وزیر علوم:

دانشگاهها در بیشتر رشته ها توان رقابت با دانشگاه های دنیا را دارند

دانشگاهها در بیشتر رشته ها توان رقابت با دانشگاه های دنیا را دارند به گزارش کنکوری وزیر علوم اظهار داشت: حاصل کارهای علمی و فناورانه سالهای بعد از انقلاب، امروز در حوزه ها و رشته های تخصصی دانشگاه های کشور دیده می شود که توان رقابت با بالاترین دانشگاه های جهان را دارد.به گزارش کنکوری به نقل از مهر، منصور غلامی در آئین افتتاح طرح های ملی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری که با حضور رئیس جمهور و بصورت متمرکز و ویدئو کنفرانسی برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و آرزوی طول عمر باعزت برای رهبر معظم انقلاب، ایام سوگواری شهادت مولای متقیان امام علی (ع) را تسلیت گفت و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه برادران ایمانی را داشت.
وی همین طور با گرامیداشت یاد استاد شهید مرتضی مطهری، به مقام شامخ و بلند معلمان و استادان ادای احترام کرد و اظهار داشت: قدردان همه عالمان، صاحبان اندیشه، مدیران، علاقمندان و خیرین حوزه های مختلف دانش و فناوری هستیم.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همین طور در این آئین گفت: جامعه جدید برمبنای دستاوردهایی که در عرصه های مختلف کسب می کند شناخته می شود و جایگاه و اقتدار کسب می کند. جمعیت جوان برخوردار از دانش روز و تکنولوژی های جدید سرمایه ای عظیم و اقتدار آفرین است.
وی افزود: خوشبختانه کارهای علمی و فناورانه سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، آهنگ و روند رو به رشد داشته است و گواه این تلاش و اهتمام را می توان در این نکته مهم دید که امروزه در بیشتر حوزه ها و رشته های تخصصی دانشگاه های کشور به لحاظ آموزشی و پژوهشی دارای توان رقابت با دانشگاه های برتر جهان هستند.
غلامی اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید، مجموعه نظام آموزش عالی کشور تمام اهتمام و تلاش خودرا به کار گرفته تا از ظرفیت های خود در امتداد کاهش فشارها و سختی های حاصل از تحریم های ظالمانه استفاده نماید و امروز با سربلندی می توان گفت؛ که دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور عملکرد ارزشمندی در عرصه های مختلف داشته اند و این عملکرد از دید و داوری داوران منصف داخل و خارج به دور نبوده است؛ چنانکه رتبه بندی های جهانی گواه بر تحرک و کسب جایگاه های تازه برای دانشگاه های کشورمان دارد.
وزیر علوم با اشاره به محوری ترین سیاست ها و برنامه های آموزش عالی اظهار داشت: این برنامه ها بر آمده از اسناد بالادستی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، رهنمودهای مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهور، برنامه های توسعه، و برنامه ارائه شده به مجلس شورای اسلامی است که مبنای اقدام و عمل بوده اند.
غلامی اضافه کرد: استمرار پروسه شتاب علمی و حرکت در مرزهای دانش با تقویت بنیه های علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، سیاست توسعه متوازن زنجیره علم تا عمل؛ با دادن نقش و سهم محوری به مجموعه های میانجی چون؛ پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، شرکت های فناور و دانش بنیان، طرح تحول در همکاریهای دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی با جامعه و صنعت، سیاست ساماندهی مؤسسات آموزش عالی، ماموریت محوری مؤسسات و ساماندهی ساختارهای اجرائی متناسب با ماموریت ها و تقویت استقلال و خود اتکائی دانشگاه ها و همین طور سیاست دیپلماسی علمی؛ تلاش و حضور مؤثر در مجامع علمی بین الملل در جهت تقویت پویایی و بالندگی مراکز علمی کشور، سیاست تقویت و ساماندهی کارهای تخصصی و مهارتی دانش آموختگان با اجرای طرح های مهارت افزایی، توانمندسازی حرفه ای و اجتماعی دانشجویان، پایش اشتغال دانش آموختگان، فرصت های مطالعاتی اعضای هیئت علمی در صنعت و جامعه و تقاضامحور کردن پایان نامه ها و رساله ها همچون با اهمیت ترین برنامه های عملی این وزارت بوده است.
غلامی اشاره کرد: آنچه که امروز گزارش و اعلام می شود؛ بخش هایی از عملکرد و کارهایی است که در ذیل سیاست های پیش طراحی شده، عینیت پیدا کرده است. بدیهی است که تمام اقدامات حاصل شده و خصوصاً قابلیت های ذهنی و دانشی، که در نوع خود سرمایه و ظرفیت بی بدیلی است، در این مجال و اختصار امکان بازنمایی ندارد. آنچه به دست آمده است؛ نتیجة تلاش و همت یکایک اعضای خانواده بزرگ آموزش عالی است.
وزیر علوم تحقیقات و فناوری در آخر هم قدردانی خودرا از رئیس جمهور ابراز داشت و اظهار داشت: از جانب جامعه علم و فناوری کشور، سپاسگزار حمایت های مجموعه دولت تدبیر و امید هستم و عزُت و سرافرازی، ملت عزیز و خدمتگزاران این سرزمین کهن را از قدرت لایزال الهی خواهانم. ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و آرزوی طول عمر باعزت برای رهبر معظم انقلاب، ایام سوگواری شهادت مولای متقیان امام علی (ع) را تسلیت گفت و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه برادران ایمانی را داشت.


منبع:

1400/02/16
19:18:34
5.0 / 5
586
تگهای خبر: آموزش , استاد , اشتغال , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور