معاونت آموزشی وزارت بهداشت اعلام كرد

آزمون دستیاری تخصصی بدون تاخیر و در موعد مقرر

آزمون دستیاری تخصصی بدون تاخیر و در موعد مقرر کنکوری: معاونت آموزشی وزارت بهداشت در واکنش به تقاضای تعداد چشمگیری از داوطلبین که مصرانه خواهان برگزاری آزمون پذیرش دستیاری تخصصی در موعد مقرر هستند، با صدور اطلاعیه ای اصرار کرد که این آزمون در تاریخ تعیین شده انجام خواهد شد.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، در اطلاعیه معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تقاضای برخی از داوطلبین امتحان دستیاری برای تاخیر مجدد این آزمون آمده است پس از تعویق آزمون دستیاری از اسفندماه به بیستم فروردین ۱۴۰۰، خیلی از داوطلبان به این مساله اعتراض داشتند و آنرا مخل برنامه ریزی درسی و سبب از دست دادن تمرکز و آرامش روانی خود می دانستند. در هفته های اخیر هم تعداد چشمگیری درخواست از طرف داوطلبین این امتحان دریافت شده که مصرانه تقاضای برگزاری امتحان در موعد مقرر دارند.
دلیلهای زیادی وجود دارد که برمبنای آن باید این آزمون بدون کوچکترین تاخیری اجرا شود. همچون اینکه نامشخص بودن وضعیت اپیدمی کرونا می طلبد که در نخستین زمان ممکن امتحان برگزار شود چونکه تغییر وضعیت به سمت نامطلوب می تواند لطمه زا باشد. ضمن اینکه حضور به موقع دستیاران سال اول در بخش های بیمارستانی در وضعیت اپیدمی لازم است.
پیچیدگی های امتحان و زمانبر بودن اعلام نتایج نهایی به ویژه در رشته های دارای مصاحبه و ضرورت مشخص نبودن رشته محل قبولی داوطلبان موفق در امتحان پیش از شهریورماه ۱۴۰۰، تاخیر بیشتر امتحان را نا ممکن می کند و اساسا عقب افتادن مجدد موجب لطمه به کیفیت و برگزاری روال قانونی امتحان خواهد زد.
تقاضای تاخیر مجدد بر پایه چند ایراد حقوقی مطرح می شود که از نظر وزارت این ایرادات وارد نیست و پاسخ ایرادات به صورت متواتر و مبسوط به سازمانهای نظارتی ارائه گردیده است و روال رسیدگی قانونی خودرا طی می کند.
معاونت آموزشی وزارت بهداشت درباب عدم رعایت فاصله قانونی و منطقی بین زمان برگزاری آزمون قبلی و فعلی که توسط برخی از داوطلبین مطرح می شود اشاره کرد به استناد بند (ب) ماده (۴) بخشنامه شورای سنجش و پذیرش دانشجوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ابلاغی ۲۷ خرداد ماه ۹۷، مرجع تصویب تقویم آزمون های علوم پزشکی شورای مذکور می باشد که دراین راستا هر ساله تقویم کلیه آزمون های علوم پزشکی درسایت مرکز سنجش آموزش پزشکی جهت اطلاع رسانی به داوطلبان قرار می گیرد و زمان آزمون دوره ۴۸ پذیرش دستیار تخصصی بالینی، در زمره آزمون های سال ۹۹ در آذرماه سال ۹۸ درسایت مرکز سنجش قرار گرفته بود.
همین طور متذکر می گردد، آزمون دوره ۴۷ باید در اسفند ماه سال ۹۸ برگزار می­شد که به جهت اپیدمی بیماری کووید-۱۹ و برمبنای مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا به تعویق افتاده و در مرداد ماه ۹۹ برگزارشد. بنابر این، امتحان مذکور طبق مصوبات، همان یکبار درسال بوده و امتحان دوره ۴۸ مربوط به سال ۹۹ می­باشد که قرار بود طبق اطلاع رسانی قبلی، در تاریخ ۷ اسفند ماه سال جاری برگزار شود، ولی جهت رفاه حال و همراهی با داوطلبان آزمون پذیرش دستیاری، به دستور وزیر محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، زمان برگزاری آن تا فروردین ماه ۱۴۰۰به تعویق افتاد. در پیش نویس دستور کار نود و سومین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی به تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۰۷، تغییر زمان آزمون مذکور پیشنهاد شده بود ولی باتوجه به عواقب تعویق زمان آزمون و مشکلاتی که ایجاد می کرد (در ذیل آمده)، به تصویب نرسید.
لازم به ذکر است، به تعویق انداختن بیشتر این امتحان می تواند به شدت در زمینه پذیرش بموقع دستیاران برای ارائه خدمت موثر در بیمارستان­ها ایجاد مشکل ­کند و به هیچ وجه به صلاح نظام آموزش پزشکی کشور نیست. در عین حال تعداد زیادی ازداوطلبان امتحان پذیرش دستیار تخصصی دوره ۴۸ نیز، نسبت به تاخیر پیش آمده اعتراض داشته و به شدت خواهان آن هستند که بیش از این، تاخیر در برگزاری امتحان مذکور به وجود نیاید.
معاونت آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به عدم رعایت فاصله قانونی بین زمان اعلام رسمی منابع و تاریخ برگزاری آزمون اعلام داشت هدف اصلی ارسال نامه شماره ۴۵۸/۵۱۸ مورخ ۲۹/۶/۹۹ دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی و پیرو آن نامه شماره ۴۶۴/۵۱۸ مورخ ۱۳۹۹/۰۶/۳۱، یاد آوری باردیگر (پس از ارسال نامه دوم اردیبهشت ۹۸) بر منابع مرجع آزمون­های جامع علوم پایه پزشکی، پیش­کارورزی و پذیرش دستیار به دانشگاه­های علوم پزشکی کشور و جهت اظهار نظر کارشناسی برای دوره­ های آزمون آتی بوده که طبق روال هر ساله صورت می­گیرد.
ارسال و اطلاع رسانی این نامه ها پیش از برگزاری آزمون دوره ۴۷ (که در مرداد ماه ۹۹ برگزار شد) می توانست منجر به سردرگمی داوطلبان واجد شرایط این آزمون باشد. آنچه قابل اهمیت است آگاهی داوطلبان دوره ۴۸ از منابع آزمون می باشد که توضیحات و جزئیات در مورد تغییرات منابع این آزمون، در دوم اردیبهشت ماه سال ۹۸ (نامه شماره ۱۰۳/۵۱۸) در ذیل منابع دوره ۴۷ به صورت شفاف اطلاع­رسانی و به کلیه دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ گردیده و درسایت مرکز سنجش آموزش پزشکی نیز قرار گرفته بود. بنابر این از زمان آگاهی داوطلبین از منابع، تا امتحان دوره ۴۸، بیش از یکسال (۲۲ ماه) فاصله وجود داشته­ و اعتراض به عدم رعایت فاصله زمانی حداقل ۹ ماه وارد نیست.
معاونت آموزشی درباب عدم پایبندی به مصوبات و اطلاعیه های قبلی و اعلام منابع جدید آورده است تغییر منابع برمبنای نظر بوردهای تخصصی و کمیته تعیین منابع آزمون صورت می­ گیرد و به روزرسانی این منابع در دوره ­های مختلف صورت گرفته­ است. در منابع اعلام شده در اردیبهشت ۹۸، برای ۴ درس مینور بیان شده ­بود که در صورت فراهم شدن بعضی شروط ممکنست تغییر ایجاد شود، اما به جهت همکاری با داوطلبان و در نظر گرفتن شرایط اپیدمی بیماری کووید-۱۹، این تغییرات به دوره بعدی موکول شد تا داوطلبین با کمترین تغییرات مواجه شوند.
همین طور در همان اطلاع­ رسانی، درمورد دو منبع درسی تاکید شده­ بود که حتما تغییر ایجاد خواهدشد؛ یکی از این دو درس بیماریهای زنان و زایمان است که مشکلی در مورد تغییر این منبع وجود ندارد برای اینکه منبع قبلی بیش از ۲ سال بعنوان رفرانس بوده است و اعلام تغییر آن هم در اطلاع رسانی دوم اردیبشهت ماه سال ۹۸ صورت گرفته و با برگزاری در سال ۱۴۰۰ نیز، مغایرت آن با نامه مرکز سنجش قابل طرح نمی باشد.
منبع دیگری که تغییر پیدا کرده است، رفرانس درس جراحی است که البته منبع ثابت است و فقط شماره چاپ جدید جایگزین شماره قبلی شده ­است و به عبارتی آخرین نسخه چاپ شده همان رفرانس قبلی (لارنس ۲۰۱۳ به لارنس ۲۰۱۹) مد نظر خواهدبود. این تغییر مورد اعتراض است و استدلال معترضین مبتنی بر مصوبه نودمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی، مورخ ۱۱ آذر ۹۷، ( اصلاح موضوع ۵ هشتاد و نهمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی مورخ دوم تیرماه ۱۳۹۷) که بیان می­کند منابع اعلامی حداقل باید برای دو دوره معتبر شمرده­ شوند ولی لارنس ۲۰۱۳ فقط در یک سال منبع بوده­ است، می باشد. در پاسخ باید ذکرگردد که در مصوبه یاد شده تغییر منبع ذکر شده است و نکته ­ای در مورد تغییر نوبت چاپ در رای اعلام شده وجود ندارد. پس برمبنای نظر تخصصی تاکید می­گردد که تغییر نوبت چاپ به مدلول تغییر منبع نیست.
همین طور مجدد تاکید می گردد که بین تاریخ اعلام تغییر دو منبع زنان و زایمان و جراحی، از اردیبهشت ۹۸ تا زمان اعلام شده برای برگزاری آزمون پذیرش دستیار دوره ۴۸، بیش از یکسال (۲۲ ماه) فاصله وجود داشته است. همین طور منابع امتحان پذیرش دستیار تخصصی دوره ۴۸ با منابع آزمون پیش کارورزی شهریور سال ۱۴۰۰ یکسان است که کاملا منطبق با رای هشتاد و دومین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی مورخ ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۴ می باشد که مربوط یک نیمسال تحصیلی است.
به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بر طبق مصوبه نوزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی زمان برگزاری آزمون پذیرش دستیار تخصصی از تاریخ ۷ اسفند ۹۹ به روز جمعه ۲۰ فروردین ۱۴۰۰ تغییر یافته و مقرر است در موعد مقرر اجرا شود.
منبع:

1399/12/25
02:03:19
0.0 / 5
910
تگهای خبر: آموزش , امتحان , پزشكی , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور