثر یک ساعته برای کل آزمون پیشنهاد می شود.
علاوه بر زمان کلی آزمون تعیین شده از جانب استاد مربوطه، ۳ دقیقه وقت شناور برای احتمال بروز تاخیر کوتاه مدت در اتصال دانشجو به سامانه آزمون ها لحاظ شود. سوالات چند گزینه ای نباید نمره منفی داشته باشد. ترتیب چیدمان سوالات و گزینه ها باید به صورت تصادفی طراحی شود
ترتیب چیدمان سوالات و هم چیدمان گزینه های سوالات باید به صورت تصادفی طراحی شود. اساتید در طراحی سوالات دقت نظر لازم را داشته باشند و از قرار دادن گزینه های نظیر هر دو، هر سه، هیچکدام «الف، ب و…» اجتناب کنند. در مورد سوالات تشریحی باید دانشجو بتواند پاسخ سوال را در سامانه تایپ یا به صورت عکس بارگذاری کند. در مورد این سوالات، زمان مناسب بر مبنای نظر استاد، بر اساس زمان لازم برای تایپ و یا نگارش یا بارگذاری پاسخ سوال تنظیم شود.
پیش از شروع آزمون ها و یا در ابتدای ورود دانشجو به سامانه باید مشخصات و شماره تماس کارشناسان آزمون برای تماس دانشجو در صورت بروز مشکل اطلاع رسانی شود.
در صورت بروز هرگونه خطای نرم افزاری یا اختلال موردی در وضعیت اتصال برخط دانشجو، دانشجو باید سریعاً به کارشناس اعلام کند و حداکثر تا ۴۸ ساعت با ارسال مدارک و مستندات به معاون آموزشی دانشکده درخواست بررسی کند تا بعد از تایید شورای آموزشی دانشکده آزمون مجدد به صورت حضوری یا آنلاین تصویری (شفاهی) تنظیم و اجرا شود.
در صورت ضرورت و با تشخیص معاون آموزشی دانشکده آزمون برگزار شده باید از نظر عدم مغایرت IP به تایید کارشناس پشتیبانی فنی برسد و در صورت وجود مغایرت بررسی لازم صورت گیرد. تمام دانشجویان و بخصوص دانشجویان جدیدالورود در زمینه آزمون های برخط توجیه شوند و برقراری ارتباط صوتی - تصویری با دانشجویان در حین آزمون (نظارت آنلاین) از راه سامانه آزمون در دست اقدام و پیگیری است و در صورت بهره برداری از امکان مذکور به کارگیری آن در آزمون ها اطلاع رسانی می شود.
همینطور برگزاری آزمون ها به صورت مجازی و غیر حضوری دارای نقصها اجتناب ناپذیری هستند که با هر نوع برنامه ریزی خاصی امکان بروز بعضی از آنها وجود خواهد داشت ازاین رو اساتید با توجه کافی در زمینه توزیع مناسب سوالات بر مبنای تاکسونومی و روش های ارزشیابی تکوینی در طول ترم می توانند بخشی از این نقصها را برطرف کنند.
معاونت آموزشی وزارت بهداشت همینطور در آئین نامه خود تاکید کرده است که دانشگاه های علوم پزشکی پیگیری و برنامه ریزی لازم برای واکسیناسیون دانشجویان را داشته باشند تا هر چه سریع تر شرایط برای حضور فیزیکی دانشجویان و امکان برقراری کلاس ها و امتحانات حضوری فراهم گردد.1400/03/01
11:02:25
5.0 / 5
540
تگهای خبر: آموزش , آنلاین , استاد , امتحان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور