برترین دانشگاه های هنر ایران و جهان كدامند؟

برترین دانشگاه های هنر ایران و جهان كدامند؟ به گزارش کنکوری نظام رتبه بندیˮکیواسˮ(QS) دانشگاه های جهان، اخیرا بهترین دانشگاه های دنیا در رشته ˮهنر و طراحیˮ را منتشر نمود.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، در این رتبه بندی دانشگاه ها بر مبنای چهار شاخص اصلی "شهرت علمی"، "اعتبار کارفرمایی"، "استنادات پژوهشی" و"شاخص H " که معیاری برای اندازه گیری بهره وری و کار انتشار یافته از یک دانشمند است، ارزیابی می شوند.
در این رتبه بندی، دانشگاه های آمریکا و انگلیس بیشترین سهم را در ۱۰ رتبه اول از آن خود کردند.
۱۰ دانشگاه برتر این رتبه بندی به ترتیب ذیل است:
۱- کالج سلطنتی هنر( انگلیس)
این دانشگاه که در لندن واقع شده است، تنها دانشگاه هنر و طراحی در انگلیس است که منحصراً در مقاطع تحصیلات تکمیلی فعالیت می کند و برای دانشجویان ۶۰ کشور جهان در رشته های هنر دوره های آموزشی عرضه می دهد. چهار دانشکده این دانشگاه شامل معماری، هنر و علوم انسانی، ارتباطات و طراحی است.


۲- دانشگاه هنر لندن (انگلیس)
این دانشگاه که در سال ۲۰۰۳ میلادی تاسیس شد، در زمینه هنر، طراحی، مد و هنرهای نمایشی تخصص دارد و شامل ۶ کالج هنری است.


۳- دانشکده طراحی پارسونز (آمریکا)
این دانشکده در سال ۱۸۹۶ میلادی تاسیس شد و برای نخستین بار در نوع خود در آمریکا برنامه هایی در زمینه طراحی، مد، تبلیغات، طراحی داخلی و طراحی گرافیک عرضه داد. در بین فارغ التحصیلان این دانشگاه، طراحان مد، عکاسان، کارآفرینان، طراحان و هنرمندانی قرار دارند که سهم قابل توجهی در زمینه کاری خود دارند.


۴- مدرسه طراحی رود آیلند(آمریکا)
مدرسه طراحی رود آیلند یک کالج هنرهای زیبا و طراحی است که در شهر پراویدنس ایالت رود آیلند آمریکا واقع شده است. این دانشکده در سال ۱۸۷۷ و در مجاورت دانشگاه براون تأسیس شده است.
این دو مؤسسه همکاری علمی و اجتماعی دارند و دوره های آموزشی مشترک عرضه می دهند. کالج رود آیلند که یک دانشگاه خصوصی است جزو مراکز آموزشی ممتاز هنرهای زیبا در ایالات متحده به شمار می آید.


۵- مؤسسهٔ فناوری ماساچوست(آمریکا)
مؤسسهٔ فناوری ماساچوست که به دانشگاه " اِم آی تی" مشهور است، یک دانشگاه تحقیقاتی خصوصی با زمین اهدایی توسط دولت واقع در کمبریج، ماساچوست است. دانشکده های در ارتباط با هنر این دانشگاه، دانشکده طراحی ومعماری و دانشکده علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی است.


۶- دانشگاه پلی تکنیک میلان (ایتالیا)
این دانشگاه بزرگ ترین موسسه آموزش عالی در زمینه رشته های فنی-مهندسی در کشور ایتالیا و یکی از معتبرترین مراکز علمی در اروپا و جهان است. در سال ۲۰۰۰ میلادی، بخش طراحی دوره های جدیدی در کارشناسی و کارشناسی ارشد برای گرایش گرافیک، ویرچوال، مد و طراحی داخلی این دانشگاه تأسیس شد.


۷- دانشگاه آلتو (فنلاند)
دانشگاه آلتو در سال ۲۰۱۰ میلادی با ادغام سه دانشگاه بزرگ فنلاند تأسیس شد. این دانشگاه با همکاری نزدیک بین جوامع علمی، کسب و کار و هنر، در نظر دارد آموزش و تحقیقات بین المللی را تقویت کند. دانشکده هنر، طراحی و معماری بخش بزرگی از محوطه دانشکده را به خود مختص کرده است.


۸- دانشکده هنر گلاسکو (اسکاتلند)
دانشکده هنر گلاسکو تنها دانشکده هنر عمومی اسکاتلند است که مدیریت آن به عهده خود دانشکده است. این دانشکده در زمینه معماری، هنرهای زیبا، و طراحی دوره هایی را تا مقطع دکتری عرضه می دهد.


۹- مدرسهٔ مؤسسهٔ هنر شیکاگو (آمریکا)
مدرسه مؤسسه هنر شیکاگو، دانشگاهی خصوصی وابسته به موسسه هنر شیکاگو در شیکاگو است که در سال ۱۸۷۹ میلادی تأسیس شد. در این دانشگاه روزنامه ای توسط دانشجویان چاپ می شود، یک پلت فرم هنری وجود دارد و ایستگاه رادیویی اینترنتی دانشگاه تولید محتوا می کند.


۱۰- موسسه پرت(آمریکا)
موسسه پرت یک کالج تخصصی خصوصی در نیویورک با پردیس هایی در بروکلین، منهتن و یوتیکا است. پرت یکی از مدرسه های هنر برجسته در ایالات متحده در رشته های معماری، طراحی مد، هنرهای تصویری (عکاسی، طراحی و نقاشی)، طراحی داخلی، هنرهای دیجیتال، نویسندگی خلاق، کتابداری و اطلاع رسانی و دیگر رشته ها به شمار می آید.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، رتبه بندی دانشگاه های برتر رشته "هنر" در کشور ما هم نشان داده است که تنوع جغرافیایی در این دانشگاه ها وجود دارد و برترین دانشگاه های این رشته محدود به پایتخت نیست.
جدیدترین رتبه بندی دانشگاه های کشور برای رشته هنر به شرح ذیل است:
۱- دانشگاه هنر اصفهان
دانشگاه هنر اصفهان بعنوان محور آموزش عالی رشته های هنری در استان اصفهان، در ابتدا با نام دانشکده پردیس اصفهان و در سال ۱۳۵۵ با هدف تربیت نیروهای متخصص در زمینه حفظ و نگهداری آثار و ابنیه تاریخی تأسیس شد و بعنوان نخستین مرکز آموزش عالی ایران در زمینه مرمت، فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی باستان شناسی، نقاشی، معماری داخلی، ساختمان، شیمی و نساجی را بعنوان دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد مرمت ابنیه و کارشناسی ارشد مرمت آثار تاریخی پذیرش نمود. این دانشکده که در اولین دوره فعالیت خود از اقمار دانشگاه فارابی به شمار میرفت، بعد از دومین دوره جذب دانشجو، همزمان با انقلاب شکوهمند اسلامی، تعطیل و مجدداً بعد از انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۶۲ بازگشایی شد.


۲- دانشگاه هنر تهران
دانشگاه هنر تهران بزرگ ترین مرکز آموزش عالی رشته های هنری در ایران است که در سال ۱۳۵۸ به دنبال ادغام پنج مؤسسه آموزش عالی هنر: دانشگاه فارابی، دانشکده هنرهای تزئینی، دانشکده هنرهای دراماتیک، هنرستان عالی موسیقی و هنرکده موسیقی ملی بوجود آمد. این دانشگاه در زمینه توسعه تحصیلات تکمیلی هم گامهایی مؤثر برداشته است که از اهم آنها میتوان به برنامه ریزی و برگزاری دوره دکترای پژوهش هنر برای نخستین بار در کشور توسط این دانشگاه اشاره نمود. دانشگاه هنر تهران هم اکنون دارای پنج دانشکده است که در شهرهای تهران و کرج واقع شده اند و در مجموع شامل ۱۶ رشته در مقطع کارشناسی، ۱۶ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و سه رشته در مقطع دکترا است.


۳- دانشگاه هنر تبریز
دانشگاه هنر اسلامی تبریز یکی از دانشگاه های تبریز است. این دانشگاه، که نخستین دانشگاه تخصصی ایران در حوزه هنرهای اسلامی است، در مهرماه سال ۱۳۷۸ با پذیرش ۲۴۱ نفر دانشجو در رشته های تحصیلی طراحی صنعتی و فرش و معماری تأسیس شد و آغاز به فعالیت نمود. دانشگاه هنر اسلامی تبریز الان در یک رشتهٔ تحصیلی در مقطع کاردانی، دوازده رشتهٔ تحصیلی در مقطع کارشناسی، دوازده رشتهٔ تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و سه رشتهٔ تحصیلی در مقطع دکتری دانشجو می پذیرد.


۴- دانشگاه هنر شیراز
این دانشگاه، مرکز آموزش عالی رشته های هنری در ایران است. دانشگاه هنر شیراز چهارمین مرکز آموزش عالی رشته های هنری در ایران و اولین مرکز در جنوب کشور است. جذب اعضای هیئت علمی آن از افراد با تجربه صورت گرفته و با مراکز پژوهشی دانشگاه ها، میراث فرهنگی و مرکز اسناد و کتابخانه ملی هم دانشگاه تفاهمنامه هایی را منعقد کرده است. این دانشگاه از مهرماه سال ۱۳۹۲ در سه رشته کارشناسی مرمت، فرش و موزه داری دانشجو می پذیرد. در برنامه ۱۰ ساله دانشگاه هنر شیراز، ۱۰ دانشکده با ۵۰ کد رشته در نظر گرفته شده است.


۵- دانشگاه هنر سوره
دانشگاه سوره که نام پیشین آن موسسه آموزش عالی سوره بود، در بهمن ۱۳۷۲ توسط حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی تاسیس شد. بعد از دو سال پذیرش آزاد، از سال ۷۴ از راه سازمان سنجش آموزش کشور پذیرش دانشجو را در ۱۱ رشته شروع کرد. این موسسه با جذب دانشجو در دوره های کاردانی و کارشناسی در رشته های صنایع دستی، موسیقی، تئاتر، سینما، معماری، مجسمه سازی، گرافیک و نقاشی آغاز به فعالیت نمود و الان دارای رشته های مهندسی معماری، روابط عمومی، روزنامه نگاری، مدیریت فرهنگی هنری، نقاشی، گرافیک، صنایع دستی، هنر اسلامی، کتابت و نگارگری، نمایش (تئاتر) و سینما در مقطع کارشناسی است.

1400/01/23
19:35:02
5.0 / 5
700
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور