یك مقام مسئول در وزارت علوم ؛

جزییات هزینه نشر مقالات پژوهشی و شیوه پرداخت

جزییات هزینه نشر مقالات پژوهشی و شیوه پرداخت کنکوری: مدیر کل دفتر سیاستگذاری و امور پژوهشی وزارت علوم جزییات بخشنامه تعیین هزینه انتشار مقاله در نشریات داخلی را اعلام نمود.محسن شریفی در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح جزییات بخشنامه تعیین هزینه پردازش مقاله در نشریات علمی دسترسی باز، اظهار داشت: نشریات علمی در دنیا به دو شیوه دسترسی باز و اشتراکی عرضه می شوند؛ نشریات گروه اول نشریاتی هستند که مقالات آنها در اختیار همگان قرار می گیرد و معمولاً در قبال هزینه انجام شده مانند انتشار، داوری و انتشار مبلغی را از نویسندگان دریافت می کنند.
وی اضافه کرد: مقالات گروه دوم اما آن هایی هستند که ضمن عقد قرارداد میان یک ناشر با نشریه یا صاحب امتیاز نشریه در ازای فروش امتیازهای نشریه قسمتی از درآمد سالیانه را از طرف ناشر به صاحب امتیاز نشریه پرداخت می کند.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم اضافه کرد: در امتداد تعیین ضوابط و ساماندهی، دریافت هزینه پردازش یا همان انتشار مقاله در نشریات داخلی نشریات دسترسی باز این بخشنامه تدوین شد و امروز توسط وزیر علوم ابلاغ گردید.
شریفی افزود: نشریات برای ستاندن موافقت با دریافت هزینه انتشار از نویسندگان مقالات، باید درخواست خودرا به شورای موسسه یا هیئت مدیره انجمن علمی (صاحب امتیاز نشریه) ارسال نمایند.
مدیر کل دفتر سیاستگذاری و امور پژوهشی وزارت علوم با تاکید بر اینکه هزینه انتشار مقاله کاملاً اختیاری است، اظهار داشت: نشریه می تواند به شکل دسترسی باز انتشار پیدا کند اما هزینه انتشار مقاله را دریافت نکند.
شریفی درباره میزان هزینه انتشار مقاله در نشریات داخلی نیز توضیح داد و اظهار داشت: حداکثر هزینه انتشار مقاله کامل در نشریاتی که صاحب امتیاز آنها موسسه است، ۴۰۰ هزار تومان و به ازای یک مقاله کوتاه ۲۰۰ هزار تومان برآورد شده است.
وی اضافه کرد: همین طور حداکثر هزینه پردازش مقاله به ازای هر مقاله کامل در نشریاتی که صاحب امتیاز آنها انجمن های علمی هستند، پانصد هزار تومان اعلام شده و به ازای انتشار مقاله کوتاه ۲۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.
این مقام مسئول وزارت علوم درباره شیوه پرداخت هزینه انتشار مقاله نیز اظهار داشت: در نشریات دسترسی باز، پرداخت هزینه به دو شکل سازمانی و شخصی امکان پذیر است. مبلغ پرداخت شخصی از طرف صاحب امتیاز نشریه تعیین می شود و نویسنده مسئول مقاله آنرا شخصاً یا از پژوهانه پرداخت می کند.
وی افزود: هنگام دریافت هزینه پردازش مقاله، ۵۰ درصد از هزینه پس از داوری، صدور گواهی پذیرش نهایی و ستاندن موافقت نامه حق چاپ از نویسنده پرداخت می شود و ۵۰ درصد باقی مانده پس از آماده سازی مقاله برای انتشار گرفته می شود. بدین سبب تاکید می شود، گرفتن ستاندن کامل وجه یا قسمتی از آن در زمان بررسی اولیه و حین پروسه داوری ممنوعست.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و امور پژوهشی وزارت علوم ضمن تاکید بر اینکه دریافت هزینه انتشار مقاله از نویسندگان بابت داوری ویراستاری، صفحه آرایی و انتشار مقاله است، اضافه کرد: دریافت هرگونه وجه از نویسندگان به عناوین دیگر ممنوعست و در صورتیکه نشریات علمی خارج از این بخشنامه پولی را از نویسنده دریافت نمایند، تخلف شمرده می شود.
شریفی اشاره کرد: نشریات در صورت عدم رعایت مفاد بخشنامه بعد از بررسی در گروه نشریات علمی وزارت علوم و تذکر کتبی از لیست نشریات حذف می شوند و دست کم ۳ سال از ورود مجدد به سامانه ارزیابی نشریات علمی منع خواهند شد.


منبع:

1400/02/02
13:13:28
5.0 / 5
680
تگهای خبر: پژوهش , وزارت علوم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور