رئیس اسبق سازمان سنجش آموزش كشور:

پذیرش دانشجویان دكتری، انتخاب بین بد و بدتر است

پذیرش دانشجویان دكتری، انتخاب بین بد و بدتر است رئیس اسبق سازمان سنجش آموزش کشور و عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر انتخاب دانشجویان دکتری در وضعیت فعلی را از میان بدترین ها دانست.


دکتر عبدالرسول پورعباس در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: آزمونی که هم اکنون برگزار می شود، متاسفانه بر یک مبنا و روند غلط سازماندهی شده و منجر به این می شود که افرادی جذب شوند، که بجای داشتن استعداد، دانش و سطح علمی خوب، دارای استعداد محفوظات خوب هستند و توانایی تحلیل و به دست آوردن نتایج جدید را ندارند.
وی افزود: اتفاقی که عملا در دانشگاه ها رخ داده، این است که دانشجویانی که دارای عمق دانش بیشتر هستند ولی محفوظات ضعیف تری دارند، در آزمون های پذیرش دانشگاه که غیر استاندارد هم است، موفقیت کمتری به دست می آورند. به این ترتیب، افرادی به دانشگاه ها معرفی می گردند که بیشتر دارای محفوظات هستند و دانشگاه ها مجبورند که از بین این افراد، دانشجویان خودرا انتخاب کنند.
دکتر پورعباس در این رابطه افزود: این دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه با دو مشکل عمده مواجه می شوند. یکی مشکل زبان که شرط احراز حد نصاب زبان را کسب نکرده اند و این امر گاهی تا ۳ سال طول می کشد و دیگر اینکه در طول این مدت درگیر تقویت حافظه خود هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه امیرکبیر اضافه کرد: با یک بررسی اجمالی طی ۳ سال اخیر درمی یابیم که تعداد افرادی که انصراف داده و یا اخراج شده اند و یا به هر علت به انتها کار نرسیده اند، نسبت به گذشته افزایش یافته است.
دکتر پورعباس با اعلان اینکه دانشجویانی که در گذشته جذب می شدند، از کیفیت بالاتری برخوردار بودند، اظهار داشت: اغلب دانشجویانی که هم اکنون جذب می شوند، بیشتر محفوظات خوبی دارند و داشتن توانایی محفوظات خوب چیزی نیست که در دوران دکتری کافی باشد چونکه این افراد نمی توانند کارهای تحقیقاتی خودرا پیش ببرند و نتایج علمی جدید به دست آورند. به این ترتیب، روندی که طی ۴-۳ سال اخیر داشته ایم، سبب شده نقش دانشگاه ها عملا به صفر برسد. چون مصاحبه ای که میان داوطلبان انجام می شود، از بین بدترین ها بوده و انتخاب بین بد و بدتر است. چونکه دانشجویان خوب معمولا درگیر حفظیات نیستند و معمولا افرادی در این آزمون های تستی موفق هستند که توانایی حفظیات خوبی داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند امکان دارد توسعه علمی کشور به خطر بیفتد، افزود: در دنیا یک روش استاندارد برای پذیرش دانشجو دکتری وجود دارد که ما در گذشته این روش را نهادینه کردیم ولی اجرا نشد. در این روش یک آزمون به نام "GRE" یا آزمون سوابق تحصیلی برگزار می گردد که سنجش توانایی و معلومات دانشجویان است. زمانی که داوطلبان آزمون می دهند، هر دانشگاه نمره مطلوب خود برای پذیرش را اعلام می کند. این آزمون به همراه یک آزمون از الزامات است و همه دانشگاه ها پیش از ورود دانشجو این آزمون ها را برگزار می کنند.
دکتر پورعباس در این رابطه عنوان کرد: زبان تحقیق، "انگلیسی" است و اگر دانشجو بخواهد حین تحصیل به یادگیری زبان بپردازد، این امکان وجود ندارد، برای اینکه دانشجو به سبب انجام تحقیق، زمان و تمرکز کافی برای یادگیری زبان ندارد. پس به نظر من پیش شرط ورود به دانشگاه مجموع نمرات آزمون زبان، آزمون سنجش توانایی و مهارت و در نهایت پذیرش نیمه متمرکز است. سازمان سنجش این آزمون ها را برگزار می نماید و دانشگاه ها مصاحبه عملی می گیرند. بدین سان دانشجو با ورود به دانشگاه دغدغه زبان ندارد و استاد راهنما خودرا کلافه نمی نماید. با چنین تغییراتی، عملا دانشجویانی به پذیرش دوره دکتری درمی آیند که دغدغه تحصیلی دارند. البته اساسا خطاهایی هم دراین زمینه اتفاق می افتد ولی نباید به خاطر این خطاها کل پذیرش را زیر سوال ببریم.1399/12/09
14:59:44
0.0 / 5
722
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور