مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس:

سیدمرتضی ازدانشمندان جامع الاطراف و پیشتاز تقریب مذاهب اسلامی بود

سیدمرتضی ازدانشمندان جامع الاطراف و پیشتاز تقریب مذاهب اسلامی بود به گزارش کنکوری مدیرعامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس اظهار داشت: سید مرتضی از دانشمندان جامع الاطراف با آثار تاریخی، تفسیری، ادبیات اسلامی و معتقد به تقریب مذاهب اسلامی بود.به گزارش کنکوری به نقل از مهر، حجت الاسلام مرویان ظهر سه شنبه در نشست خبری آئین رونمایی از آثار «کنگره بین المللی سید مرتضی» با اشاره به شخصیت شریف سید مرتضی از دانشمندان جامع الاطراف و بزرگ قرن پنجم که دارای آثار تاریخی، تفسیری، ادبیات اسلامی و دارای عقلانیت دینی در تفاهم با اهل سنت معرفی نمود و افزود و اظهار داشت: تقریب مذاهب اسلامی از باورمندی های سید مرتضی می باشد.
وی اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب درباره سید مرتضی و احیای آثار ایشان و تحلیل شخصیت و اندیشه سید مرتضی در مسائل تاریخی و ریشه شناسی علمی، سفارش های زیادی داشتند.
مدیر عامل پژوهش های اسلامی آستان قدس با اشاره به اینکه بنیاد پژوهش های اسلامی در طول ۳۵ سال فعالیت علمی و پژوهشی بیش از چهار هزار و ۵۰۰ اثر علمی را به مراکز علمی و پژوهشگران و عموم اندیشمندان مراکز فکری تقدیم نموده است، اظهار داشت: پژوهش های پرهزینه و درازمدتی که آستان قدس با حمایت و همکاری در پروژه احیای میراث اسلامی انجام داده است، با همکاری آستان قدس حضرت عبدالعظیم حسنی در این جلسه در شخصیت سیدمرتضی تبلور پیدا نموده است و می توان سید مرتضی را معرف شایسته ای برای فرهنگی و مکتب دوده (ع) دانست.
در ادامه نشست خبری حجت الاسلام راد با اشاره به اینکه سید مرتضی نقش مهم زعامت و رهبری حوزه های علمیه عصر خویش را برعهده داشت اما صاحب آثار مهم علمی نیز می باشد، اضافه کرد: به سبب ابعاد شخصیتی سید مرتضی، موضوعات در هفت بخش، قالب بندی شده است.
وی اضافه کرد: بازخوانی و سبک شناسی سید مرتضی درباب آثار کلامی اصولی، بازخوانی اندیشه و آثار قرآنی سید مرتضی، آثار حدیثی و پژوهش سید مرتضی در نسبت شناسی حدیث با عقل، سایر علوم، خبر واحد و حجیت آن، تأثیر خبر واحد در مسائل فقهی بررسی شده است.
وی با اشاره به آثار و اندیشه کلامی سید مرتضی بعنوان یک متکلم اسلامی و متکلم شیعی در قواعد کلامی و جایگاه کلام با سایر علوم اظهار داشت: آثار فرهنگی، تمدنی و اجتماعی سید مرتضی نیاز به بازخوانی دارد و رساله های سیاسی ایشان واکاوی و مورد بحث قرار گرفته است. وجوه برجسته اندیشه های خاص سید مرتضی مورد توجه بوده است و آثار و اندیشه های فقهی و اصولی سیدمرتضی و همین طور ابعاد اندیشه های سید مرتضی در شعر و ادبیات عرب در قالبی جداگانه مورد توجه این جلسه قرار گرفته است.
گفتنی است همایش روز پنجشنبه هفتم اسفند با پیام رهبر معظم انقلاب و سخنرانی آیت الله جوادی آملی و آیت الله استادی، تولیت آستان قدس رضوی و تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی انجام می شود.


منبع:

1399/12/05
18:50:18
0.0 / 5
1068
تگهای خبر: استاد , پژوهش , تاریخی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
کنکوری - konkoorist

کنکوری - konkoorist
konkoorist.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كنكوری محفوظ است

كنكوری

آمادگی برای کنکور