پیام آیت الله جوادی آملی:

سید مرتضی علم الهدی، وارث حقیقی علوم انبیاء است

سید مرتضی علم الهدی، وارث حقیقی علوم انبیاء است به گزارش کنکوری مرجع تقلید شیعیان اظهار داشت: تا زمانی که به وادی عقل و حیات واقعی نرسیده باشیم، تا حیات پیدا نکنیم نمی توان وارث معنوی انبیاء شد و سیدمرتضی خودرا زنده کرد و حقیقتاً وارث علوم انبیاء شد.به گزارش کنکوری به نقل از مهر، آیت الله جوادی آملی در پیام تصویری به نشست «آئین رونمایی از آثار کنگره بین المللی سید مرتضی علم الهدی» که ظهر پنجشنبه در دارالحدیث قم برگزار شد، با تشکر از تولیت آستان قدس رضوی و همه فرهیختگان و اندیشمندان در حوزه و دانشگاه و زحمتکشان برگزاری این همایش اظهار داشت: محور اصلی این همایش بزرگداشت مقام علمی و عملی سید مرتضی است. بزرگانی همچون محقق طوسی وقتی نام سید مرتضی را می بردند به استناد کلام خداوند در سوره مبارکه احزاب درباره صلوات بر کسانی که از ظلمات به سمت نور حرکت می کنند با جمله «صلوات الله علیه» از سید مرتضی، یاد می کردند.
مرجع تقلید شیعیان با اشاره به اینکه بزرگانی همچون مرحوم صاحب جواهر که خود از فحول فقهی بسیار با عظمت بوده اند، اظهار داشت: از آنجایی که صاحب جواهر نام خواجه طوسی را بعنوان سلطان المحققین ذکر می کردند و شیخ طوسی نیز آنچنان با عظمت از سیدمرتضی یاد می کند، موقعیت و جایگاه رفیع سید مرتضی علم الهدی بیشتر از پیش آشکار می گردد.
استاد درس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم با تشکر از آستان قدس رضوی که توفیق داشتند سید مرتضی فخر جهان اسلام و از نام آوران قرن چهارم و پنجم هجری را گرامی بدارند، اظهار داشت: سید مرتضی مصداق روایت شریف «العلماء ورثة الانبیا» می باشد، چونکه شرط ارث بردن در امور مادی، ارث بردن پس از مرگ مورّث است، اما در ارث علم، شرط، مرگ وارث است یعنی انسان تا از هوس، بردگی دیگران، شهوت و غضب، وهم و خیال نمیرد، تا زمانی که به وادی عقل نرسیده باشد، حیات واقعی پیدا نمی کند و تا حیات پیدا نکند نمی تواند وارث معنوی انبیا باشد و سیدمرتضی خودرا زنده کرد و حقیقتاً وارث علوم انبیا گردید.
آیت الله جوادی آملی با اشاره به ورود مبارک امام رضا مقابل السلام به ایران و توقف ایشان در نیشابور، نخستین سخن حضرت را اعتقادی و در زمینه توحید دانست و اضافه کرد: سید مرتضی در تلاش است که موحد محض بودن انبیا و شاگردان مکتب انبیا را اثبات نماید؛ چونکه در خیلی از مؤمنین، شرک رقیق وجود دارد. مؤمنین بسیاری اوقات گرفتار آن منیّت و هواهای نفسانی، گرفتار شرک رقیق هستند. و سید مرتضی به دنبال اتهامات و شبهه افکنی افکار منحرف، مصمّم در اثبات طهارت و عدم شرک در سنت، سیره و عقیده انبیا و شاگردان انبیا می باشد.
مرجع تقلید شیعیان، گناه را برگرفته از شرک معرفی نموده و گناه را در افراد به مفهوم نداشتن هیچ نوع عذری در درگاه خداوند و مقدم داشتن سخن خود و هوای نفس بر سخن خداوند متعال دانست و اظهار داشت: سید مرتضی در امتداد معرفی مقام و عظمت انبیا و ائمه اطهار (علیهم السلام) و اینکه گناه و شرک در حریم امن اولیای الهی به هیچ وجه راه ندارد، درپی اثبات نزاهت و پاکی انبیا و اثبات پاکی در اولیا و ائمه اطهار (ع) کوشش های فراوانی انجام داده اند. تلاش سید مرتضی در مورد معرفی امام زمان (عج) و غیبت حضرتش (ع) و اینکه حضرت در دوره غیبت به تمام وظایف امامت عمل می نمایند و حتما آنجا که باید سبب قبولی دعاها باشد، آنجا که باید احیای فیض باشد هیچ گاه حضرت کم لطفی و کم عنایتی نخواهند کرد، در کتب مختلف این عالم بزرگ، وجود دارد.


منبع:

1399/12/08
16:12:39
0.0 / 5
839
تگهای خبر: استاد , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور