رئیس دانشگاه آزاد:

طرح پویش در جهت تحقق شعار سال افتتاح می شود

طرح پویش در جهت تحقق شعار سال افتتاح می شود به گزارش کنکوری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی در امتداد کوشش برای تحقق شعار سال، امروز گام دوم طرح پویش که یک طرح محوری در پشتیبانی از تولید است را افتتاح می کند.به گزارش کنکوری به نقل از دانشگاه آزاد، دکتر محمدمهدی طهرانچی در نخستین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی در سال جدید که بامداد امروز بصورت مجازی و با حضور معاونان، رؤسای مراکز و رؤسای استان های دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، با تبریک سال نو و نیمه شعبان، اظهار داشت: سال ۱۴۰۰ سال نقطه عطف است، چونکه امسال شاهد انتخابات ریاست جمهوری و شروع کار دولت جدید خواهیم بود و با عنایت به این که همه به این باور رسیده اند که سیاست فشار حداکثری و طلب اقتصاد از خارج کشور شکست خورده، باید نکاتی را در شروع سال مورد توجه قرار دهیم. همین طور امیدوارم همانطور که سال ۱۴۰۰ دو نیمه شعبان دارد، امسال سال فرج امام زمان (عج) باشد و بتوانیم عنایات خاصه حضرت را داشته باشیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به افتتاح دبیرخانه علمی مطالعات راهبردی مهدویت این دانشگاه، اظهار داشت: این دبیرخانه روز گذشته و مصادف با نیمه شعبان با محوریت دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان راه اندازی شد و از همه استانها انتظار می رود در امتداد انجام تحقیقات و مطالعات راهبردی در حوزه مهدویت با راهبرد انقلاب اسلامی دست به دست هم بدهند تا بین دو نیمه شعبان امسال یک حرکت جمعی در این عرصه شکل بگیرد.
وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در بیانات خود تاکید کردند که باید کار دقیق علمی و متقن در حوزه مهدویت صورت بگیرد، بدین سبب ما دانشگاهیان نباید بگذاریم مطالبه مقام معظم رهبری روی زمین بماند.
طهرانچی با اشاره به اینکه مهدویت یکی از نیازهای فکری بشریت است، اشاره کرد: خاتمیت پیامبر اسلام الزامات سلبی و ایجابی دارد، یکی از الزامات سلبی این است که بعد از رسول اکرم (ص) دیگر پیامبری مبعوث نخواهد شد و اسلام دین هدایتگر و قرآن، کتاب هدایت بشریت برای فرا زمان و فرا مکان است. از الزامات ایجابی این است که این دین باید انسان کامل، جامعه کامل و تمدن کامل را بسازد، بدین سبب مهدویت، انتظار، عصمت و امامت در ادامه خاتمیت است. انشاالله امسال هر یک از استان های دانشگاه آزاد اسلامی بتواند دهها رساله و پایان نامه در حوزه مهدویت ارائه بدهد.
دانشگاه آزاد اسلامی می تواند در بحث پشتیبانی تحقق شعار سال نقش محوری ایفا کند
طهرانچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۰ به نام سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها از طرف مقام معظم رهبری، تصریح کرد: دانشگاه ها می توانند در بحث پشتیبانی، نقش محوری ایفا کنند و بدین جهت دانشگاه آزاد اسلامی در امتداد کوشش برای تحقق شعار سال، امروز گام دوم طرح پویش که یک طرح محوری در پشتیبانی از تولید است را با مشارکت استان های البرز، آذربایجان شرقی، زنجان، خراسان رضوی، خوزستان، کرمان، قزوین، مرکزی، یزد و واحدهای شهرقدس، شهریار و رباط کریم افتتاح می کند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی با اجرای طرح پویش تلاش دارد تا گام عملی در امتداد تبدیل به دانشگاه کارآفرین و حرکت در راه حل مسائل صنعت، اشتغال همزمان دانشجویان با تحصیل، مهارت افزایی، فراهم کردن کمک هزینه تحصیل دانشجویان و هدفمند کردن پروژه های تحقیقاتی بردارد. بدین جهت این طرح نخستین برنامه محوری دانشگاه آزاد اسلامی برای پشتیبانی از شعار سال ۱۴۰۰ خواهد بود.
وی با اشاره به روش اجرای طرح های محوری در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: تا حالا طرح های زیادی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه پشتیبانی از تولید و صنعت شروع شده است. روند عملیاتی شدن این طرح ها به این صورت است که طرح های موفق ابتدا در همان استان اجرائی شده و در فاز دوم در استان هایی که آمادگی دارند اجرا می شود و در فاز سوم نیز طرح بصورت کشوری عملیاتی خواهد شد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: مقام معظم رهبری فرمودند که دانشگاه آزاد اسلامی نقش مؤثری در آموزش عالی دارد. اگر مقرر است اتفاقی در آموزش عالی بیفتد باید دانشگاه آزاد اسلامی سهم خودرا بطور جد ایفا کند؛ بدین جهت نقش دانش آموختگان در دانشگاه بسیار مهمست و باید تلاش نماییم دانش آموخته دانشگاه آزاد اسلامی یک انسان توانمند و ماهر باشد و بتواند تولید علم، بهره گیری از علم و ترویج علم کند، بدین سبب باید همه نظام های آموزشی، پژوهشی، تربیتی و حل مسأله دانشگاه را در این راستا به کار گرفت.
دکتر طهرانچی تصریح کرد: وظیفه و ماموریت دانشگاه، تربیت قوه عاقله است که با دو بال فرهنگ و علم صورت می گیرد. دانشگاه دارای کنش و آثار و پیامدهایی در جامعه است که می توان آنرا در ۴ حوزه اجتماعی (تحصیل و ساختارهای جدید اجتماعی)، اقتصادی (مهارتهای جدید و صنایع نوآورانه)، فناوری (انتقال دانش و فناوری) و خلق جریان ملی دانش (ایجاد شبکه دانش و مؤسسات جدید) خلاصه کرد. آثار و نتایج دانشگاه در محیط بین المللی نیز شامل الهام بخشی، مرجعیت آفرینی و تمدن سازی می شود.
حضور دانشگاه آزاد اسلامی در محیط ملی باید معنادار باشد
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی در گذشته تنها به بعد اجتماعی دانشگاه توجه داشت و از اینکه چه نقش و اثری باید بر اقتصاد کشور بگذارد، بسیار دور بود، اما حالا معتقدیم حضور دانشگاه آزاد اسلامی در محیط ملی باید معنادار باشد و جامعه نقش این دانشگاه را در عرصه های اجتماعی، اقتصادی، فناوری و خلق جریان ملی دانش ببیند.
دانشگاه آزاد اسلامی تلاش دارد در طرح پویش، تحصیل را با تلفیق مهارتهای جدید وارد صنعت کند
وی تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در کنار تربیت قوه عاقله، به سه دانش تخصصی، اجتماعی و مهارتی دانشجویان توجه دارد و در این راستا دانش مهارتی بوسیله طرح پویش و برنامه های معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری و مدارس عالی مهارتی پیگیری می شود. این دانشگاه تلاش دارد در طرح پویش تحصیل را با مهارتهای جدید تلفیق کرده و وارد صنعت کند.
طهرانچی با اشاره به اینکه طرح های کارآموزی و کارورزی در حوزه علوم موفق نبود، اشاره کرد: اجرای این طرح ها نتوانست دانش مهارتی را به دانشجویان بیاموزد و متأسفانه بصورت سطحی با این حوزه رفتار شد، اما طرح پویش فضایی را ایجاد خواهدنمود که بتوانیم دانش مهارتی را به دانشجویان بیاموزیم و این اتفاق مبارک محقق شود.
وی با اشاره به اینکه ورود دانشگاه آزاد اسلامی به عرصه مهارت آموزی و پشتیبانی از تولید و صنعت بر طبق سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری در سال ۹۳ و سیاستهای کلی نظام در حوزه علم، فناوری و آموزش عالی است، اظهار داشت: در بند پنجم سیاستهای ابلاغی مقام معظم رهبری، ایجاد تحول در ارتباط میان نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری با سایر بخشها با تاکید بر تنظیم رابطه متقابل، تحصیل با اشتغال و متناسب سازی سطوح و رشته های تحصیلی با نقشه جامع علمی کشور و نیازهای تولید و اشتغال مورد توجه قرار گرفته است، بدین سبب اینکه دانشگاه آزاد اسلامی می خواهد رابطه خودرا با تولید و سایر بخشها پیدا کند، بحث فردی نیست، بلکه یک وظیفه ابلاغی است که مقام معظم رهبری بر آن تاکید کردند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانشگاه در سال ۱۴۰۰ می خواهد سیاست ابلاغی ایجاد تحول در ارتباط میان نظام آموزش عالی با سایر بخشها و متناسب سازی تحصیل با اشتغال را بصورت جدی پیگیری کند. بدین جهت این دانشگاه برای ایجاد تحول در این عرصه در حال تدوین یک برنامه راهبردی عملیاتی ۵ ساله است که بخش راهبردی برنامه تدوین شده و بخش عملیاتی آن نیز بر طبق آمایش محیطی توسط استانها در حال تدوین و نهایی شدن است.
وی افزود: این برنامه راهبردی عملیاتی شامل ۱۰ بسته کاری است که یکی از آنها مربوط به ارتقا کیفیت و کارآمدی دوره های تحصیلی می شود که با «برقراری ارتباط تعاملی و مستمر با صنایع و سازمانهای محلی در امتداد ارتقا کاربردپذیری محتواهای آموزشی و کارآمادگی در دانشجویان و آموزش مبتنی برخلق رشته درسی و محتوای آموزشی بر طبق تحقق رویکرد حل مسائل واقعی و مدیریت دانش و اتصال حلقه آموزش، کارآفرینی و اشتغال» عملیاتی می شود.
دکتر طهرانچی تاکید کرد: دانشگاه آزاد اسلامی تلاش دارد تا چالش پایین بودن سطح تعامل آموزش عالی با نیازهای بخشهای اقتصادی و اجتماعی کشور را با ایجاد هماهنگی بین برنامه های دانشگاه و سایر بخشها برطرف کند و در این راستا ۴ راهبرد «همراستا کردن آموزش عالی کشور با نظام اقتصادی و اجتماعی»، «متناسب سازی تحصیل و اشتغال»، «تحول در برنامه ریزی های درسی باتوجه به نیازهای ذینفعان اقتصادی و اجتماعی» و «متنوع سازی مدارک برای پاسخگویی به نیازهای جامعه» را طراحی نموده است.
امیدواریم در سال جدید برای معشیت کارکنان و اعضای هیأت علمی اقدامات خوبی انجام شود
وی از معاونان و رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خواست که تحول مطالبه شده از دانشگاه را در ارتباط با تحقق شعار سال عملیاتی کنند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در آخر بر توجه به وضعیت معیشتی اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد و اظهار داشت: امیدواریم امسال با تلاش و همت جمعی همه استانها بتوانیم حرکت خوبی در این عرصه داشته باشیم.


منبع:

1400/01/12
14:02:45
5.0 / 5
870
تگهای خبر: آموزش , اشتغال , پژوهش , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور