وزیر علوم خبرداد

كارگروه آینده پژوهی آموزش عالی در دانشگاه ها تشكیل شد

كارگروه آینده پژوهی آموزش عالی در دانشگاه ها تشكیل شد به گزارش کنکوری دکتر منصور غلامی با اشاره به اینکه بهره وری، بهره مندی و تقویت علم و دانش ساخته شده در دانشگاه ها و مراکز علمی کشور از مواردی است که باید به آن توجه گردد، اظهار داشت: یک کارگروه آینده پژوهی در حوزه آموزش عالی تشکیل شده که شعبی از آن در دانشگاه ها با نگاه به آینده مشغول فعالیت هستند.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، دکتر غلامی در نشست هم اندیشی استادان دانشگاه ها و مسؤلان آموزش عالی کشور در مورد انتظارات از توسعه آموزش عالی کشور اظهار نمود: بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، دستاوردهای بسیار ارزشمندی توسط مجموعه آموزش عالی کشور به دست آمده مانند تربیت نیروی انسانی در حد خودکفایی کشورو انجام پژوهش هایی که در مقایسه با نیازهای جهانی جایگاه پرارزش و افتخارآمیزی فراهم آورده و قابل توجه است.
وزیر علوم اضافه کرد: آنچه که در دهه اخیر اتفاق افتاده در تبدیل علم به فناوری و فناوری هایی که به نوبه خود در رشته ها و زمینه های مختلف گره گشا بوده و هستند و در آینده هم گره گشایی هایی بزرگ تر و مهم تر را به دنبال خواهند داشت.
وی ضمن اشاره به نگاه آموزش عالی به بدنه جامعه که در سالهای گذشته شکل گرفته است، اظهار داشت: ما در گذشته بخش های مختلف آموزش عالی و توانمندی های علمی را کمتر در جای خودش قرار دادیم. خیلی از بخش های صنعتی در ادوار گذشته بدون آنکه نیازی به بخش آموزش عالی بعنوان متولی تأمین علم و دانش و راهگشایی در مسائل و مشکلات توجه شده باشند یک نوع بی نیازی احساس می کنند.
دکتر غلامی اضافه کرد: خوشبختانه بعد از تاکیدات مقام معظم رهبری در سالهای ۸۹ و۹۴ در نشست با اساتید دانشگاه ها و دانشگاهیان که تاکید فرمودند: «باید برای وضعیت آموزش عالی کشور تدبیر کرد»؛ طبیعتاً در این راستا احتیاج به یک طراحی و بازبینی در حوزه آموزش عالی بوده و هست.
وی بیان نمود: شورایعالی انقلاب فرهنگی بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری، در سال ۹۴ طرح ساماندهی آموزش عالی را به وزارت علوم ابلاغ نمود که کمی اجرای آن طولانی شد؛ ولی از سال ۹۷ با دقت و انرژی که همکاران گذاشتند و همینطور با هماهنگی شورایعالی انقلاب فرهنگی و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به پیش می رود. این طرح در واقع برای بازچینش مجموعه آموزش عالی کشور فعالیت می کند و یک کار کارشناسی بزرگ و بسیار دقیق است که امیدواریم آنرا به تحقق برسانیم.
وزیر علوم به انتظارات پیش رو از آموزش عالی اشاره و خاطرنشان کرد: در این راستا یک کارگروه آینده پژوهی در حوزه آموزش عالی تشکیل شده که شعب آن در دانشگاه ها با نگاه به آینده که به سرعت در حال تحول و گذر از وضع فعلی به وضعیت جدیداست، مشغول فعالیت هستند. الان جایگاه خوبی در سطح جهان داریم و حتما برای سالهای آینده هم باید برنامه ریزی نماییم که این جایگاه حفظ شود.
دکتر غلامی تصریح کرد: در حوزه آموزش عالی باید به بحث تربیت نیروی انسانی نگاهی عمیق و برنامه ریزی شده داشته باشیم. الان ما در تولید علم در رشته های مختلف جایگاه مطلوبی داریم بنابراین بهره وری، بهره مندی و تقویت علم و دانش ساخته شده در دانشگاه ها و مراکز علمی کشور از مواردی است که باید به آن توجه گردد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، وی با اشاره به اینکه در حوزه فناوری ها باید نگاه مان به آینده نسبتاً دوری باشد، اضافه کرد: آنچه استفاده می نماییم بخشی در ارتباط با مواردی است که در دنیا انجام می شود؛ ما یا به دنبال آنها و یا خیلی نزدیک به آنها حرکت می نماییم اما وقتی به آنچه که در آینده نزدیک مقرر است اتفاق بیفتد، مینگریم، تحولات عمیق، سریع و گسترده در دنیا اتفاق می افتد که نیاز است جامعه علمی را به آن سمت ببریم.
وزیر علوم بیان نمود: همینطور نیاز داریم در برنامه های کلان کشور و سایر بخش ها به این امر توجه گردد که صنعت ما در آینده مقرر است به چه سمت رود و انتظارات از آموزش، پژوهش و فناوری بخش آموزش عالی مشخص و تکلیف شود و اینکه در فضای بین المللی مقرر است چه نقشی برای مجموعه علمی تعریف نماییم.
دکتر غلامی در خاتمه ابراز امیدواری کرد تلاش هایی که در کشور صورت گرفته، به سمتی حرکت نماید که بتوانیم یک مجموعه حکمرانی علمی منظم و منسجم و با اجزای توانمند به جامعه عرضه نماییم و حاصل این باشد که هر بخش نقش خویش را به حد کمال انجام دهد تا کل مجموعه، این کشتی بزرگ را به سلامت و با هدفمندی به ساحل مقصود و آرزوها که در آینده تجلی می کند، برساند.
منبع:

1400/02/21
22:05:30
5.0 / 5
477
تگهای خبر: آموزش , استاد , پژوهش , تحقیقات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور