انجام كار عملی دانشجویان شریف بدون حضور فیزیكی آنها

انجام كار عملی دانشجویان شریف بدون حضور فیزیكی آنها کنکوری: با شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت در بعضی از کارهای آموزشی، مرکز آموزش مهارت های مهندسی، دانشگاه صنعتی شریف جهت ارتقای هر چه بیشتر مهارت های مهندسی دانشجویان با یک اقدام منحصر به فرد طرحی را پیاده نمود که برمبنای آن امکان کار عملی بدون حضور فیزیکی برای دانشجویان بوجود آمد.


به گزارش کنکوری به نقل از ایسنا، دکتر کابلی رئیس مرکز آموزش مهارت های مهندسی دانشگاه صنعتی شریف در ارتباط با این طرح اظهار نمود: با افتتاح مرکز آموزش مهارت های مهندسی که از تلفیق دو مرکز کارگاه های آموزشی و گرافیک مهندسی تشکیل شده است برنامه های گوناگونی برای تحرک و تاثیرگذاری بیشتر مرکز جدید در دانشگاه مورد توجه قرار گرفت. در این راستا بحث آموزش و عرضه خدمات مهندسی بعنوان دو محور اصلی مرکز جدید مورد بررسی دقیق قرار گرفت و برنامه های پیشبرد آنها تدوین شد. در محور آموزش، مبحث بازبینی درس کارگاه عمومی مورد توجه ویژه قرار داشت. این درس بعنوان یک درس اساساً سال اولی نقش بسیار مهمی در آشنایی دانشجویان با فضای دانشگاه و فعالیتهای مهندسی دارد. تابحال این درس به صورت انجام کار کارگاهی در کارگاه های جدا از هم اجرا می شد. از طرفی افزودن کمی مقدمه به این درس در مورد دنیای مهندسی و خصوصیت ها و تاریخچه آن می تواند در آماده سازی ذهن دانشجویان در مورد حرفه مهندسی بسیار اثرگذار باشد.
وی افزود: این طرح عرضه تغییرات بوجود آمده در این درس و برنامه اجرای آن برای نیمسال دوم ۱۴۰۰ -۱۳۹۹ است. موضوعی که این طرح را خاص می کند این است که با عنایت به شرایط بیماری کرونا و عدم حضور دانشجویان در دانشگاه، بسته ای حاوی ابزار و مواد مصرفی مورد نیاز برای ساخت سوژه به آدرس دانشجویان ارسال می شود. این مورد محدودیت های شدیدی بوجود آورد که با صرف وقت و تمرین زیاد روی سوژه های تمرینی ساخته شده مرتفع شد. این طرح تا حدی منعکس کننده تلاش وقت گیری است که در چند ماه گذشته برای تحول در این درس انجام گرفته است. درسی که از مهم ترین ابزارها برای ورود دانشجویان به کار مهندسی است و در صورت اجرای مناسب می تواند خیلی از مشکلات بعدی دانشجویان در واحدهای تخصصی را هم از نظر دیدگاه فلسفی حل کند.
دکتر کابلی اضافه کرد: شورای مرکز آموزش مهارت های مهندسی بعد از جلسات مختلف و مشورت متمرکز روی این مورد مواردی از قبیل افزودن جلسات مقدماتی برای آشنایی دانشجویان با فلسفه آموزش کارگاهی که در درس کارگاه عمومی داده می شود همینطور انتخاب سوژه برای کار عملی دانشجویان به نحوی که از انجام کار در مجموعه کارگاه های مرکز آموزش مهارت های مهندسی یک محصول مشخص بیرون بیاید را به عنوان تغییرات راهبردی در این درس مورد توجه قرار داد.
رئیس مرکز آموزش مهارت های مهندسی دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: بعد از چندین جلسه که سوژه مورد نظر توسط رئیس مرکز و معاون محترم آموزشی مرکز عرضه شد و صاحب نظران حوزه آموزش دانشگاه و هیئت رییسه محترم دانشگاه نقطه نظرات خویش را بیان کردند، اقدامات برای آماده سازی ۴۰۰ پکیج و تحویل آنها به دانشجویان شروع شد. در نخستین قدم به دو داوطلب دانشجوی دختر و پسر مقیم شهر تهران که امکان تردد به دانشگاه داشتند این پکیج داده و از آنها خواسته شد که سوژه مورد نظر را بسازند. نظرات اصلاحی این جلسه تمرینی در پکیج اعمال و پکیج نهایی شد. به دنبال آن اقدامات برای تکثیر پکیج شروع شد و با تلاش شبانه روزی همکاران مرکز آموزش مهارت های مهندسی ۴۰۰ پکیج برای تحویل به دانشجویان درس کارگاه عمومی آماده شد. برای دانشجویان مقیم شهرستان ها این پکیج ارسال پستی شد و برای دانشجویان مقیم شهر تهران به صورت حضوری تحویل داده شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، او در آخر تصریح کرد: این طرح یک اقدام منحصر به فرد در دوران شیوع کووید-۱۹ است. علاوه بر بُعد آموزشی خاص آن که در این شرایط امکان کار عملی را برای دانشجویان بوجود می آورد، از نظر فرهنگی هم دارای این پیام بسیار مثبت برای دانشجویان است که در حالیکه به مفهوم واقعی کلمه همه دنیا به آموز مجازی روی آورده اند که بطور قطع در کار کارگاهی و آزمایشگاهی اشکالات زیادی ایجاد می کند، دانشگاه به فکر دانشجویانش بوده و با صرف وقت و انرژی و البته هزینه این پکیج را برای آنها ارسال کرده است. امید است دانشجویان عزیز با استفاده هر چه بیشتر و بهتر از این پکیج به برآورده شدن اهداف آموزشی دانشگاه کمک نمایند.
منبع:

1399/12/24
22:55:33
0.0 / 5
839
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , خدمات , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور